Kolejne bulwersujące wyzwanie na TikToku. Rodzice rzucają dziećmi podczas tańca
TikTok słynie już z kontrowersyjnych, a często wręcz skandalicznych wyzwań. Szczególnie bulwersują te, w których pojawiają się dzieci. Na przykład jedno z ostatnich. Rodzice podczas tańca mają wyrzucić swoje dziecko z kadru filmowego.
1. Rzucanie dzieckiem w rytm piosenki ma być zabawne?
Jedno z najnowszych wyzwań TikToka, które skierowane jest do rodziców, wywołało oburzenie wśród internautów. Rodzice wrzucają filmy, na których mają wyrzucić dziecko z kadru podczas tańca do piosenki "Baby" rapera Blueface.
Nie bez znaczenia w całym wyzwaniu jest tekst piosenki. W tłumaczeniu na język polski to: "Nie ma dziecka, nie możemy mieć dziecka. Jeśli nie zastosujesz planu B, zawsze jest plan C" - rapuje Blueface.
Poniżej przykład dwóch wyzwań, które podjęła jedna z mam i młody mężczyzna. Widzimy, jak podczas tańca wyrzucają swoje dzieci z kadru.
— Squirt Reynolds 💸 ➐ (@SquirtReynoldss) September 9, 2020
2. Niebezpieczne i nieetyczne zabawy rodziców
Wykorzystywanie wizerunku dzieci w celu zwiększenia swojej popularności w internecie jest nieetyczne. Natomiast wykorzystywanie ich do czynności, które zagrażają ich zdrowiu i życiu jest karalne. Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę krytycznie odnosi się do trendu panującego wśród rodziców.
- Wielu rodziców dla budowania swojej popularności w sieci potrafi narażać prywatność czy nawet zdrowie swoich dzieci. Myślę, że często nie mają nawet świadomości, że robią coś złego. Na serii filmów z TikToka widzimy uśmiechniętych ludzi, którzy prawdopodobnie myślą, że są fajni, wpisują się w zabawny trend. Tymczasem traktują swoje dzieci przedmiotowo. To, co robią, jest bezmyślne i krzywdzące – mówi Łukasz Wojtasik.
3. Gdzie można zgłosić niewłaściwe filmy w sieci?
Korzystając z internetu praktycznie każdego dnia trafiamy na tego typu filmy. Wielu z nas chciałoby zareagować, ale często nie wie, w jaki sposób. Okazuje się, że to wcale nie jest takie trudne.
- Jeżeli widzimy bezmyślne zachowanie rodziców, to ważne, żebyśmy nie wspierali takich postaw poprzez lajkowanie czy udostępnianie tych pozornie nawet zabawnych postów. Warto też się do nich krytycznie odnieść w komentarzu. Zwrócić uwagę rodzicowi, że to, co robi, jest krzywdzące dla jego dziecka. Jeżeli uznamy za stosowne, możemy też skorzystać z mechanizmów zgłaszania nadużyć, które udostępnia dany serwis - dodaje Wojtasik.
W sytuacjach, kiedy widzimy w sieci, że dziecko jest ofiarą przestępstwa lub na podstawie zdjęć czy filmów choćby podejrzewamy, że jest w niebezpieczeństwie, wtedy powinniśmy reagować bardziej stanowczo, powiadamiając o sprawie policję.
- Niedawno wspólnie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich uruchomiliśmy stronę zglos.to, gdzie informujemy krok po kroku, jak i gdzie zgłaszać nieodpowiednie treści znalezione w sieci. W Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę prowadzimy również telefon 800 100 100, którego konsultanci udzielają wsparcia rodzicom i innym dorosłym w sytuacjach, kiedy dziecko jest ofiarą krzywdzenia – podsumowuje Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Zobacz także: Natalie Portman napisała bajki we współczesnym wydaniu. To ważny apel do rodziców
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl