Trwa ładowanie...

Zdziwisz się, ile jest warte 500 plus. Tak inflacja pożera popularne świadczenie

500 plus jest warte mniej niż 400 złotych
500 plus jest warte mniej niż 400 złotych (GettyImages)

W założeniach program 500 plus miał poprawić sytuację demograficzną w Polsce, a także pomóc zredukować ubóstwo wśród najmłodszych i wyrównać szanse. Niestety od początku kwietnia 2016 roku świadczenie nie zostało waloryzowane, co oznacza, że obecnie można za 500 złotych kupić o jedną czwartą mniej niż na początku wprowadzenia programu.

1. 500 plus warte mniej niż 400 złotych

Według prognoz Narodowego Banku Polskiego z końca 2021 roku, w 2022 inflacja miała wynieść 2,7 proc. W takim scenariuszu pod koniec roku świadczenie 500 plus musiałoby wynosić 580 złotych, by było tyle warte, ile na początku kwietnia 2016 roku, kiedy zostało wprowadzone.

Tymczasem inflacja osiągnęła już 12,4 proc. (stan na kwiecień 2022 r.), czyli ponad czterokrotnie więcej niż zakładał to NBP, a jak prognozują specjaliści, to nie koniec wzrostu. Oznacza to, że pod koniec roku ze świadczenia ubędzie kilkadziesiąt złotych. Według ekonomisty Rafała Mundrego 500 plus już dziś jest warte mniej niż 400 złotych.

"500 zł z kwietnia 2016 dziś jest warte 389 zł. Inaczej mówiąc, siła nabywcza świadczenia 500 plus spadła o ok. 1/4. Dziś za 500 plus kupimy o 1/4 mniej rzeczy niż 6 lat temu" – napisał na Twitterze.

2. Inflacja a 500 plus

Instytut Emerytalny postanowił sprawdzić, ile pieniędzy dostawałyby rodziny, gdyby rząd chciał zwaloryzować świadczenie tak, by przy ponad 12-proc. inflacji naprawdę warte było 500 zł. I tak rodzice dostawaliby co miesiąc około 675 zł.

Rząd natomiast nie ma planów na wprowadzenie poprawek do wysokości świadczenia programu 500 plus. Zamiast tego proponuje kolejne wydatki z budżetu państwa, które dodatkowo pobudzają stale rosnącą inflację.

- Idziemy w kierunku rozszerzania wsparcia rodziny. Nie tylko jednym świadczeniem, ale różnymi komponentami musimy wspierać rodzinę. Miesiąc w miesiąc pieniądze trafiają do 6,5 mln dzieci – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na antenie Radia Zet. – W tym roku waloryzacji 500+ nie będzie, będą pojawiać się kolejne komponenty wsparcia – podsumowała.

Maria Krasicka, Wirtualna Polska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.