Trwa ładowanie...

Znaczenie imion – wybór imienia dawniej, wielka księga imion, internet

Avatar placeholder
31.03.2021 17:20
Dawniej wierzono, że imię nadawane w momencie narodzin określało charakter chłowieka
Dawniej wierzono, że imię nadawane w momencie narodzin określało charakter chłowieka (Shutterstock)

Znaczenie imion może mieć ogromny wpływ na nasze życie. Choć wybór imienia nie zależy od nas, to znaczenie imion sugeruje pewne cechy charakteru już od narodzin. Choć obecnie imię dziecku nadaje się, aby identyfikować każdą osobę, to dawniej imię miało również pewne znaczenie magiczne. Znaczenie imion jest więc swego rodzaju wróżbą tego, co może spotkać dziecko w późniejszym życiu. Nawet obecnie zdarza się, że cechy charakteru danej osoby pokrywają się ze znaczeniem jego imienia.

spis treści

1. Znaczenie imion - wybór imienia dawniej

Znaczenie imion miało dużo większe znaczenie dawniej. Obecnie rodzice nadal poświęcają dużo czasu na poszukiwania odpowiedniego imienia dla swojego dziecka. Rodzice chcą, aby imię było wyjątkowe i zapadające w pamięć, jednak nikt nie zwraca uwagi na znaczenie imion.

Dawniej, zanim do Polski dotarło chrześcijaństwo, ludziom nadawano imiona słowiańskie. Ich znaczenie było magiczne i miało nawiązywać do konkretnych obrzędów. Znaczenie imienia miało pomóc dziecku i nadać mu określone cechy charakteru.

Zobacz film: "Czy warto nadawać dzieciom oryginalne imiona?"

Znaczenie imion było więc bardzo ważne. Dzieciom nadawano wówczas imiona dwuczłonowe jak np. Jarosław (mocny). Wraz z przyjęciem chrześcijaństwa coraz częściej nadawano imiona chrześcijańskie. Znaczenie imion słowiańskich było kojarzone z pogaństwem. Natomiast znaczenie imion chrześcijańskich pochodziło z łaciny, greki, hebrajskiego i niemieckiego.

Inspiracją do imion chrześcijańskich był Stary i Nowy Testament. Często tworzono ich polskie odpowiedniki i zamiast imienia Feliks, co oznacza szczęśliwy, tłumaczono je na Szczęsny. W późniejszym czasie znaczenie imion nie odgrywało już tak ważnej roli, jak wcześniej, a dzieciom zaczęto nadawać imiona postaci z literatury, które nie były już związane z chrześcijaństwem.

Obecnie bardzo dużo imion pochodzi z języka angielskiego, niemieckiego oraz francuskiego, ale też np. z rosyjskiego.

Znaczenie imion nie jest obecnie już tak ważne. O wyborze imienia decyduje popularność. Obecnie powracają imiona nadawane dzieciom dawniej, takie jak Stanisław, Hanna, czy Antoni. Nad znaczeniem imienia nikt się nie zastanawia, ponieważ ma ono być na tyle oryginalne, aby szybko zapadało w pamięć.

2. Znaczenie imion - wielka księga imion

Znaczenie imion można obecnie znaleźć w wielkiej księdze imion. Można w niej znaleźć wszystkie imiona, które kiedykolwiek używane były w Polsce oraz ich krótki opis. Jednak znaczenie imion męskich i żeńskich to nie jedynie informacje, które można w niej znaleźć. Obok znaczenia imion, znajdziemy w niej również pochodzenie imion, ich charakterystykę i możliwe daty imienin.

ZOBACZ TAKŻE:

3. Znaczenie imion - internet

Znaczenie imion najłatwiej znaleźć w internecie. Jest to prawdopodobnie najłatwiejszy i najszybszy sposób, aby poznać znaczenie imion. Wpisując w wyszukiwarkę frazę "znaczenie imion" szybko odnajdziemy bardzo dużo stron, na których zebrano informacje na temat znaczenia imion. Dzięki temu, szybko możemy nie tylko wybrać odpowiednie imię, ale też poznać jego znaczenie i wybrać takie, które najbardziej będzie pasowało do naszych wyobrażeń o naszym nienarodzonym jeszcze dziecku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.