Trwa ładowanie...

Zabieg Credego - dlaczego noworodkom zakrapia się azotan srebra do oczu?

Avatar placeholder
03.08.2020 20:54
Zabieg Credego - na czym polega?
Zabieg Credego - na czym polega? (123rf)

To jeden z pierwszych zabiegów, jakie wykonuje się dziecku po urodzeniu. Warto go wykonać, ponieważ chroni malucha przed rzeżączkowym zapaleniem spojówek, do którego może dojść podczas porodu. Zabieg Credego polega na podaniu noworodkowi po 1 kropli 1 proc. azotanu srebra do każdego oka. Czy procedura może powodować skutki uboczne?

spis treści

1. Zabieg Credego - na czym polega?

Zabieg Credego stosowany jest od 1881 r. Wykonuje się go tuż po porodzie i chroni dziecko przed rzeżączkowym zapaleniem spojówek, które może prowadzić nawet do ślepoty. Do zakażenia dwoinką rzeżączki może dojść podczas porodu, dlatego profilaktycznie zakrapia się noworodkom do oczu krople z roztworem azotanu srebra.

Wszystko zaczęło się od Carl Credego, który zaczął je zakraplać noworodkom w 1881 r. Wkrótce potem okazało się, że zachorowalność na rzeżączkowe zapalenie spojówek znacznie spadła. Od tamtej pory procedura stała się standardowa u wszystkich dzieci i tak zaraz po porodzie zakrapia się dziecku po 1 kropli 1 proc. azotanu srebra do worka spojówkowego.

2. Rzeżączkowe zapalenie spojówek - objawy

Rzeżączkowe zapalenie spojówek daje charakterystyczne objawy, których nie sposób nie zauważyć.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Po 2-4 dniach od porodu:

  • pojawia się stan zapalny i obrzęk powiek, czasami oczy są tak spuchnięte, że uniemożliwiają dziecku otwarcie oczu i widzenie,
  • z oczu może wydobywać się ropna wydzielina, nierzadko zabarwiona krwią,
  • przekrwione spojówki,
  • owrzodzenia (nacieki) na rogówce.

Choroba postępuje bardzo szybko i może wywołać nieodwracalne konsekwencje. Jeżeli nie podejmiemy leczenia, wówczas może dojść do zapalenia gałki ocznej i perforacji rogówki, w efekcie czego dziecko może na stałe oślepnąć.

Zdarza się także, że choroba prowadzi do innych schorzeń: sepsy, zapalenia stawów, czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Rzeżączkowe zapalenie spojówek wymaga leczenia szpitalnego w tym podania dożylnie i dospojówkowo antybiotyków.

Na szczęście dzięki przeprowadzeniu zabiegu Credego zaraz po porodzie, wystąpienie rzeżączkowego zapalenia spojówek jest dość rzadkie. Przed wprowadzeniem procedury rocznie 1 na 100 noworodków w wyniku infekcji traciło wzrok. Teraz odnotowywany jest 1 przypadek rocznie.

3. Powikłania po zabiegu Credego

Zabieg Credego to standardowa procedura, która chroni wzrok noworodka. Nie należy się jej obawiać, chociaż rodzice nie zawsze są pewni, czy zakrapianie oczu azotanem srebra jest bezpieczne dla ich pociechy. Uspokajamy, że zabieg nie tylko jest bezpieczny, ale i konieczny dla zdrowia malucha. Zdarza się jednak, że po zakropieniu azotanu srebra dochodzi do zapalenia spojówek, ale zwykle mija ono samoistnie. Najczęstszym “skutkiem ubocznym” zabiegu Credego jest zaczerwienienie spojówek. W tym czasie warto przemywać noworodkowi oczy, nasączając wacik w przegotowanej wodzie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze