Trwa ładowanie...

Zabawy z dzieckiem - rowerek dla dziecka

Pierwszy rowerek naszego dziecka to przełom zarówno dla malucha, jak i dla jego rodziców. Dziecko, które potrafi poruszać się na rowerku staje się znacznie bardziej mobilne i niezależne. Opanowanie sztuki jazdy na rowerze jest dla niego ogromnym osiągnięciem i powodem do dumy. Wszelkiego rodzaju pojazdy to gadżet stanowiący zasadniczy element wielu zabaw z dzieckiem. Maluch może mieć mnóstwo frajdy z jazdy pojazdem nawet wtedy, gdy tylko siedzi, a całą pracę wykonuje rodzic.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

1. Zabawy z dziesięciomiesięcznym dzieckiem w rowerek

Pierwszy rowerek dla dziecka można wprowadzić już w momencie, gdy maluch skończy 10 miesięcy. Może to być rowerek bez pedałów, albo dowolny, inny pojazd. Bardzo trudno jest określić, w jakim wieku dziecko będzie w stanie poradzić sobie z rowerkiem – jest to również kwestia indywidualna, ale można zacząć przyzwyczajać malca do zabawki jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia, nawet zanim dziecko nauczy się chodzić. Ważne jest, aby szkrab potrafił już łapać równowagę i podpierać się nóżkami w pozycji siedzącej.

Pierwszym etapem zabaw dla dzieci z użyciem rowerka jest zapoznanie malca z zabawką. Kolorowy i atrakcyjny pojazd z pewnością wzbudzi spore zainteresowanie. Jeśli maluch nie jest zbyt wystraszony, można go posadzić na siodełku. Jeśli jednak płacze i wyrywa się, należy odczekać kilka dni przed podjęciem kolejnej próby. Po wygodnym usadzeniu dziecka na rowerku powoli popychamy pojazd do przodu i mówimy szkrabowi: „Jedziemy!” lub „Pojedźmy do kuchni”. Należy przy tym przytrzymywać dziecko tak, aby było stabilne na siedzeniu.

Gdy maluch złapie równowagę, poczuje się pewniej i będzie w stanie odpychać się samodzielnie, nie będzie można go zatrzymać! Zanim jednak pozwolisz dziecku na przejażdżki poza domem, zaopatrz je w kask. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Jazda na rowerku to świetne ćwiczenie równowagi. Pomaga również w rozwoju zdolności motorycznych dziecka i jego koordynacji ruchowej.

Zabawy z dzieckiem to często chwile, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Jednym z takich momentów jest pierwsza jazda naszego dziecka na rowerku.

mgr Magdalena Rachubińska
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.