Trwa ładowanie...

Zabronione na balkonie. Za to grozi wysoki mandat

Avatar placeholder
24.06.2023 16:42
Nie rób tego na balkonie. Może Cię to wiele kosztować
Nie rób tego na balkonie. Może Cię to wiele kosztować (East News)

Na dworze coraz cieplej, więc bardzo dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Kiedy wycieczka czy spacer nie wchodzą w grę, pozostaje jeszcze balkon, na którym czas spędzają również najmłodsi mieszkańcy bloków. Trzeba jednak wiedzieć, co jest dozwolone, a jakich rzeczy lepiej nie robić na balkonie. W przeciwnym razie można słono zapłacić.

spis treści

1. Basen na balkonie

W upalne dni każdy próbuje się jakoś schłodzić. Jednym z najlepszych sposobów jest zanurkowanie w chłodnej wodzie. W tym czasie morze, jeziora czy aquaparki są oblegane, dlatego wiele osób inwestuje w swój własny basen. Dzieci także kochają się chlapać w wodzie, więc mieszkańcy bloków wystawiają małe baseniki na balkonach. Czy jest to dozwolone?

Okazuje się, że tak. Trzeba jednak spełniać kilka warunków. Basen musi być zabezpieczony tak, by woda nie wylewała się na chodnik. Trzeba się również upewnić, że nie zalejemy balkonu sąsiadom mieszkającym niżej oraz nie zniszczymy im kwiatków. Dziecko bawiące się na balkonie w basenie nie powinno również przeszkadzać sąsiadom.

Nie tylko ściekająca z basenu woda, ale również kapiące pranie lub rośliny spadające komuś na głowę mogą podlegać karze. W Kodeksie Wykroczeń czytamy, że:

Zobacz film: "Narzekał na ból nóg. Diagnozą był rak"

"Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów podlega karze grzywny do 500 złotych, albo karze nagany".

2. Czego nie robić na balkonie?

Pod żadnym pozorem na balkonie nie wolno grillować. W ten sposób nie tylko narazimy sąsiadów na zapach dymu, ale również stworzymy zagrożenie pożarowe. Takie sytuacje podlegają pod Kodeks Wykroczeń, a dokładniej art. 82 - sprowadzanie niebezpieczeństwa pożaru oraz art. 51 KW - zakłócanie spokoju.

Grill na balkonie może poskutkować naganą, karą grzywny, a nawet aresztem. W przypadku, gdy taki grill doprowadzi do pożaru, to organizatorowi grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.

Co jeszcze wymienia Kodeks Wykroczeń? Głośne rozmowy, organizowanie hucznych imprez, słuchanie muzyki, a także... stosunki seksualne.

"Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany" - mówi art. 140 KW.

Przyczyną sąsiedzkich konfliktów może być także palenie papierosów na balkonie. Choć nie istnieje żaden zakaz, to dym papierosowy może być drażniący dla sąsiadów. Wówczas mogą oni wystąpić do sądu, ponieważ:

"Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych" – czytamy w art. 144 Kodeksu Cywilnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze