Witamina D skutecznym uzupełnieniem terapii ADHD?
Choć pomoc dzieciom cierpiącym na ADHD opiera się przede wszystkim na edukacji rodziców, terapii psychologicznej oraz treningach kontroli zachowania, stosowana jest także farmakoterapia. Najnowsze badania pokazują, że jej skutecznym wsparciem może okazać się suplementacja witaminy D.
1. Witamina D – niewielka, ale istotna poprawa u dzieci z ADHD
ADHD, czyli zespół deficytu uwagi, charakteryzujący się nieuwagą i impulsywnością, jest przewlekłym schorzeniem neurologicznym o znacznym rozpowszechnieniu na całym świecie. Nawet 5,3% –9,5% dzieci i 2,5% –5% dorosłych ma ADHD.
Zespół naukowców z Sichuan University w Chinach i z Children's Hospital of Philadelphia przeprowadził przegląd i analizę randomizowanych badań, by ocenić, czy suplementacja witaminy D u pacjentów z zaburzeniami uwagi może być skuteczna. Naukowcy uwzględnili cztery badania RCT z udziałem 256 dzieci dotyczące suplementacji witaminy D jako terapii wspomagającej leczenie ADHD metylofenidatem. Badanych podzielono na cztery grupy kontrolne, które pozwoliły porównać skuteczność leczenia witaminą D z brakiem leczenia, placebo i metylofenidatem w różnych konfiguracjach.
Wyniki pokazały, że witamina D wykazała co prawda niewielką, ale istotną statystycznie poprawę całkowitych wyników ADHD, w tym wyników nieuwagi, nadpobudliwości i zachowania. Zgłaszane objawy niepożądane w grupie przyjmującej witaminę D były łagodne i nie różniły się znacząco od grupy kontrolnej.
Wnioski są takie, że suplementacja witaminy D jako wspomaganie leczenia metylofenidatem zmniejsza objawy ADHD i jest bezpieczna. Potrzeba jeszcze oczywiście kolejnych badań potwierdzających, ale to bardzo dobry prognostyk.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl