Trwa ładowanie...

Znieczulenie i leki uspokajające mogą zaszkodzić rozwojowi mózgu u dzieci

Znieczulenie i leki uspokajające mogą zaszkodzić rozwojowi mózgu u dzieci
Znieczulenie i leki uspokajające mogą zaszkodzić rozwojowi mózgu u dzieci

Stowarzyszenie Żywności i Leków uznaje, że specyfiki znieczulające mogą zagrażać zdrowiu mózgu małych dzieci, które są poddawane zabiegom chirurgicznym.

1. Negatywne działanie znieczulenia

Agencja rządowa USA ostrzegła, że powtarzające się lub długie stosowanie znieczulenia ogólnego lub sedacji leków może mieć negatywne konsekwencje w rozwoju mózgów dzieci poniżej trzeciego roku życia. Kobiety w ciąży w trzecim trymestrze, które stosują procedury medyczne, są również zagrożone.

"Zdajemy sobie sprawę, że w wielu przypadkach zastosowanie takich leków może być niezbędne z medycznego punktu widzenia i nowe dane dotyczące ewentualnych szkód należy starannie rozważyć, biorąc pod uwagę stosunek ryzyka niewykonania konkretnej procedury medycznej do kosztów takiej ekspozycji" - powiedziała dr Janet Woodcock, dyrektor Centrum  Badań i Oceny Leków w załączonym oświadczeniu.

W komunikacie Centrum  Badań i Oceny Leków, agencja cytuje badania, które mówią, że ​​takie leki znieczulenia ogólnego, stosowane przez okres dłuższy niż trzy godziny, powodują znaczne straty komórek mózgu u zwierząt w ciąży i młodych zwierząt, a to wpływa na ich zachowanie lub naukę w późniejszym czasie.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Znieczulenie ogólnie może odbić się na późniejszym rozwoju dziecka
Znieczulenie ogólnie może odbić się na późniejszym rozwoju dziecka (Shutterstock)

"Badania przeprowadzone także u dzieci powtarzają te wyniki, które uzyskaliśmy u zwierząt, zwłaszcza po przedłużonym narażeniu na te leki we wczesnym okresie życia" – mówi Woodcock . Dodaje przy tym, że ze względu na ograniczenia w tych badaniach mogą istnieć również inne, niewykryte czynniki, które mają negatywny wpływ na naukę lub zachowanie dzieci.

Centrum Badań i Oceny Leków twierdzi jednak, że jednorazowe zastosowanie tych leków dla procedur medycznych jest bezpieczne, a zwłaszcza w kontekście warunków zagrażających życiu, które wymagają natychmiastowej uwagi.

"Zgodnie z badaniami na zwierzętach, ostatnie badania sugerują, że u ludzi pojedyncza, względnie krótka ekspozycja niemowląt i małych dzieci na znieczulenie ogólne i leki uspokajające rzadko ma negatywny wpływ na ich zachowanie lub naukę".

5 najczęstszych problemów z zachowaniem małego dziecka – jak je pokonać? 
5 najczęstszych problemów z zachowaniem małego dziecka – jak je pokonać?  [6 zdjęć]

Niejeden rodzic natrafił na trudności wynikające z „niewłaściwego” zachowania dziecka. Najczęstsze problemy

zobacz galerię

2. Dwa znieczulenia mogą znacząco odbić się na zdrowiu dziecka

Jakiś czas temu „Natural News” podało, że ​​narażenie na znieczulenie częściej niż raz przed ukończeniem trzech lat,  znaczne zwiększa ryzyko wystąpienia trudności w uczeniu się w dzieciństwie. Badania te przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Mayo.

Wśród dzieci, które były narażone na znieczulenie w wieku trzech lat, ryzyko obniżenia zdolności uczenia się było takie samo jak u tych, które nigdy nie przyjmowały takich środków. Dwa znieczulenia jednak zwiększały ryzyko wystąpienia trudności w uczeniu się o 59 procent, podczas gdy trzy lub więcej ekspozycji zwiększało ryzyko o 160 procent.

Zobacz także

Podobnie „Natural News” poinformowało, że dzieci, które otrzymują znieczulenie ogólne w młodym wieku są znacznie bardziej narażone później na zaburzenia zachowania lub zaburzenia rozwojowe, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Kolumbijskiego, które przedstawiono w czasopiśmie Amerykańskiego Stowarzyszenia Anestezjologów.

Naukowcy porównali 625 dzieci młodszych niż 3 lata, które poddano znieczuleniu ogólnemu przed operacją przepukliny z 5000 dziećmi, które nigdy nie otrzymały znieczulenia. Badania wykazały, że dzieci, którzy zostały znieczulone w młodym wieku, były ponad dwukrotnie częściej narażone na upośledzenia rozwojowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze