Trwa ładowanie...

Zakaz używania telefonów w szkołach? Ministerstwo Cyfryzacji powołało w tej sprawie specjalną grupę

Ministerstwo Cyfryzacji rozważa wprowadzenie zakazu korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych. W szkole nie słychać głosów sprzeciwu. Większość nauczycieli popiera ten pomysł.

Zobacz film: "Rośnie problem uzależnienia od smartfonów i internetu"

1. Zakaz używania smartfonów w szkołach?

Ministerstwo Cyfryzacji powołało Grupę Roboczą ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Internecie, która bada problem korzystania uczniów z telefonów komórkowych. Jej wnioski są jednoznaczne – komórki i internet są zagrożeniem dla dzieci i młodzieży.

W ten sposób uzależniasz swoje dziecko od smartfona. Nigdy tego nie rób!
W ten sposób uzależniasz swoje dziecko od smartfona. Nigdy tego nie rób! [4 zdjęcia]

Uzależnienie najmłodszych od smartfonów to efekt uboczny współczesnego życia. Sami nie potrafimy odkleić...

zobacz galerię

Wielu młodych ludzi jest już uzależniona od sieci. Cierpią na tym również relacje interpersonalne między dziećmi w szkole. Młodzież nawet na przerwach potrafi ze sobą rozmawiać za pośrednictwem komunikatorów w telefonach.

Większość uczniów nie rozstaje się ze swoim telefonem
Większość uczniów nie rozstaje się ze swoim telefonem (iStock)

Cześć przedstawicieli powołanej przez ministerstwo grupy roboczej uważa, że najlepszym rozwiązaniem byłoby ograniczenie dostępu do urządzeń mobilnych w szkole, a najlepiej wprowadzenie na terenie placówki strefy wolnej od komórek.

Zobacz także: Telefon komórkowy dla dziecka

2. Nauczyciele popierają zakaz telefonów w szkołach

Podczas Forum Oświatowego dla Nauczycieli i Dyrektorów przeprowadzono ankietę dotyczącą tego, co o zakazie sądzi grono pedagogiczne. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" pomysł zdobył duże uznanie również wśród nauczycieli. Za wprowadzeniem ograniczenia w korzystaniu z telefonów było aż 88,5 proc. osób biorących udział w badaniu.

Nauczyciele przyznają, że wielu uczniów jest uzależnionych od smarfonów
Nauczyciele przyznają, że wielu uczniów jest uzależnionych od smarfonów (iStock)

66 proc. respondentów przyznało, że w szkołach, w których pracują, już obowiązują podobne zakazy ustalone przez dyrekcję placówki. Ponad połowa (59 proc.) kadry pedagogicznej, która brała udział w badaniu, uważa, że zakaz powinien dotyczyć wyłącznie uczniów, a 16,7 proc. była zwolennikiem bardziej radykalnych rozwiązań, czyli wprowadzenia zakazu dla całej społeczności szkolnej.

Zobacz także: Używanie telefonu może powodować stres i niepokój

3. Zapisy dotyczące "komórek w szkole" są w statucie szkoły

Na razie kwestię używania przez uczniów telefonów komórkowych na terenie placówki, najczęściej regulują zapisy w szkolnym statucie.

"Zgodnie z art. 99 ustawy prawo oświatowe obowiązki ucznia określa się w statucie szkoły z uwzględnieniem obowiązków m.in. w zakresie warunków korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych" – wyjaśnia Anna Ostrowska, rzecznik ministerstwa edukacji.

Dostęp do telefonów regulują zapisy w statucie szkoły
Dostęp do telefonów regulują zapisy w statucie szkoły (iStock)

Uzależnienie dzieci od sieci to problem, który dostrzegają nauczyciele w całej Polsce. Część z nich przyznaje jednak, że nie da się uciec przez nowoczesnymi technologiami. A korzystanie z telefonów komórkowych ma też swoje korzyści. Wielu pedagogów otwarcie przyznaje, że na lekcjach wykorzystują telefony, na przykład prosząc dzieci o wyszukanie potrzebnych informacji. Rolą szkoły powinno być nauczenie młodych ludzi, jak mądrze korzystać z możliwości, które daje im internet.

Wśród rodziców zdania w tej kwestii są podzielone. Części z nich uważa, że dzieci powinny mieć ze sobą telefon, na wypadek, gdyby potrzebowały pomocy albo nagle musiały się skontaktować z opiekunem.

A wy uważacie, że szkoły powinny wprowadzić zakaz używania telefonów?

Przeczytaj także: Na kolonie letnie tylko bez telefonu komórkowego?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.