500 plus - kiedy rodzic dostaje mniej niż 500 zł?
500 plus to świadczenie wychowawcze, które przyznawane jest co miesiąc na pierwsze i każde kolejne dziecko w Polsce. Są jednak sytuacje, kiedy na konto rodziców trafia mniej niż 500 zł. Kiedy tak się dzieje? Sprawdź!
1. Co to jest 500 plus?
Świadczenie 500 plus to środki w kwocie 500 złotych, przyznawane na pierwsze i każde kolejne dziecko w Polsce, w ramach rządowego programu "Rodzina 500 plus". Program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku.
Początkowo środki wypłacane były na drugie i kolejne dziecko, a jeśli rodzina nie przekraczała określonych miesięcznych dochodów, także na dziecko pierwsze.
Od lipca 2019 roku środki w ramach 500 plus przyznawane są na każde dziecko, niezależnie od sytuacji materialnej, w której znajduje się dana rodzina.
Pewne zmiany w programie wprowadzono również w 2022 roku: obowiązuje nowy okres rozliczeniowy oraz nowe terminy na złożenie wniosków. Dokumenty można składać jedynie przez internet, a środki wypłacane są jedynie na konto bankowe.
2. Jaki jest cel programu 500 plus?
Podstawowym celem programu jest wzrost dzietności w Polsce. Wypłacane środki mają stanowić zachętę do posiadania większej ilości potomstwa. Drugim ważnym celem jest poprawa sytuacji dochodowej rodzin z dziećmi, co ma zapewnić najmłodszym lepszy rozwój i start życiowy.
3. Kiedy rodzic dostaje mniej pieniędzy niż 500 zł?
Są 3 sytuacje, w których rodzic dostaje mniej niż 500 zł. Kiedy tak się dzieje?
- w pierwszym miesiącu od narodzin dziecka - świadczenie wypłacane jest proporcjonalnie do ilości dni w miesiącu od dnia narodzin;
- w miesiącu, w którym dziecko ukończyło 18. lat - świadczenie wypłacane jest proporcjonalnie do ilości dni do dnia osiągnięcia pełnoletności;
- w przypadku naprzemiennej opieki rodziców - każdy z nich otrzymuje wtedy połowę świadczenia.