Trwa ładowanie...

Zmiany w zasadach nadawania imion w Polsce

 Aleksandra Miłosz
15.01.2015 07:26
Zmiany w zasadach nadawania imion w Polsce
Zmiany w zasadach nadawania imion w Polsce (Zdjęcie kobiety z dzieckiem/Shutterstock)

Od 1 marca bieżącego roku wejdzie w życie ustawa, która zmienia obowiązujące do tej pory przepisy nadawania dzieciom imion. Dotychczas rodzice mogli nadawać dzieciom imiona tylko takie, które nie pozostawiają wątpliwości co do płci dziecka, nie ośmieszają go, nie są nieprzyzwoite i nie mogą być zdrobnieniem. Co zmieni się po wprowadzeniu ustawy?

spis treści

1. Większa swoboda w nadawaniu imion

Przede wszystkim zmienią się przepisy co do nadawania dzieciom imion obcych. Teraz będzie to możliwe, a rodzice z powodzeniem będą mogli nazwać córkę Doris, a syna Ben. To znacznie ułatwi życie obcokrajowcom mieszkającym w Polsce, którzy chcą nadać dziecku imię pochodzące z ich tradycji i kultury. Dotychczas do obcego nazwiska musieli dopasowywać polskie imię. Możliwe też będzie nadanie dziecku imienia, które nie będzie jednocześnie wskazywało na jego płeć. Nadal jednak rodzice nie nadadzą potomkowi więcej niż dwóch imion, ale można już proponować formy zdrobniałe, takie jak Zosia, Jaś czy Kasia, które figurować będą w oficjalnych dokumentach dziecka.

2. Wybór imienia to ważna decyzja

Jak wybrać imię dla dziecka?

Wybór idealnego imienia dla dziecka to trudna decyzja. Podpowiadamy, jak podjąć ją w 5 prostych krokach.

Zobacz film: "Katar u niemowlaka"

Wciąż zabronione będzie nadawanie imion, które ośmieszałyby dziecko. Pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego pamiętają niektóre dziwne pomysły rodziców, którzy bardzo chcieli nazwać córkę Kurtyzana, a syna Matias. Przed wyborem idealnego imienia dla nowo narodzonego dziecka warto pamiętać, że nasza decyzja to wybór na całe życie. Oryginalnie brzmiące imiona nie dają gwarancji tego, że nasze dziecko będzie czuło się wyjątkowo, a często lepszym wyborem będzie Kasia czy Wojtek. „I to może być duży problem dla dziecka” – zaznacza Agnieszka Pasternak, psycholog, psychoterapeuta. „Z powodu imienia, które źle się kojarzy, dziecko może być wyśmiewane przez rówieśników. Poza tym ktoś kto nie lubi swojego imienia, może mieć niskie poczucie własnej wartości.” W 2014 roku wciąż królowały te same imiona, które najpopularniejsze są już od kilku lat. Dla dziewczynki była to: Zuzanna, Julia i Zofia, a dla chłopca: Jan, Jakub i Antoni.

Warto pamiętać, że rodzice mogą zmienić nadane już dziecku imię w Urzędzie Stanu Cywilnego w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia. Decyzji tej nie musimy w żaden sposób wyjaśniać ani argumentować. To dobra opcja dla rodziców, którzy stwierdzą, że Alikia Ilia, Taylor, Xavier, Thor czy Vanessa to przesada i zechcą je zmienić na coś bardziej powszechnego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze