Trwa ładowanie...

Waloryzacja 500 plus? Takie plany ma rząd

"Program 500 plus powinien podlegać corocznej waloryzacji" - tak wynika z sondażu IBRiS. Aż 60 proc. respondentów chce, by świadczenie było waloryzowane o wskaźnik inflacji. Jednak minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg nie ma dla zwolenników takiego rozwiązania dobrych informacji.

Marlena Maląg
Marlena Maląg (East News)
spis treści

1. Co z waloryzacją 500 plus?

"Rzeczpospolita" opublikowała sondaż IBRiS dotyczący waloryzacji świadczenia Rodzina 500 plus. Został on przeprowadzony w dniach 3-4 czerwca 2022 r. na 1000-osobowej grupie respondentów.

Po analizie wyników okazało się, że ponad 60 proc. respondentów jest za tym, by świadczenie podlegało corocznej waloryzacji o wskaźnik inflacji - tak jak renty czy emerytury (30,1 proc. - "zdecydowanie tak", 30 proc. - "raczej tak").

Ponadto, wyniki sondażu pokazują, że 20,9 proc. ankietowanych "zdecydowanie nie chce" waloryzacji 500 plus, a 12,8 proc. - "raczej nie chce". Zdania nie ma w tej kwestii zaledwie 6,2 proc. respondentów.

Marlena Maląg została zapytana o możliwą waloryzację świadczenia w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News.

Minister wyjaśniła jednak, że do niej nie dojdzie, bo rząd "wprowadza nowe świadczenia i rozwija kolejne programy", takie jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

- Nie przewidujemy waloryzacji świadczenia Rodzina 500 plus. Przede wszystkim wprowadzamy nowe świadczenia, aby wyjść z pułapki niskiej dzietności, aby wprowadzić kompleksową politykę prorodzinną - przekonywała.

2. Inflacja "pożera" 500 plus

W założeniach program 500 plus miał poprawić sytuację demograficzną w Polsce, a także pomóc zredukować ubóstwo wśród najmłodszych i wyrównać szanse.

Eksperci przekonują, że obecnie za 500 złotych można kupić o jedną czwartą mniej niż na początku wprowadzenia programu.

Według ekonomisty Rafała Mundrego 500 plus obecnie jest warte mniej niż 400 złotych.

"500 zł z kwietnia 2016 dziś jest warte 389 zł. Inaczej mówiąc, siła nabywcza świadczenia 500 plus spadła o ok. 1/4. Dziś za 500 plus kupimy o 1/4 mniej rzeczy niż 6 lat temu" - napisał na Twitterze.

Instytut Emerytalny potwierdza tę informację.

"Wysoka inflacja w ostatnim okresie wpływa również na wartość 500 plus. Od początku funkcjonowania tego programu wartość nabywcza świadczenia spadła poniżej 400 zł" - informuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.