Trwa ładowanie...

Związki PFOA w twoim otoczeniu

Avatar placeholder
25.01.2022 13:24
Kancerogenna substancja występuje nawet w płaszczu przeciwdeszczowym
Kancerogenna substancja występuje nawet w płaszczu przeciwdeszczowym (Getty Images)

PFOA to szkodliwa substancja stosowana do produkcji patelni, płaszczy przeciwdeszczowych czy opakowań do dań na wynos. Jest także w wielu innych rzeczach, które znajdziesz we własnym domu. Związek przyczynia się do problemów z tarczycą, bezpłodności, a nawet do powstawania nowotworów. Sprawdź, w jakich innych przedmiotach go znajdziesz.

spis treści

1. Związek PFOA a problemy z tarczycą

Badania z 2014 roku opublikowane w magazynie „Epidemiology” wskazują, że ponad 10 proc. osób, które były narażone na korzystanie z wody zanieczyszczonej kwasem perfluorooktanowym (bardziej znana jako PFOA), cierpi na problemy z tarczycą. Testy przeprowadzono na ponad 30 tys. osób.

PFOA to substancja przez wielu uważana za niebezpieczną. Naukowcy wykazali, że ekspozycja na ten związek łączy się z zaburzeniami rozwoju, problemami hormonalnymi, a nawet podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi.

Ten szkodliwy związek osłabia układ immunologiczny, uszkadza wątrobę, a w niektórych przypadkach może powodować bezpłodność. Jest też uznawany za rakotwórczą.

Zobacz film: "Jak objawia się nadczynność i niedoczynność tarczycy?"

Większość z nas jest narażona na zanieczyszczenia tego rodzaju. Wynika to z obecności PFOA w przedmiotach codziennego użytku. Kontakt z tą substancją mamy we własnych domach.

2. Produkty, które mogą powodować problemy zdrowotne

2.1. Nić dentystyczna

Niektórzy producenci dodają do produktów tego rodzaju substancje chemiczne, by nić łatwiej można było przesuwać pomiędzy zębami. Podczas kolejnych zakupów warto więc sprawdzić skład środków do czyszczenia jamy ustnej.

2.2. Garnki i patelnie

Substancję PFOA znajdziemy również w garnkach i patelniach. Dzięki niej artykułów kuchennych nie trzeba szorować. Są jednak i minusy - każde zadrapanie sprawia, że chemikalia dostają się do naszego pożywienia.

Zniszczone garnki i patelnie należy wymienić na nowe, najlepiej takie z emalii, szkła lub stali nierdzewnej.

2.3. Płaszcz przeciwdeszczowy

Powłokę non-stick (czyli nieprzywierającą) posiada również płaszcz przeciwdeszczowy i wszystkie przedmioty, których zadaniem jest ochrona przed deszczem i przemoczeniem: kalosze czy parasole.

Dla bezpieczeństwa wybierajmy płaszcze i kurtki przeciwdeszczowe z poliuretanem w składzie. Coraz bardziej popularne są również ubrania i buty pokryte powłoką z wosku lub te wykonane z gumy.

2.4. Pudełka po pizzy i pojemniki na fast-food

Większość pojemników, do których pakowane jest jedzenie na wynos, również zawiera substancję nieprzywierającą. Jest ona dodawana, ponieważ dzięki temu danie na dłużej zachowuje ciepło i nie przecieka. To kolejny powód do częstszego przygotowywania posiłków w domu.

2.5. Torby z popcornem stosowane w mikrofalówce

Substancję PFOA znajdziemy również w gotowych torebkach do robienia popcornu w mikrofalówce. Dzięki temu tłusta mieszanka pozostaje wewnątrz.

Przekąskę tego rodzaju możemy także przygotować samodzielnie – wrzucając ziarnka kukurydzy do garnka i przykrywając go przezroczystą pokrywką.

2.6. Meble i wykładziny

Ze względu na właściwości hydrofobowe, substancję PFOA stosuje się także w produkcji kanap i foteli. Dzięki temu tapicerka jest bardziej trwała na zabrudzenia. Tego rodzaju materiały mogą powodować jednak nudności.

2.7. Papierowe, jednorazowe talerze

Niebezpieczeństwo niesie ze sobą również korzystanie z papierowych talerzyków. Są one pokryte substancjami chemicznymi, które zapobiegają przeciekaniu. W rezultacie mogą one powodować problemy z tarczycą. Jeżeli mamy wybór, używajmy naczyń z innego tworzywa.

Za problemy z tarczycą może odpowiadać... kurz
Za problemy z tarczycą może odpowiadać... kurz (123rf)

2.8. Produkty do mycia ciała

Substancje szkodliwe ukrywają się także w produktach do mycia ciała: szamponach czy balsamach. Na szczęście, w odróżnieniu od odzieży i mebli, każdy z tych produktów posiada etykietę ze składem. Sprawdzajmy je przed zakupem i wybierajmy te najbardziej bezpieczne dla naszego zdrowia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze