Trwa ładowanie...

Witamina D skutecznym uzupełnieniem terapii ADHD?

Choć pomoc dzieciom cierpiącym na ADHD opiera się przede wszystkim na edukacji rodziców, terapii psychologicznej oraz treningach kontroli zachowania, stosowana jest także farmakoterapia. Najnowsze badania pokazują, że jej skutecznym wsparciem może okazać się suplementacja witaminy D.

Zobacz film: "Witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na raka"

1. Witamina D – niewielka, ale istotna poprawa u dzieci z ADHD

ADHD, czyli zespół deficytu uwagi, charakteryzujący się nieuwagą i impulsywnością, jest przewlekłym schorzeniem neurologicznym o znacznym rozpowszechnieniu na całym świecie. Nawet 5,3% –9,5% dzieci i 2,5% –5% dorosłych ma ADHD.

Cała prawda o witaminie D
Cała prawda o witaminie D [10 zdjęć]

Czyż nie byłoby wspaniale, gdyby jedna witamina miała moc wpływania na mocne kości, chronienia przed...

zobacz galerię

Zespół naukowców z Sichuan University w Chinach i z Children's Hospital of Philadelphia przeprowadził przegląd i analizę randomizowanych badań, by ocenić, czy suplementacja witaminy D u pacjentów z zaburzeniami uwagi może być skuteczna. Naukowcy uwzględnili cztery badania RCT z udziałem 256 dzieci dotyczące suplementacji witaminy D jako terapii wspomagającej leczenie ADHD metylofenidatem. Badanych podzielono na cztery grupy kontrolne, które pozwoliły porównać skuteczność leczenia witaminą D z brakiem leczenia, placebo i metylofenidatem w różnych konfiguracjach.

Wyniki pokazały, że witamina D wykazała co prawda niewielką, ale istotną statystycznie poprawę całkowitych wyników ADHD, w tym wyników nieuwagi, nadpobudliwości i zachowania. Zgłaszane objawy niepożądane w grupie przyjmującej witaminę D były łagodne i nie różniły się znacząco od grupy kontrolnej.

Wnioski są takie, że suplementacja witaminy D jako wspomaganie leczenia metylofenidatem zmniejsza objawy ADHD i jest bezpieczna. Potrzeba jeszcze oczywiście kolejnych badań potwierdzających, ale to bardzo dobry prognostyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.