Trwa ładowanie...

Kolejny niebezpieczny trend na TikToku. Piłują zęby pilnikiem do paznokci, aby je wyrównać

Dentyści ostrzegają przed niebezpiecznym trendem popularyzowanym przez użytkowników TikToka. Polega on na tym, że internauci nagrywają filmy, pokazując, jak używają pilników do paznokci aby spiłować zęby.

Zobacz film: "Unikaj barwnika E132. Jest potencjalnie rakotwórczy"

1. Zęby metodą "DIY"

Na platformie TikTok udostępniane są filmy przedstawiające różne próby wyrównania zębów metodą "zrób to sam". Eksperci ostrzegają, że może to spowodować trwałe uszkodzenie struktury zęba. Co więcej, użytkownicy, którzy praktykują tę metodę, mogą doprowadzić do "drogiego i rozległego" leczenia w celu naprawienia wszelkich wyrządzonych sobie szkód.

Niektórzy dentyści i specjaliści od higieny jamy ustnej korzystający z aplikacji tworzą własne klipy, które zniechęcają użytkowników do piłowania zębów.

Iman Sayed, higienistka stomatologiczna, która regularnie dzieli się wskazówkami w internecie, ostrzegła, że uszkodzenie może być nieodwracalne.

"Nasze zęby są zbudowane z warstw. Jeśli zniszczysz szkliwo, spiłowując zęby, nigdy go nie odzyskasz. Możesz skończyć z ekstremalną wrażliwością zębów lub nawet spowodować uszkodzenie tak poważne, że ząb stanie się martwy" - ostrzega.

@acerendulicc

No one tell my dentist ##teethchallenge ##fyp ##ColorSelector ##TimeforTENET ##MeTime ##dentist ##smile ##blonde

♬ original sound - Ace

2. Dentyści ostrzegają

Głos zabrała także Sunny Sihra, główny dentysta i właściciel popularnej w Wielkiej Brytanii kliniki Simply Teeth. W rozmowie z Metro.co.uk powiedział:

"Spiłowanie zębów pilnikiem do paznokci jest niezwykle szkodliwe i może spowodować trwałe uszkodzenie struktury zęba, a także szkliwa wokół krawędzi zęba. Nie można odbudować szkliwa, więc uszkodzenie jest nieodwracalne. Konturowanie kosmetyczne powinien wykonywać wyłącznie profesjonalista przy użyciu odpowiednich wysterylizowanych narzędzi".

Dentysta Kailesh Solanki twierdzi, że chociaż może się to wydawać szybkim rozwiązaniem i dość łatwym do wykonania samodzielnie, to z pewnością spowoduje problemy. Jeśli nie od razu, to później.

Lekarze ostrzegają przed niebezpiecznym trendzie na TikToku
Lekarze ostrzegają przed niebezpiecznym trendzie na TikToku (TikTok)

"Osoby spiłowujące zęby, narażone są na ryzyko uszkodzenia zdrowej tkanki zęba lub szkliwa, co może powodować problemy, takie jak nadwrażliwość lub ból. Późniejsze leczenie może obejmować stomatologię estetyczną lub konieczność wypełnienia zębów, odbudowy lub dopasowania koron" - przestrzega dr Kailesh Solanki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.