Trwa ładowanie...

Zmiany w prawie dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią

Trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i mam karmiących piersią. Zmiany przygotowuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Akt precyzuje nowelizację Kodeksu Pracy, jaką Andrzej Duda podpisał w lipcu br. Zgodnie z Kodeksem kobiety będące w ciąży nie mogą wykonywać prac, które mogą przynieść niekorzystny wpływ na ich zdrowie, zagrozić zdrowiu lub życiu płodu. Określa także normy pracy dla mam karmiących dziecko piersią.

1. Kobiety w ciąży a praca

Jakie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia? Zakłada on, że kobiety ciężarne nie powinny przenosić ciężarów ręcznie, na taczkach i wózkach poruszanych ręcznie ani przenosić cieczy gorących, żrących lub o innych właściwościach szkodliwych dla zdrowia. Nie mogą też pracować pod ziemią.

Przeczytaj koniecznie

Zgodnie z roporządzeniem, panie, które spodziewają się dziecka, powinny także unikać obowiązków, podczas których będą musiały toczyć ciężkie przedmioty, pchać je lub ciągnąć.

Ciężarne nie powinny także wykonywać prac, które wymagają od nich tzw. pozycji wymuszonej. Oznacza to, że panie nie mogą pracować, stojąc dłużej niż 3 godz. w czasie zmiany roboczej. Co ważne, kobiety spodziewające się dziecka mogą jednorazowo stać nie dłużej niż 15 min. Po tym czasie powinny zmienić pozycję, np. usiąść na minimum 15 min.

6 produktów, których powinna unikać kobieta w ciąży
6 produktów, których powinna unikać kobieta w ciąży [6 zdjęć]

Ciąża to czas, kiedy kobieta powinna zadbać o swoje zdrowie. Pełnowartościowa dieta bogata w składniki

zobacz galerię

Projekt rozporządzenia daje też wytyczne w zakresie pracy biurowej, przy monitorze ekranowym. Zgodnie ze zmianami, kobiety ciężarne mogą pracować przy komputerze jednorazowo nie dłużej niż 45 min. Po tym czasie powinno nastąpić 15 min. przerwy, przy czym czas pracy został określony na 8 godz.

2. Karmienie piersią a praca

W kwestii pracy kobiet karmiących piersią, projekt rozporządzenia wprowadza podwyższenie norm dotyczących podnoszenia ciężkich przedmiotów. Obecnie te normy są identyczne dla ciężarnych i karmiących. Co zatem zakłada dokument?

Według nowego rozporządzenia kobiety karmiące piersią będą mogły przenosić ciężary o wadze połowy norm określonych dla wszystkich kobiet. Jednocześnie wyklucza się pracę karmiących mam w kopalniach pod ziemią.

Według przewidywań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, projektowane zmiany wejdą w życie 1 maja 2017 roku.

Wynikają one z zastrzeżeń Komisji Europejskiej, która poprzednie rozporządzenie określające wykaz zakazanych dla kobiet prac uznała za dyskryminujące. Wynikało z niego, że zapis dotyczy wszystkich kobiet, a nie tylko tych w ciąży lub karmiących piersią.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.