Trwa ładowanie...

Żłobkowe 2022. Kto otrzyma dodatkowe 400 złotych na dziecko?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opracowało nowe świadczenie dla rodziców, które będzie dofinasowało żłobki. Ma obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Będzie ono dotyczyło dzieci, które nie zostaną objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym (RKO), zapewniającym dodatkowe świadczenie tylko na drugie i kolejne dziecko. Kto otrzyma dodatkowe 400 złotych?

Zobacz film: "Jak przyrządzić faworki, które nie są bombą kaloryczną?"
spis treści

1. Świadczenie żłobkowe już od 1 kwietnia 2022 roku

Rodziny, w których wychowuje się pierwsze lub jedyne dziecko przed ukończeniem trzeciego roku życia otrzymają tzw. świadczenie żłobkowe. Będzie ono wynosiło 400 złotych miesięcznie na wydatki związane z pobytem dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub opłaceniem opiekuna dziennego. Jednak nie wlicza się w to wyżywienie dziecka.

- To rozwiązanie, które pozwoli rodzicom ograniczyć wydatki związane z pobytem dziecka w żłobku czy w klubie dziecięcym – przyznała szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Należy również zaznaczyć, że świadczenia nie obowiązuje kryterium dochodowe. Można więc się o nie ubiegać bez względu na przychody za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Empatia lub bankowość elektroniczną.

2. Komu przysługuje świadczenie

Warto również zaznaczyć, że mogą z niego skorzystać także rodzice, którzy mają więcej dzieci, ale jedynie za okres, w którym uczęszczały do żłobka, klubu lub dziennego opiekuna, przed ukończeniem pierwszego roku życia. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy obowiązuje bowiem jedynie od 12. do 36. miesiąca życia.

- Rodzic może złożyć wniosek o dofinansowanie nie wcześniej niż w dniu rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka […]. Jeśli rodzic złoży ten wniosek w terminie 2 miesięcy od dnia rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka […], to dofinansowanie będzie przysługiwało od dnia rozpoczęcia uczęszczania – podaje Ministerstwo Rodziny i Opieki Społecznej.

3. Jak będzie wypłacane świadczenie

Mimo że świadczenie będzie obowiązywało od 1 kwietnia 2022, rodzinom przysługuje wyrównanie od 1 stycznia, jeżeli dziecko uczęszczało w tym czasie do placówki opiekuńczej.

Pieniądze ze świadczenia żłobkowego będą przekazywane bezpośrednio do placówek opiekuńczych. Nie będzie możliwe wypłacenie pieniędzy bądź przekazanie ich na inne cele związane z wychowaniem dziecka.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej prognozuje, że ze świadczenia skorzysta ok. 108 tys. dzieci. Przeznaczono na ten cel 520 milionów złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.