Zaskakujące fakty dotyczące mózgu noworodka

Możemy myśleć, że noworodki nie robią nic innego poza słodkim snem i jedzeniem. Jednak to właśnie wtedy, w pierwszych tygodniach życia, ich organizmy pracują na zwiększonych obrotach. W ich głowach trwają liczne procesy, od których zależy przyszłość. Rozwój mózgu zaczyna się przecież już w brzuchu matki. Poznaj kilka zaskakujących faktów o umysłach noworodków.

 

Mózg noworodka pracuje bardziej od twojego

Mózg noworodków po przyjściu na świat jest na wczesnym etapie rozwoju. Po urodzeniu bardzo szybko rośnie.

 

Mózg trzylatka jest już w 80 proc. wykształcony i niewiele brakuje mu do osiągnięcia objętości mózgu  osoby dorosłej. Każda sekunda w pierwszych miesiącach życia dziecka pozwala na tworzenie się połączeń nerwowych.

Dziecko rodzi się z pamięcią

Świeżo upieczone mamy często nie zdają sobie sprawy z faktu, że ich dzieci przychodzą na świat ze wspomnieniami – najczęściej dotyczącymi właśnie kobiety, która nosiła je pod swoim sercem.

Mózg rozwija się już w łonie matki. Dziecko słyszy, co dzieje się wokół niego od pierwszych dni trzeciego trymestru. Oznacza to, że rozpoznaje głosy. I chociaż po urodzeniu noworodek widzi tylko na odległość 30 cm, będzie wiedział, że właśnie tuli się do ukochanej mamy.

Dziecko musi się przyzwyczaić

Dziecko do czasu ukończenia trzeciego roku życia tak naprawdę uczy się żyć. Do tego czasu nie wie, jak działa świat. Tylko od rodziców zależy, czego się nauczy i co zobaczy. Rozwój noworodka zależy od stymulacji, którą zapewniają mu najbliżsi.

Jest językowym geniuszem

Nauka języków obcych dla większości dorosłych jest sporym problemem. Jednak nie dla dziecka. Najbardziej optymalnym czasem do nauki języków jest okres od trzech miesięcy przed porodem do ukończenia przez dziecko pięciu lat.

Noworodek, który przez kilka miesięcy przebywał w brzuchu mamy mówiącej w języku angielskim, będzie miał większe predyspozycje właśnie do tego języka. Dziecko zaczyna mówić w języku, które słyszy.

Naśladuje twoje zachowanie

Niemowlę uczy się poprzez naśladowanie. Mózg ludzki jest tak zaprogramowany, by zwracać uwagę na inne osoby i uczyć się poprzez ich obserwację. Noworodek od urodzenia szuka wzorców. Wystawia język, gdy ty wcześniej zrobisz to samo. Uśmiecha się, gdy ty się uśmiechasz.

Nie posprząta bez twojej prośby

Dziecko nie podniesie zabawki, którą właśnie wyrzuciło na podłogę. Dzieje się tak, ponieważ nie wie, dlaczego przedmiot na nowo trafia do jego rączek. Dopiero po ukończeniu 14. miesiąca w jego mózgu wykształca się zdolność odczytywania sensu w działaniu.

Mózg noworodka jest zbyt powolny, by mógł kontrolować ciało

Moment przewracania przez dziecko oczami jest magiczny. Na kolejny często trzeba czekać jednak tygodniami. Móżdżek, który znajduje się z tyłu mózgu, jest odpowiedzialny za ruch i koordynację mięśni. Jego niewystarczające rozwinięcie sprawia, że dziecko nie posiada kontroli nad ciałem.

Niemowlę musi nauczyć się, w jaki sposób wykorzystywać swoje ciało. Świadomie nauczyć się pełzać, raczkować i używać strun głosowych. Dopiero wtedy połączenia między neuronami sprawią, że dziecko zacznie kontrolować swoje ruchy.

Dziecko musi nauczyć się kontrolowania emocji

Nie należy winić małego dziecka za ataki furii czy paniki. Odpowiada za nie kora mózgu, która wykształca się przez pierwsze dwa lata życia dziecka. To właśnie ona zarządza sprzecznymi emocjami i zachowaniem.

Dziecko nie ma pojęcia, że właśnie je łaskoczesz

Naukowcy udowodnili, że niemowlaki przed ukończeniem czwartego miesiąca życia nie wiedzą skąd pochodzi przyjemne uczucie łaskotania. Oczywiście – po części jest to związane z ograniczoną widocznością. Dziecko nie może przecież wstać i sprawdzić, kto właśnie dotyka ich paluszków. Łaskotanie kojarzone jest jednak z tonem głosu. Dziecko przewiduje, że zaraz nastąpi zabawa.

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, 6 miesięcy temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 tygodnie temu

2

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Maluch
Maluch

Tort z pampersów - na jakie okazje, zrób go sam, kształty, cena

Tort z pampersów - na jakie okazje, zrób go sam, kształty, cena

Tort z pampersów Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się torty z pampersów. Świetnie sprawdzają się na takich imprezach jak: baby shower, chrzest czy pierwsze urodziny. Tort z pampersów możemy wykonać sami, ale także dostępne są w sklepach z...

Maluch

Zioła jakie należy stosować zimą

Zioła jakie należy stosować zimą

Lecznicze działanie ziół Czystek, kwiat lipy, a może rumianek? Jakie zioła zimą należy stosować? Które podać dziecku? Ich lecznicze działanie jest znane od wieków. Działają napotnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Pomogą w czasie przeziębienie, wspomogą...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna...

Maluch

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skuteczne, ale niebezpieczne Antybiotyki są dla wielu osób ostatnią deską ratunku. Najczęściej sięgamy po nie, gdy skutków w leczeniu nie przynoszą ani domowe sposoby, ani popularne leki dostępne bez recepty. Leczenie antybiotykami, choć zazwyczaj skuteczne...

Maluch

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

Czego unikać, by mieć energię? Śniadanie powinno dostarczać energii na cały dzień. Brzmi jak slogan, ale to prawda. Tymczasem wielu z nas jada na śniadanie produkty, które działają wręcz przeciwnie Zabierają energię, siłę do działania, powodują zmęczenie....

Maluch

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

energię na kolejny dzień. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią jego ilość zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Stwórz maluchom wieczorny

Maluch

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Szodliwe dla zdrowia, ale wszechobecne Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zaznaczają, że sprzyjają one występowaniu cukrzycy typu 2) oraz chorobom serca. Mają też negatywny wpływ na płodność....

Maluch

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

Powszechne schorzenie Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe są w Polsce powszechne - diagnozuje się je często. Niestety, większość pacjentów je lekceważy. A to błąd, ponieważ niewydolność...