Trwa ładowanie...

500 plus - kiedy rodzic dostaje mniej niż 500 zł?

500 plus to świadczenie wychowawcze, które przyznawane jest co miesiąc na pierwsze i każde kolejne dziecko w Polsce. Są jednak sytuacje, kiedy na konto rodziców trafia mniej niż 500 zł. Kiedy tak się dzieje? Sprawdź!

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Co to jest 500 plus?

Świadczenie 500 plus to środki w kwocie 500 złotych, przyznawane na pierwsze i każde kolejne dziecko w Polsce, w ramach rządowego programu "Rodzina 500 plus". Program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku.

Początkowo środki wypłacane były na drugie i kolejne dziecko, a jeśli rodzina nie przekraczała określonych miesięcznych dochodów, także na dziecko pierwsze.

Od lipca 2019 roku środki w ramach 500 plus przyznawane są na każde dziecko, niezależnie od sytuacji materialnej, w której znajduje się dana rodzina.

Pewne zmiany w programie wprowadzono również w 2022 roku: obowiązuje nowy okres rozliczeniowy oraz nowe terminy na złożenie wniosków. Dokumenty można składać jedynie przez internet, a środki wypłacane są jedynie na konto bankowe.

500 plus na pierwsze dziecko - kiedy złożyć wniosek?
500 plus na pierwsze dziecko - kiedy złożyć wniosek?

Termin składania wniosków 500 plus na pierwsze dziecko został oficjalnie potwierdzony. Rodzice jednego

przeczytaj artykuł

2. Jaki jest cel programu 500 plus?

Podstawowym celem programu jest wzrost dzietności w Polsce. Wypłacane środki mają stanowić zachętę do posiadania większej ilości potomstwa. Drugim ważnym celem jest poprawa sytuacji dochodowej rodzin z dziećmi, co ma zapewnić najmłodszym lepszy rozwój i start życiowy.

3. Kiedy rodzic dostaje mniej pieniędzy niż 500 zł?

Są 3 sytuacje, w których rodzic dostaje mniej niż 500 zł. Kiedy tak się dzieje?

  • w pierwszym miesiącu od narodzin dziecka - świadczenie wypłacane jest proporcjonalnie do ilości dni w miesiącu od dnia narodzin;
  • w miesiącu, w którym dziecko ukończyło 18. lat - świadczenie wypłacane jest proporcjonalnie do ilości dni do dnia osiągnięcia pełnoletności;
  • w przypadku naprzemiennej opieki rodziców - każdy z nich otrzymuje wtedy połowę świadczenia.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.