Trwa ładowanie...

Wychodzą z domu i ślad po nich ginie

Wychodzą z domu i ślad po nich ginie
Wychodzą z domu i ślad po nich ginie

Mają kilkanaście lat, wychodzą z domu i ślad po nich zanika. Zrozpaczeni rodzice rozpoczynają poszukiwania na facebooku, wśród znajomych, na policji. Rocznie w Polsce znika kilka tysięcy dzieci. Według policyjnych statystyk 95 proc. z nich w ciągu tygodnia wraca do rodziców.

1. Gdzie jest Julka?

Jacy są współcześni nastolatkowie?
Jacy są współcześni nastolatkowie? [5 zdjęć]

Jacy są młodzi ludzie urodzeni około 2000 roku? Czy zdeterminowani są przez wyzwolony styl życia, czy

zobacz galerię

W listopadzie media obiegła wieść o zaginionej 15-letniej, chorej na serce Julii Malczuk z Białej Podlaskiej. Dziewczyna przeszła operację serca. W grudniu czekała ją wizyta kontrolna, ale Julka zaginęła w drodze do szkoły. Rodzina straciła z nią jakikolwiek kontakt.

Ruszyły poszukiwania. Pomagali mieszkańcy z całej Polski, jak również internauci, którzy na portalach społecznościowych wymieniali się informacjami. Swój apel zamieściła tam także mama dziewczyny. - Julciu czy na pewno chcesz by tak wyglądały nasze święta... - pisała zrozpaczona.

Zobacz film: "Rodzice dzieci z ADHD pierwsze kroki"
  • Juleczko! Kochanie, jeżeli nas czytasz, a z całego serca wierzę, że tak jest to błagam Cię odezwij się! Wracaj do domu i powiedz: "Ludzie ogarnijcie się - przecież jestem i nic mi nie jest" albo daj znak, gdzie jesteś to przyjedziemy po Ciebie, chociaż najmniejszy sygnał...Kochamy Cię! Nie da się bez Ciebie żyć !!!!!!!(oryginalna pisownia).

 

Dziewczyna została odnaleziona w sobotę 31 grudnia 2016 roku wieczorem w Mikołowie pod Katowicami. Przebywała u pełnoletniego znajomego, od którego zabrał ją ojciec. Jej życiu i zdrowiu nie zagrażało niebezpieczeństwo - poinformował Jarosław Janicki z bialskiej policji.

  • Ale trauma w rodzicach pozostaje na zawsze - twierdzi Jolanta Wolińska, psycholog. - I lęk, że ta sytuacja się powtórzy. Rodzice mogą obwiniać się za to, że zawiedli jako opiekunowie, nie sprawdzili się w swoich rolach – tłumaczy.

O zaginięciu Julki pisaliśmy na portalu WP parenting w artykule "Szuka jej cała Polska. Gdzie jest Julka z Białej Podlaskiej?".

2. Rośnie liczba zaginionych dzieci

Przeczytaj koniecznie

To nie jedyna taka historia. Rocznie ginie ok. 20 tys. osób, w tym niemal 1/3 to nastolatkowie i dzieci. W 2014 roku zaginęło ponad 8 tys. dzieci poniżej 18. roku życia, ponad 500 dzieci przed 7. rokiem życia i prawie tysiąc nastolatków do 13. roku życia.

Według policyjnych statystyk większość zaginionych odnajduje się po dwóch tygodniach. 5 proc. dzieci w ciągu pierwszych 7 dni z powrotem trafia do swoich domów.

3. Brak opieki, porwania

Co jest powodem? Brak odpowiedniej opieki rodzicielskiej - dotyczy to szczególnie najmłodszych. Dzieci gubią się sklepach, na plaży, na spacerze. W przypadku dzieci do 10. roku życia powodami są także porwania i nieszczęśliwe wypadki, ataki pedofilskie.

Zaginięcia nastolatków to zazwyczaj ucieczki z domów. Uciekają, gdy nie potrafią uporać się z problemami. - To ich sposób zwrócenia na siebie uwagi. Czują się niekochane. Pamiętajmy, że wiek dojrzewania to szczególnie trudny czas. To okres wewnętrznych konfliktów. Inną przyczyną  jest brak relacji z rodzicami albo wpływ grupy rówieśniczej - tłumaczy psycholog.

4. Co zrobić gdy dziecko zaginęło?

Próbujemy kontaktować się z nim i jego rówieśnikami. Jak najszybciej należy zawiadomić policję. Wykorzystać powinniśmy wszystkie możliwe sposoby; media, portale społecznościowe. Pomocny jest także Child Alert czyli system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku i informacji o zaginionym dziecku poprzez radio, telewizję, internet, komórki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze