Trwa ładowanie...

Zaskakujące fakty dotyczące mózgu noworodka

 Magdalena Bury
07.10.2016 14:28
Mózg rozwija się, gdy dziecko śpi
Mózg rozwija się, gdy dziecko śpi (123rf)

Możemy myśleć, że noworodki nie robią nic innego poza słodkim snem i jedzeniem. Jednak to właśnie wtedy, w pierwszych tygodniach życia, ich organizmy pracują na zwiększonych obrotach. W ich głowach trwają liczne procesy, od których zależy przyszłość. Rozwój mózgu zaczyna się przecież już w brzuchu matki. Poznaj kilka zaskakujących faktów o umysłach noworodków.

 

1. Mózg noworodka pracuje bardziej od twojego

Mózg noworodków po przyjściu na świat jest na wczesnym etapie rozwoju. Po urodzeniu bardzo szybko rośnie.

 

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

Mózg trzylatka jest już w 80 proc. wykształcony i niewiele brakuje mu do osiągnięcia objętości mózgu  osoby dorosłej. Każda sekunda w pierwszych miesiącach życia dziecka pozwala na tworzenie się połączeń nerwowych.

2. Dziecko rodzi się z pamięcią

Świeżo upieczone mamy często nie zdają sobie sprawy z faktu, że ich dzieci przychodzą na świat ze wspomnieniami – najczęściej dotyczącymi właśnie kobiety, która nosiła je pod swoim sercem.

Mózg rozwija się już w łonie matki. Dziecko słyszy, co dzieje się wokół niego od pierwszych dni trzeciego trymestru. Oznacza to, że rozpoznaje głosy. I chociaż po urodzeniu noworodek widzi tylko na odległość 30 cm, będzie wiedział, że właśnie tuli się do ukochanej mamy.

3. Dziecko musi się przyzwyczaić

Dziecko do czasu ukończenia trzeciego roku życia tak naprawdę uczy się żyć. Do tego czasu nie wie, jak działa świat. Tylko od rodziców zależy, czego się nauczy i co zobaczy. Rozwój noworodka zależy od stymulacji, którą zapewniają mu najbliżsi.

4. Jest językowym geniuszem

Nauka języków obcych dla większości dorosłych jest sporym problemem. Jednak nie dla dziecka. Najbardziej optymalnym czasem do nauki języków jest okres od trzech miesięcy przed porodem do ukończenia przez dziecko pięciu lat.

Noworodek, który przez kilka miesięcy przebywał w brzuchu mamy mówiącej w języku angielskim, będzie miał większe predyspozycje właśnie do tego języka. Dziecko zaczyna mówić w języku, które słyszy.

Sen noworodka a jego rozwój
Sen noworodka a jego rozwój (123rf)

5. Naśladuje twoje zachowanie

Niemowlę uczy się poprzez naśladowanie. Mózg ludzki jest tak zaprogramowany, by zwracać uwagę na inne osoby i uczyć się poprzez ich obserwację. Noworodek od urodzenia szuka wzorców. Wystawia język, gdy ty wcześniej zrobisz to samo. Uśmiecha się, gdy ty się uśmiechasz.

6. Nie posprząta bez twojej prośby

Dziecko nie podniesie zabawki, którą właśnie wyrzuciło na podłogę. Dzieje się tak, ponieważ nie wie, dlaczego przedmiot na nowo trafia do jego rączek. Dopiero po ukończeniu 14. miesiąca w jego mózgu wykształca się zdolność odczytywania sensu w działaniu.

7. Mózg noworodka jest zbyt powolny, by mógł kontrolować ciało

Moment przewracania przez dziecko oczami jest magiczny. Na kolejny często trzeba czekać jednak tygodniami. Móżdżek, który znajduje się z tyłu mózgu, jest odpowiedzialny za ruch i koordynację mięśni. Jego niewystarczające rozwinięcie sprawia, że dziecko nie posiada kontroli nad ciałem.

Niemowlę musi nauczyć się, w jaki sposób wykorzystywać swoje ciało. Świadomie nauczyć się pełzać, raczkować i używać strun głosowych. Dopiero wtedy połączenia między neuronami sprawią, że dziecko zacznie kontrolować swoje ruchy.

8. Dziecko musi nauczyć się kontrolowania emocji

Nie należy winić małego dziecka za ataki furii czy paniki. Odpowiada za nie kora mózgu, która wykształca się przez pierwsze dwa lata życia dziecka. To właśnie ona zarządza sprzecznymi emocjami i zachowaniem.

9. Dziecko nie ma pojęcia, że właśnie je łaskoczesz

Naukowcy udowodnili, że niemowlaki przed ukończeniem czwartego miesiąca życia nie wiedzą skąd pochodzi przyjemne uczucie łaskotania. Oczywiście – po części jest to związane z ograniczoną widocznością. Dziecko nie może przecież wstać i sprawdzić, kto właśnie dotyka ich paluszków. Łaskotanie kojarzone jest jednak z tonem głosu. Dziecko przewiduje, że zaraz nastąpi zabawa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze