Wzięła udział w niebezpiecznym wyzwaniu. Do dziś walczy z jego skutkami
Była ofiarą wyzwania na TikToku. Do dziś walczy z powikłaniami po udziale w modnym parę lat temu "łamaczu czaszek", dlatego chce ostrzec rówieśników.
1. Niebezpieczne trendy na TikToku
Moda na wyzwania trwa w najlepsze. Użytkownicy TikToka dla chwili sławy są w stanie zrobić wiele. We wszelkiego rodzaju challengach chętnie biorą udział zwłaszcza najmłodsi użytkownicy platformy. Niestety to właśnie oni często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, jakie wynika z wykonywania niektórych zadań.
Kilka lat temu TikTok opanowała moda na Skullbreaker Challenge. "Łamacz czaszek" było to wyzwanie, jakie dwójka osób robiła trzeciej. Namawiali oni uczestnika na wspólny podskok. W rzeczywistości jedynie nieświadoma ofiara podskakiwała, a dwie pozostałe podstawiały jej nogi. Nagrywana osoba przewracała się, często uderzając głową o podłogę.
2. TikTokowe wyzwanie zrujnowało jej zdrowie
Jedną z ofiar wyzwania jest Sarah Platt. Miała 16 lat, gdy namówiono ją do wykonania challengu ze znanej platformy. Jej znajomi wyszli z tej zabawy bez szwanku. Sarah jednak nie miała tyle szczęścia. Dziewczyna po upadku trafiła do trafiła do szpitala, straciła czucie w prawej nodze.
W szpitalu lekarze stwierdzili, że uczestniczka niebezpiecznego wyzwania ma uszkodzone kręgi w odcinku szyjnym i w odcinku piersiowym.
3. Nadal walczy ze skutkami "łamacza czaszek"
Dziś Sarah ma 18 lat, od wypadku minęły dwa lata, a ona nadal cierpi na powikłania. Jej mama wyznaje:
- Jesteśmy szczęściarzami. Ona żyje i chodzi - dzięki Bogu - ale ceną tego jest codzienna walka ze skutkami niebezpiecznej zabawy.
Sarah ma powikłania, które rozwijają się przy zespole tachykardii posturalnej. Powodują one omdlenia.
Ma do przekazania ważną wiadomość do swoich rówieśników.
- Chcę spróbować uświadomić ludziom, by nie podejmowali niebezpiecznych wyzwań, ponieważ może się to skończyć tragicznie.
Sarah podkreśla także, że nie chciała brać udziału w wyzwaniu.
- Stwierdziliśmy, że stworzenie tego TikToka będzie zabawne, ale **tak naprawdę nie chciałam w tym brać udziału. Bałam się, że stanie mi się krzywda, jednak zadziałała na mnie presja rówieśników - opowiada Sarah
4. Ważna rola rodziców
Nikogo nie dziwi, że najmłodsi użytkownicy TikToka są najbardziej narażeni na uczestnictwo w niebezpiecznych wyzwaniach.
Ekspert do spraw bezpieczeństwa w internecie, były policjant John Staines codziennie rozmawia z dziećmi, które widziały filmy z niebezpiecznymi wyzwaniami w sieci.
- Rodzice myślą, że TikTok jest pełen szczęśliwych zabaw i nie zdają sobie sprawy z jego ciemniejszej strony. Obwiniają TikTok, ale platforma ma miliardy użytkowników na całym świecie, którzy codziennie dodają kolejne filmiki. Nawet najlepsze algorytmy nie są w stanie wykryć wśród takiej ilości danych tych, które są niebezpieczne - zaznacza.
Mężczyzna podkreśla, że w takiej sytuacji najważniejsze jest to, by rodzic towarzyszył dzieciom w czasie podróży przez media społecznościowe.
- Musimy nauczyć swoje dzieci szczerej rozmowy z nami - mówi.
5. TikTok reaguje na niebezpieczne wyzwania
Dziś TikTok na bieżąco blokuje możliwość wyszukiwania filmów, które oznaczone są hasztagiem z niebezpiecznym wyzwaniem. Platforma codziennie walczy z kolejnymi, często niebezpiecznymi trendami i prosi użytkowników, by ci świadomie wybierali zabawy, w których chcą uczestniczyć.
- Zanim weźmiesz udział w zabawie, zatrzymaj się, pomyśl, zdecyduj, czy jest bezpieczna i działaj, jeśli widzisz naruszenia naszego regulaminu - możemy przeczytać na TikToku.
"Łamacz czaszek" to tylko jedno z niebezpiecznych wyzwań na najmodniejszej w ostatnich latach platformie. By uchronić nasze dzieci przed zabawami, które zagrażają zdrowiu, a nawet ich życiu, musimy z nimi szczerze rozmawiać i tłumaczyć, dlaczego niektóre modne filmy nie powinny nigdy powstać.
Małgorzata Banach, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl