Trwa ładowanie...

Zalety porodu rodzinnego

Avatar placeholder
29.09.2020 17:46
Zalety porodu rodzinnego
Zalety porodu rodzinnego

Poród rodzinny w ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Mimo to, nie wszystkie kobiety są na to gotowe. Aby rodzić we dwoje, należy dobrze się zastanowić, aby żadna ze stron nie miała z tego powodu niemiłych wrażeń. Podczas podejmowania takich decyzji należy zastanowić się nad oczekiwaniami wobec partnera. Szczera rozmowa na ten temat przyniesie korzyść obojgu.

spis treści

1. Przygotowanie do porodu rodzinnego

Poród rodzinny jest odmienny od, np. porodu w domu. Najważniejszą różnicą jest to, że odbywa się w szpitalu. To, że poród odbywa się w tej placówce jest konieczne, aby w tych najważniejszych, i zarazem trudnych chwilach, ktoś pomógł w jego przetrwaniu. Jeśli mężczyzna po rozmowie z kobietą zdecyduje się na poród razem z nią, należy odpowiednio go przygotować. Jest to bardzo ważne, gdyż mężczyźni nie wiedzą, jak postępować gdy, np. kobieta krzyczy lub płacze. Dlatego właśnie wymaga rzetelnego przygotowania, zarówno ze strony kobiety, jak i mężczyzny.

Niektórzy uważają, że jeśli para uczęszcza do szkoły rodzenia, to zakończenie takich zajęć powinno się kończyć właśnie takim przygotowaniem do porodu. Bardzo ważną rzeczą jest okazywanie kobiecie otuchy i wsparcia. Przyszła mama wymaga od swojego partnera opieki i troski, toteż mężczyzna powinien w ramach swojej pieczy, np. ocierać pot podczas porodu, zwilżać usta czy liczyć skurcze.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Poród rodzinny wiąże się ze wsparciem i pomocą osoby lub osób, obecnych podczas jego trwania. Warto wspomnieć o kosztach za poród rodzinny. Niektóre szpitale przeprowadzają takie porody bezpłatnie. Istnieją jednak i takie, gdzie za poród tego typu są pobierane opłaty, i to nie małe. Koszt porodu uzależniony jest najczęściej od tego, czy rodzimy w szpitalu państwowym, czy w prywatnej klinice. W prywatnych szpitalach przed porodem należy podpisać umowę wynajęcia sali. Ważną informacją, o której wiele osób nie zdaje sobie sprawy jest to, że w prywatnych klinikach płaci się za każdą osobę obecną przy porodzie.

2. Plusy porodu rodzinnego:

  • obecność męża przy porodzie wpływa na kobietę uspokajająco. Sprawia, że kobieta mniej boi sie porodu, a poczucie bezpieczeństwa i troska jest najważniejszą rzeczą jaką otrzymuje od swojego męża;
  • wzajemne zaufanie, które powstaje i wzmacnia się pomiędzy mężczyzną i kobietą;
  • pomaga pokonać samotność, jaką odczuwa kobieta, gdy nie ma przy niej nikogo bliskiego;
  • wprowadza partnera w najważniejszą życiową rolę, jaką jest ojcostwo, budząc w nim odpowiedzialność za swoją rodzinę;
  • mężczyzna może pomóc kobiecie w przyjmowaniu pozycji podczas porodu;
  • pomaga stworzyć wyjątkową więź i czuć radość z narodzin;
  • ojciec może poczuć silną więź, gdy przetnie pępowinę;
  • obecność bliskich lub bliskiej osoby może wpłynąć pozytywnie na personel szpitalny, oraz na relacje między swoją kobietą a położną.
    Z powyższych informacji widać same zalety porodu rodzinnego. Ale czy tak jest na pewno? Aby tak było poród rodzinny powinien być dobrze przemyślaną decyzją, aby żadne z przyszłych rodziców nigdy jej nie żałowało.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze