Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Zapobieganie pieluszkowemu zapaleniu skóry

Avatar placeholder
23.08.2017 10:11
Zapobieganie pieluszkowemu zapaleniu skóry
Zapobieganie pieluszkowemu zapaleniu skóry (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Pieluszkowe zapalenie skóry to powszechny problem wśród niemowląt. Charakterystyczne dla tego schorzenia objawy (zaczerwienienie skóry, wysypka, nadżerki na pośladkach, udach i w okolicach intymnych dziecka) pojawiają się w wyniku zbyt długiej styczności delikatnej skóry niemowlaka z zabrudzoną pieluszką.

W profilaktyce pieluszkowego zapalenia skóry kluczową rolę odgrywa częsta zmiana pieluch, zwłaszcza podczas biegunki. Niezwykle ważna jest również właściwa pielęgnacja skóry dziecka, optymalny dobór pieluszek oraz wzmacnianie bariery skórnej niemowlęcia za pomocą odpowiednich kosmetyków.

spis treści

1. Codzienna pielęgnacja skóry niemowlęcia

Skóra dziecka powinna być utrzymywana w czystości i suchości, jednak w praktyce osiągnięcie tego stanu to niemałe wyzwanie. Z pomocą dla rodziców przychodzą producenci kosmetyków dla dzieci, którzy w swojej ofercie mają niezliczone ilości preparatów pielęgnacyjnych.

Wybór najlepszego kosmetyku nie jest łatwy, dlatego podczas zakupów warto pamiętać o tym, by dany specyfik zawierał wyłącznie składniki organiczne, które nie podrażniają wrażliwej skóry niemowlaka. Na szczególną uwagę zasługują produkty z olejkami eterycznymi. Warto unikać kosmetyków zawierających substancje zapachowe lub syntetyczne związki chemiczne, które mogą wydzielać lotne związki organiczne, podrażniające nie tylko skórę, ale i drogi oddechowego niemowlęcia.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Dobór odpowiednich preparatów to ważny, ale nie jedyny krok w pielęgnacji skóry niemowlęcia. Istotne jest także stosowanie się do zasad higieny. Jeśli masz małe dziecko i nie chcesz dopuścić do rozwoju pieluszkowego zapalenia skóry, pamiętaj o następujących wskazówkach:

  • Zwracaj szczególną uwagę w trakcie higieny miejsc intymnych, stosuj produkty do mycia zawierające składniki natłuszczające skórę, które będą wspomagać naturalny płaszcz lipidowy.
  • Pamiętaj o częstej zmianie pieluszek, bez względu na to jakiego rodzaju używasz. Nie musisz czekać, aż pieluszka będzie kompletnie wypełniona by ją zmienić.
  • Ogranicz stosowanie niektórych kosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka. Puder stanie się zbędny, jeśli po umyciu i osuszeniu okolic intymnych niemowlaka na kilka minut położysz dziecko bez pieluchy, by świeże powietrze w naturalny sposób osuszyło i przewietrzyło skórę.
  • Zastąp jednorazowe chusteczki do okolic intymnych czystym kawałkiem naturalnego materiału. Tkaninę zwilż wodą i oczyść skórę dziecka podczas przewijania. Jeśli jesteś poza domem i masz do dyspozycji wyłącznie chusteczki ze sklepu, upewnij się, że nie zawierają substancji zapachowych i nie podrażnią skóry niemowlaka.
  • Ubieraj dziecko stosownie do warunków pogodowych. Nie przegrzewaj niemowlaka – wilgotna skóra łatwiej ulega podrażnieniom i jest bardziej podatna na pieluszkowe zapalenie skóry.

2. Pieluszki a pieluszkowe zapalenie skóry

Zarówno pieluszki tetrowe, jak i pieluszki jednorazowe mają swoje zalety, ale nie są wolne od wad. Tradycyjne pieluchy dobrze pochłaniają wilgoć, ale należy zmieniać je natychmiast po zabrudzeniu. Wbrew pozorom, konieczność dokonywania częstych zmian pieluch może być zaletą tetrowych pieluszek.

Im krócej dziecko ma kontakt z mokrą pieluchą, tym mniejsze jest bowiem ryzyko wystąpienia objawów pieluszkowego zapalenia skóry. Kolejna zaletą tetrowych pieluch jest fakt, iż są tańsze niż pieluszki jednorazowe i bardziej ekologiczne.

Pieluszki jednorazowe, dzięki zawartości chłonnego żelu, mogą pochłaniać duże ilości płynów, pozostawiając skórę dziecka suchą. Niektóre z pieluch jednorazowych są wykonane z przewiewnych materiałów, inne posiadają dodatkową warstwę substancji chroniącej skórę przed wilgocią.

Należy jednak pamiętać, że substancje tego typu mogą podrażniać skórę dziecka lub wywoływać reakcje alergiczne. Podrażnienia mogą pojawić się również z powodu ocierania się skóry nóg o brzegi pieluch jednorazowych. Wówczas wskazana jest zmiana pieluch na produkt innej marki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze