Trwa ładowanie...

Zasady bezpieczeństwa dla ukraińskich kobiet i dzieci. "Obudziły się hieny, nie wsiadajcie do samochodów pojedynczo"

 Karolina Rozmus
18.03.2022 11:03
Trzeba zapewnić im nie tylko dach nad głową. Apel o bezpieczeństwo ukraińskich kobiet i dzieci
Trzeba zapewnić im nie tylko dach nad głową. Apel o bezpieczeństwo ukraińskich kobiet i dzieci (East News)

Polacy tłumnie włączyli się w pomoc dla obywateli uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, podczas konferencji przypomniał, że poza schronieniem, uchodzące z Ukrainy kobiety i ich dzieci potrzebują bezpieczeństwa.

spis treści

1. "Bezpieczeństwo jest dzisiaj niesłychanie istotne"

Już ponad 1,6 mln uchodźców przekroczyło granice Polski. Dzięki wielu inicjatywom mogą liczyć m.in. na schronienie, pożywienie, a także na darmową opiekę medyczną.

To jednak nie wszystko – wolontariusze z całego kraju oferują kobietom i ich dzieciom dach nad głową. Czy bezpieczny? Nie zawsze tak może być, dlatego podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski właśnie o bezpieczeństwo zaapelował.

- Bezpieczeństwo jest dzisiaj niesłychanie istotne. Przy tak dużej liczbie osób – głównie kobiet z dziećmi – naszym obowiązkiem jest właśnie przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa. Niestety, jak w przypadku każdego kryzysu, pojawiają się osoby, choć na szczęście nie jest ich wiele, które chcą wykorzystać ludzi w trudnej sytuacji – przyznał prezydent Warszawy.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

By zapewnić im to bezpieczeństwo, zdaniem Trzaskowskiego, konieczne jest jak najszybsze utworzenie oficjalnego systemu relokacji obywateli Ukrainy przybywających do Polski.

Za jego sprawą będzie można z łatwością sprawdzić, dokąd trafili. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) deklaruje także czytniki linii papilarnych, które poza numerem PESEL mogłyby być istotnym narzędziem do identyfikacji uchodźców.

W tej chwili zajmują się tym wolontariusze, którzy sprawdzają udostępnione uchodźcom mieszkania. Mimo to nierzadko w mediach społecznościowych publikowane są prośby o pomoc w ustaleniu miejsca pobytu danej osoby, która miała trafić do Polski i po której zaginął ślad.

2. Zasady bezpieczeństwa, które należy znać

Podczas konferencji głos zabrała także prezes Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada", która przypomniała, że nie każdy, kto pomaga uchodźcom, ma szczere intencje.

- Ale niestety obudziły się też hieny, zdarzały się różne sytuacje. Podejrzewamy, że mogą pojawić się także sytuacje związane z wykorzystywaniem w pracy. Żadne prawa, nie mówimy tu tylko o prawach człowieka, nie są zawieszone – powiedziała Irena Dawid-Olczyk.

W mediach społecznościowych, na profilu Fundacji, pojawiły się zasady bezpieczeństwa, które powinien znać każdy, kto jest zmuszony skorzystać z pomocy.

  • trzymajcie się w małych grupach dwu-, trzyosobowych. Nie wsiadajcie pojedynczo do prywatnych samochodów,
  • poproś osobę, która oferuje ci pomoc (transport, nocleg, pracę), by okazała swój dokument tożsamości,
  • zapytaj, na jakich warunkach oferowana jest pomoc,
  • zapisuj numery telefonów osób, które ci pomagają,
  • w sytuacjach budzących twoje wątpliwości czy podejrzenia skontaktuj się z Policją i Strażą Graniczną,
  • w przypadku poważnych problemów skontaktuj się z Fundacją "La Strada" – numer telefonu: +48 605 687 750.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze