Trwa ładowanie...

Włoskie imiona. Czy są popularne w Polsce?

 Agnieszka Gotówka
20.10.2021 21:26
Włoskie imiona. Czy są popularne w Polsce?
Włoskie imiona. Czy są popularne w Polsce? (https://stock.adobe.com/)

Włoskie imiona brzmią niezwykle, ale nie zawsze dobrze współgrają z polskim nazwiskiem. Ich nadanie musi być więc dobrze przemyślane. Jakie są najpopularniejsze imiona włoskie dla chłopców i dziewczynek?

spis treści

1. Włoskie imiona popularne w Polsce?

Jest kilka imion włoskich, które nadaje się niekiedy w naszym kraju, jednak zdecydowanie częściej w dokumentach pojawiają się spolszczone formy imienia (wyjątkiem jest sytuacja, gdy jedno z rodziców dziecka jest obywatelem Włoch).

W Włoszech często nadaje się dziewczynkom imiona: Giulia, Sofia, Beatrice, Alice i Matilde. W ubiegłym roku pierwsze z nich nadano w Polsce tylko 2 razy, z kolei imię Sofia nadano 195 dziewczynkom urodzonym nad Wisłą. Nie odnotowano natomiast żadnego zgłoszenia dziecka, któremu rodzice chcieliby nadać imię Beatrice lub Matilde. Tylko 12 dziewczynek w Polsce otrzymało imię Alice (dane na rok 2020).

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Przeczytaj również:

Wśród imion dla chłopców we Włoszech rekordy popularności bije imię Francesco, zwłaszcza odkąd papieżem został Franciszek. W Polsce w 2019 r. imię to we włoskiej formie nadano 10 chłopcom (w formie spolszczonej – 6805 razy).

Inne popularne imiona włoskie dla chłopców to: Leonardo, Edoardo i Riccardo, Lorenzo i Alessandro. Pierwsze z nich w 2019 r. otrzymało 44 chłopców urodzonych nad Wisłą. Tylko 4 chłopcy otrzymali imię Riccardo. Z kolei imię Lorenzo w oficjalnych dokumentach jako pierwsze imię zapisano 8 razy, a Alessandro – 7 razy. Włoskiego imienia Edoardo w 2019 r. nie nadano w Polsce ani razu.

2. Włoskie imiona. Czy można je nadawać w Polsce?

W teorii nadanie obco brzmiącego imienia jest w Polsce legalne. Decyzję o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymogi polskiego prawa decyduje kierownik urzędu stanu cywilnego. W praktyce rzadko musi interweniować, chyba że imię, które ma być nadane dziecku, jest ośmieszające, zdrobniałe lub uwłaczające.

Imiona włoskie są melodyjne i pięknie brzmią. To fakt, jednak musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będzie ono komponowało się z noszonym przez dziecko nazwiskiem. Jeśli jest typowo polskie, np. Turek lub Kowalski, imię Francesco w tym duecie nie będzie brzmieć dobrze i może w przyszłości narazić dziecko na nieprzyjemności.

Sytuacja wygada nieco inaczej, kiedy jedno z rodziców jest Włochem. Wówczas dla zachowania kompromisu dziecko może nosić polskie nazwisko, ale imię mieć pochodzenia włoskiego.

Przeczytaj również:

3. Obco brzmiące imię? Rodzicu, przemyśl to!

Nadanie imienia dziecku to poważna sprawa. Tu nie ma miejsca na pomyłki. Nad poprawnością zapisu oraz doborze imienia czuwa kierownik urzędu stanu cywilnego, jednak w większości stara się akceptować decyzję rodziców (chyba że imię jest ośmieszające lub nie pozwala na rozróżnienie płci), niemniej warto aby bardzo dobrze przemyśleć tę decyzję.

Pamiętajmy, że imię nadawane jest na całe życie. Może też w pewnym stopniu determinować przyszłość dziecka lub też spowodować nieprzyjemne sytuacje, np. drwiny rówieśników.

Istotna jest też pisownia. Im bardziej problematyczna (jak np. w przypadku włoskich imion), tym większe ryzyko, że nie będzie zapisywane poprawnie. A to z kolei nierzadko wywołuje frustracje i jest powodem nieporozumień.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze