Trwa ładowanie...

Zabawy dla 10-latków, które oderwą dzieci od komputera

Zabawy dla 10-latków bez użycia ekranów to wyzwanie, które jednak warto podjąć. Gry komputerowe rozwijają, wspomagają naukę języków i są tematem wspólnych rozmów z rówieśnikami, jednak nie powinny wypełniać dziecku całego dnia. Czym je zainteresować, by zechciało spędzić czas na swobodnej zabawie? Oto kilka podpowiedzi.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Zabawy dla 10-latków na świeżym powietrzu

Zabawy z dawnych lat może i są zapomniane, ale odświeżone przez rodziców czy dziadków, robią prawdziwą furorę. Dawniej dużo czasu spędzało się na świeżym powietrzu. To na podwórku nawiązywaliśmy nowe znajomości, bawiliśmy się i spędzaliśmy czas na rozmowach. Warto do tego wrócić.

Zimą nikt nie oprze się zabawom na śniegu (nawet dorośli to lubią!). Wojna na śnieżki, zjazdy na sankach czy budowanie igloo, to tylko niektóre z aktywności, które spodobają się dzieciom. A jeśli śniegu zabraknie, wybierzcie się na łyżwy lub na naśnieżany stok (można go znaleźć w wielu miastach Polski).

Jesli pogoda dopisze, wybierzcie się na rowery. Pozwólcie 10-latkowi wybrać cel podróży. W ten sposób możecie się wiele dowiedzieć o swoim dziecku, a jemu dać poczucie, że szanujecie jego decyzje i wybory.

A może my, jako rodzice, zostaniemy uczniami swoich pociech? Poproście 10-latka, by nauczył was jeździć na deskorolce, rolkach lub wyczynowej hulajnodze. Dobra zabawa gwarantowana!

10 pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu
10 pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu

Dzieci zawsze chętnie bawią się na zewnątrz – nieważne, czy za oknem praży słońce, leje jak z cebra,...

przeczytaj artykuł

2. Zabawy dla 10-latków w domu

W domu również możecie dobrze spędzić czas. Klasyką są gry planszowe, które nigdy się nie nudzą. A jeśli nie przepadacie za nimi, możecie np. zagrać w państwa-miasta, statki lub kalambury. Ich reguły są bardzo proste.

Dobrym pomysłem jest też wspólne gotowanie. 10-latkowie potrafią zaskoczyć kulinarnymi umiejętnościami. Zaproście więc swoją pociechę do kuchni i zostańcie jej pomocnikami. Bądźcie w pobliżu, podpowiadajcie w razie potrzeby, jednak pierwsze skrzypce niech gra dziecko. Poczuje się wyróżnione i... bardzo szczęśliwe.

A jeśli dobrze czujecie się w kuchni, możecie też pobawić się w odgadywanie smaków. Każdy z was przygowowuje 10 różnych produktów (np. przypraw, owoców, warzyw). Dajecie je do degustacji osobie z zawiązanymi oczami. Jej zadaniem jest odgadnięcie jak największej liczby produktów. Ten, kto przegra, musi przygotować posiłek.

3. Klasyczne zabawy dla 10-latków

Bycie 10-latkiem nie oznacza, że trzeba się rozstać z zabawkami. Owszem, styl bawienia się jest już inny niż w przypadku młodszych dzieci, ale to nadal ważny element rozwoju naszej pociechy.

W pokojach wielu 10-latków szczególne miejsce zajmują klocki. Dziś ich wybór jest tak duży, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Te tradycyjne pozwalają na konstruowanie, budowanie i projektowanie nie tylko dzieciom, ale też ich rodzicom. Kto wie, może uczynicie z tego wspólną pasję?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.