Więcej cukru i soli. Ruszyły konsultacje w sprawie żywności w szkołach

Drożdżówki wracają do szkół. Po wielu miesiącach prac powstał w końcu projekt rozporządzenia w sprawie tzw. śmieciowej żywności w szkołach. Proponowane rozwiązania są mniej drastyczne niż te wprowadzone w 2015 roku i właśnie trafiły do konsultacji społecznych, jakie ogłosiło Ministerstwo Zdrowia.

Resort zaznacza, że nowy projekt wprowadza zmiany w stosunku do bardzo restrykcyjnej ustawy, które obecnie obowiązuje we wszystkich szkołach i przedszkolach w Polsce i dotyczy żywienia dzieci oraz handlu jedzeniem w sklepikach szkolnych.

Polecane wideo:

– Upraszcza on i łagodzi obecnie obowiązujące przepisy. To dobra wiadomość dla osób, które organizują zbiorowe żywienie w szkołach – mówi minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

– Pracujemy nad takimi rozwiązaniami, które pokazują, że można odżywiać się zdrowo, a jednocześnie smacznie.

Co zakłada rozporządzenie? Według dokumentu do szkół wrócą przede wszystkim drożdżówki, a z listy produktów zakazanych skreślona zostanie między innymi kawa. Nie oznacza to jednak, że dopuszcza się spożywanie bardzo słodkich wypieków.

Błędy w żywieniu dzieci, jakie popełniają rodzice

Samolociki, wyliczanki, karmienie zwierzątek i lalek. Rodzice dwoją się i troją, gdy ich pociecha sadzana do stołu zaczyna grymasić, wybrzydzać i kręcić...

W dokumencie określone zostaną normy dotyczące zawartości cukru, soli i tłuszczu, jakie spełnić będą musieli producenci pieczywa, w tym drożdżówek.

Kanapki, jakie będą oferować sprzedawcy w sklepikach, mają być zrobione z różnorodnego pieczywa – nie tylko białego, ale także pełnoziarnistego.

Zmiany żywieniowe w szkolnych stołówkach i w sklepikach wprowadziła poprzednia ekipa rządząca. To, co miało prowadzić do zdrowszego żywienia i zapobiegania otyłości, okazało się klapą.

Nagły brak drożdżówek i napojów słodzonych wywołał falę oburzenia zarówno wśród uczniów, jak i rodziców.

Sprawił, że dzieci zaczęły kupować drugie śniadanie w sklepach przy szkołach, a właściciele tych szkolnych musieli zmierzyć się z wizją bankructwa.

Dlatego też zmianą rozporządzenia zajął się Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Ustalono, że należy zwiększyć w produktach dozwoloną ilość cukru (z 10 na 15 g w 100 g produktu). Więcej może być także soli (nie 0,2 g ale 0,4 g).

Takie zmiany nie przekonują jednak ajentów sklepików szkolnych. Twierdzą oni, że modyfikacje te wcale nie poprawią ich obrotu, ponieważ na liście nadal brakuje niektórych produktów, np. batonów.

Projekt krytykują również dietetycy. Uważają, że poprzednia jego wersja, gdyby nadano jej odpowiednia edukację dotyczącą żywienia, mogłaby odnieść sukces. Ta wcale nie prowadzi do zdrowszego stylu życia.

Konsultacje społeczne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego śmieciowej żywności w szkołach trwają do 3 czerwca. Swoje uwagi można zgłaszać na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Uczeń
Uczeń

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

Powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia Nowe badania opublikowane na łamach American Psychologist zgłębiają pozytywny wpływ gier na ludzką psychikę. Isabela Granic, Adam Lobel oraz Rutger C. M. E. Engels w swojej pracy pod tytułem "Zalety...

Uczeń

Kolor ścian w pokoju dziecka

Kolor ścian w pokoju dziecka

Malowanie ścian w pokoju dziecka Kolor ścian w pokoju dziecka z pewnością ma wpływ na jego samopoczucie oraz efektywność nauki.

Uczeń

Ściany w pokoju dziecięcym

Ściany w pokoju dziecięcym

Farba czy tapeta? Czasami trudno się zdecydować, czy lepiej jest pokryć ścianę w pokoju dziecięcym farbą czy tapetą. Warto rozważyć zarówno wady, jak i zalety poszczególnych wykończeń ścian.

Uczeń

Usztywniany tornister

Usztywniany tornister

Tornister o usztywnianym tyle Sztywny tył u plecaka pozwala na zachowanie odpowiedniej postawy.

Uczeń

Meble do pokoju dziecięcego

Meble do pokoju dziecięcego

Najlepsze meble dziecięce Meble dla dziecka muszą być ładne i funkcjonalne, aby były odpowiednie zarówno do zabawy, jak i nauki.

Uczeń

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

Przerażające statystyki UNICEF alarmuje - około 120 milionów dziewcząt na całym świecie poniżej 20. roku życia doświadczyło przemocy na tle seksualnym. To jedno z najpoważniejszych naruszeń praw dziecka. Często towarzyszą mu również inne formy przemocy...

Uczeń

Debiut szkolny

Debiut szkolny

Początek szkolnej edukacji to czas dużych zmian w życiu dziecka.

Uczeń

Łóżko dla dziecka

Łóżko dla dziecka

Łóżko do pokoju dziecięcego Łóżko do pokoju dziecięcego musi być przede wszystkim wygodne i zapewnić zdrowy i spokojny sen.

Uczeń

Tornister kasetonowy

Tornister kasetonowy

Tornister dla ucznia Odpowiednio wyprofilowany i usztywniony tornister to gwarancja zdrowego kręgosłupa i odpowiedniej postawy.

Uczeń

Dekoracje ścienne

Dekoracje ścienne

Ozdoby na ścianę Różnorodność dekoracji ściennych w sklepach pozwala na dopasowanie wnętrza do swojego stylu.