Trwa ładowanie...

Niemieckie imiona: które są najpopularniejsze w Polsce?

 Agnieszka Gotówka
06.10.2021 23:40
Niemieckie imiona: które są najpopularniejsze w Polsce?
Niemieckie imiona: które są najpopularniejsze w Polsce? (https://stock.adobe.com/)

Niemieckie imiona nadane dzieciom urodzonym w Polsce? Dlaczego nie! Świat jest globalną wioską i od dawna noworodki otrzymują imiona, które nie są rdzennie polskie. Tym razem przyjrzymy się imionom niemieckim. Które z nich nadawane są u nas najczęściej?

spis treści

1. Niemieckie imiona. Czy można je nadać dziecku w Polsce?

Wiele imion, które wydają się polskie, to w rzeczywistości imiona obce, zapożyczone z innych języków i dostosowane do zasad języka polskiego. Dobrze współgrają z polskimi nazwiskami. Nie są też ośmieszające, pozwalają na identyfikację płci. Są wśród nich też niemieckie imiona, które cieszą się coraz większą popularnością.

Przeczytaj również:

1.1. Niemieckie imiona dla dziewczynek

Zobacz film: "Oddychaj czysto - webcast z dr hab. n. med. Wojciechem Feleszko"

Od kilku lat wśród dziewczynek często nadawanym imieniem jest Mia. W ubiegłym roku otrzymało je 1114 urodzonych Polek, co pozwoliło mu wyprzedzić takie imiona jak Wanda, Róża, Daria, Sandra czy Monika.

Niemiecko brzmiące imię, popularne w kraju nad Wisłą, to również Emma. W 2020 r. nadano je 197 razy. Rozpowszechniło się na fali powieści Jane Austen („Emma”) oraz Gustawa Flauberta („Pani Bovary”), gdzie imię Emma nosiły tytułowe bohaterki.

Nieco mniej popularne jest w Polsce niemiecko brzmiące imię Hannah. Jego spolszczona wersja Hanna z kolei jest tuż za podium wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek w 2020 r.

Wśród niemieckich imion, po które często sięgają urodzonych w Polsce dziewczynek, są też imiona: Sophia, Lena, Lilli, Laura, Klara, Lara i Emilia.

Warto zauważyć, że nie wszystkie wymienione imiona wywodzą się z języka niemieckiego. Niektóre z nich zostały zapożyczone z innych języków i na dobre zadomowiły się u naszych zachodnich sąsiadów.

1.2. Niemieckie imiona męskie

Co ciekawe rodzice rzadziej sięgają po niemieckie imiona dla swoich synów. Do tych najpopularniejszych należą: Leon, Alexander, Daniel, David, Fabian, Julian, Olaf, Oskar, * Robert.

Co ciekawe, wiele imion ma pochodzenie germańskie, jednak dziś niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Są wśród nich takie imiona jak:

  • Bruno,
  • Henryk,
  • Hubert,
  • Karol,
  • Konrad,
  • Norbert,
  • Roch,
  • Waldemar.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze