Trwa ładowanie...

Poziom LH

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 29.09.2020 09:41
Poziom LH
Poziom LH (Zdjęcie pobierania krwi/Shutterstock)

Hormon LH, zwany także gonadotropiną, hormonem luteinizującym lub lutropiną, to jeden z kilku hormonów badanych podczas wykonywania diagnostyki hormonalnej człowieka. Istotne jest jednak uświadomienie sobie, że poziom LH dookreśla się, uwzględniając wiek pacjenta oraz jego płeć. Warto zatem wiedzieć, czym jest LH, w jaki sposób się go bada oraz jak interpretować wyniki uzyskanego poziomu LH.

1. Badanie LH

Hormon LH produkowany jest w podwzgórzu. Pomiar jego stężenia ustanawia się poprzez badanie krwi, najczęściej z żyły łokciowej. Rzadziej wykonuje się go poprzez badanie przypadkowej próbki moczu lub dobowej zbiórki moczu. Istnieje jednak możliwość analizowania poziomu LH poprzez testy owulacyjne . Najczęstszą przyczyną diagnozowania funkcjonowania gospodarki hormonalnej człowieka jest podejrzewanie niepłodności u kobiet i mężczyzn i różnorodnych przyczyn zaburzeń miesiączkowania.

Dodatkowo, ustalenie poziomu LH potrzebne jest w przypadku podejrzewania chorób, np. przysadki, jąder czy jajników . Niezmiernie ważne jest ustalenie stężenia LH w sytuacji określania owulacji oraz menopauzy. Warto również wspomnieć, że hormon LH nie jest badany jedynie u osób dorosłych, ale także u dzieci. U najmłodszych poziom LH ma pomóc w ustaleniu przyczyny opóźnionego lub przedwczesnego dojrzewania spowodowanego najprawdopodobniej pracą przysadki lub podwzgórza.

Zobacz film: "Jak wykonać test owulacyjny?"

Stężenie LH we krwi zmienia się wraz z wiekiem. Analizując rozwój dzieci oraz uwzględniając ich płeć, należy wspomnieć, że u chłopców w okresie 0-6 miesięcy poziom LH wzrasta. Po tym czasie, do uzyskania przez nich około 8 roku życia, wyniki LH kształtują się na niskich poziomach. W późniejszym okresie, a jeszcze przed czasem dojrzewania następuje ponowny wzrost poziomu LH. W okresie dojrzewania płciowego, za normę u mężczyzn przyjmuje się wysokość w zakresie 1,5-9,2 mlU/ml. Poziom stały następuje u mężczyzn po okresie pokwitania.

W przypadku dziewczynek wzrost LH następuje do uzyskania przez nie 1-2 roku życia. Po tym czasie stężenie LH obejmuje niskie wskaźniki. Ponowny wzrost następuje w okresie 6-8 roku życia. Kiedy jednak następuje cykl miesiączkowy u kobiet, LH znacząco wzrasta, a wyraźnie różniący się od innych dni wzrost LH następuje w środku cyklu, gdyż wówczas odpowiedzialny jest za owulację. U kobiet poziom LH różni się w zależności od fazy: folikularna 1,4-9,6 mlU/ml; owulacja 2,3-21 mlU/ml; po menopauzie 42-188 mlU/ml. Warto jednak pamiętać, że jednostkowe, samodzielne interpretowanie wyników badań nie jest pełną diagnozą. Istotne jest, by to lekarz wyciągnął wnioski z pozyskanych wartości wyników badań oraz szeregu innych metod dostępnych do ustanowienia ostatecznej diagnozy lekarskiej.

Ustalenie poziomu LH to jedna z form wspomagania kobiet starających się o dziecko we wskazaniu okresu owulacji. Wówczas traktowane jest jako metoda w planowaniu ciąży . W wielu przypadkach hormon LH służy również jako pomoc w zdiagnozowaniu chorób hormonalnych zarówno u kobiet , jak i u mężczyzn , a także u dzieci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze