Znamy laureatów 7. edycji Wyróżnienia Białej Wstążki
6 grudnia 2016 roku odbyła się uroczysta Gala Wyróżnienia Białej Wstążki, w trakcie której wyróżniono mężczyzn sprzeciwiających się przemocy wobec kobiet.
Wydarzeniu towarzyszyła dyskusja na temat dostępu i standardów pomocy dla kobiet doznających przemocy, w której uczestniczyły między innymi Urszula Nowakowska, prezes Fundacji Centrum Praw Kobiet, prof. Małgorzata Fuszara, prawnik i socjolog, była Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania, oraz Sylwia Spurek – zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.
Wyróżnienie Białej Wstążki zostało przyznane w ośmiu kategoriach. Jak przyznaje Kazimierz Walijewski, pomysłodawca konkursu, wybór laureatów nie był łatwy.
– Jak co roku zgłoszeni zostali wyjątkowi kandydaci. Są to mężczyźni żyjący wśród nas, dotychczas anonimowi. O nich jednak się nie mówi, bo bardziej nośny jest temat morderstw i gwałtów. To są złe przykłady, my zaś chcemy pokazywać te dobre. Są mężczyźni, którzy chcą trzymać się razem. Chcą oficjalnie, twardo i zdecydowanie przeciwstawiać się przemocy wobec kobiet – wyjaśnia Kazimierz Walijewski.
1. Laureaci Wyróżnienia Białej Wstążki
W kategorii „Wymiar Sprawiedliwości” nagrodę przyznano Rafałowi Puchalskiemu, który sprawuje funkcję sędziego Sądu Rejonowego w Jarosławiu. Jest absolwentem Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, w którym uczestniczył, by lepiej zrozumieć zarówno ofiary, jak i sprawców. Angażuje się w rozpowszechnianie wiedzy prawniczej, prowadzi zajęcia w szkołach.
W kategorii „Osoba publiczna” wyróżnienie otrzymał Robert Biedroń, prezydent Słupska. W 2015 roku uruchomił w swoim mieście kampanię „16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na płeć", której hasło brzmiało: „Jestem mężczyzną. Nie zgadzam się na przemoc wobec kobiet." Wraz z Akademią Pomorską zorganizował Ogólnopolską Konferencję Naukową „Przemoc w rodzinie – konteksty prawne, społeczne i profilaktyczne”.
Tomasz Ciurlik został wyróżniony w kategorii „Organy ścigania”. Jest dzielnicowym z Komendy Rejonowej Policji VII w Warszawie. Osoby zgłaszające go do konkursu zaznaczyły, że wyróżnia się on empatią, jest niezwykle opiekuńczy i troskliwy.
Z kolei Jacek Pawłowski otrzymał wyróżnienie w kategorii „Instytucje i organizacje”. Na co dzień laureat pracuje w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Brzeżnie. Jest współzałożycielem fundacji „Na przekór przeciwnościom”. Edukuje kobiety doświadczające przemocy, promuje szacunek wobec drugiego człowieka.
W kategorii „Osoba prywatna” wyróżnienie otrzymało czterech mężczyzn. Ryszard Matuszczyk i Adam Granat to pomysłodawcy i główni realizatorzy kursu samoobrony dla kobiet, który to projekt realizowany jest od 2008 roku. Od tego czasu wzięło w nim udział blisko 400 pań z Zawiercia i okolic.
Wyróżniono również Tomasza Czeczko, który jest założycielem nieformalnej grupy "ART 207 Artystyczna Grupa Antyprzemocowa". Za pomocą form teatralnych i parateatralnych członkowie grupy zwracają uwagę na istotę bycia prawdziwym mężczyzną: odpowiedzialnym, szlachetnym i mądrym.
Kapituła wyróżniła również Pawła Wojtkiewicza, wieloletniego wolontariusza Centrum Praw Kobiet. Pomaga kobietom pokonać lęk, wyjaśnia im zawiłości systemu prawnego. Dzięki temu nabierają one większego zaufania do samych siebie, co pomaga im budować poczucie własnej wartości.
Konkurs został zainicjonowany w 2012 roku przez dwóch funkcjonariuszy policji – Kazimierza Walijewskiego i Tomasza Pietrzaka. Organizuje go Centrum Praw Kobiet i Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”. Do wyróżnienia zgłaszani są mężczyźni, którzy aktywnie przeciwdziałają przemocy wobec kobiet.