Trwa ładowanie...

Wnioseko urlop ojcowski - urlop ojcowski, czas trwania, wniosek

Urlop ojcowski przysługuje ojcu i wynosi 14 dni kalendarzowych. Ojciej może skorzystać z urlopu ojcowskiego przez 24 miesiące od urodzenia dziecka. Aby udać się na urlop ojcowski należy dostarczyć swojemu pracodawcy wniosek o urlop ojcowski.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

spis treści

1. Wniosek o urlop ojcowski - urlop ojcowski

Urlop ojcowski trwa 14 dni kalendarzowych i można go wykorzystać dopóki dziecko nie skończy 2 roku życia. Tata będzie więc mógł skorzystać z urlopu kiedy mam przebywa na urlopie macierzyńskim jak i po, aż do ukończenia przez dziecko 2 roku życia. Od 2017 roku urlop będzie można podzielić na dwie części i wykorzystać je w dowolnym momencie.

Urlop ojcowski trwa 14 dni i można go wykorzystać dopóki dziecko nie przekroczy 2 roku życia
Urlop ojcowski trwa 14 dni i można go wykorzystać dopóki dziecko nie przekroczy 2 roku życia

Urlop ojcowski zapewnia ojcu dziecka 100 proc. średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy, jednak niewykorzystany w odpowiednim momencie – przepada. Warto zaznaczyć, że urlopy ojcowskie cieszą się coraz większą popularnością.

2. Wniosek o urlop ojcowski - wniosek

Wedle przepisów prawa, ojciec, który chce iść na urlop ojcowski powinien złożyć wniosek o urlop ojcowski do swojego pracodawcy. Pracownik musi go złożyć w swoim zakładzie pracy w nieprzekraczalnym terminie 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.

Urlop dla ojca
Urlop dla ojca

Urlop tacierzyński daje ojcu możliwość wzmacniania więzi z maleństwem.

zobacz galerię

3. Wniosek o urlop ojcowski - co powinien zawierać

Wniosek o urlop ojcowski powinien być złożony wformie pisemnej i powienien zawierać następujące dane: miejscowość i datę założenia wniosku, imię i nazwisko pracownika, dane pracodawcy, prośbę o udzielenie urlopu, imię i nazwisko dziecka, datę urodzenia dziecka, wymiar urlopu, datę początkową i końcową urlopu oraz podpis pracownika.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.