Trwa ładowanie...

Rewolucyjne zmiany w 500 plus. Rodzice muszą zapamiętać te daty

Rewolucyjne zmiany w 500 plus
Rewolucyjne zmiany w 500 plus (East News)

1 czerwca startuje nowy okres świadczeniowy programu "Rodzina 500 plus", który potrwa do końca maja 2023 roku. W związku z tym zmienią się zasady wypłaty świadczenia. Co dokładnie się zmienia? Kiedy rodzice będą otrzymywać pieniądze? I wreszcie, ile obecnie warte jest 500 plus? Odpowiadamy.

spis treści

1. Rewolucyjne zmiany w 500 plus

1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy programu "Rodzina 500 plus", który będzie obowiązywał do 31 maja 2023 roku. Rodzice mogli składać elektroniczne wnioski o przyznanie świadczenia już od początku lutego. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, do 1 czerwca zrobiło to ponad 6,5 mln osób.

W związku z przejęciem pieczy nad programem przez ZUS zmienią się terminy wypłat 500 plus.

Pieniądze będą wpływać na konta rodziców w następujących dniach miesiąca: 4, 7, 9, 14, 18 lub 20. Jeśli termin będzie wypadał w dniu wolnym od pracy, przelew zostanie zrealizowany odpowiednio wcześniej.

Co w sytuacji, gdy rodzic złoży wniosek po terminie, czyli po 30 czerwca 2022 roku? Wtedy świadczenie będzie przyznawane od miesiąca złożenia wniosku - bez wyrównania za poprzednie miesiące.

Ile jest warte 500 plus?
Ile jest warte 500 plus? (Getty Images)

Rodzice muszą pamiętać również o tym, że od początku 2022 roku wnioski w sprawie 500 plus można składać tylko drogą elektroniczną - przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Drogą elektroniczną rodzice otrzymają też pisma, informacje i decyzje w sprawie wniosku. Świadczenie 500 plus jest wypłacane wyłącznie na wskazany numer rachunku bankowego.

2. Ile jest warte 500 plus?

Od 1 kwietnia 2016 roku, czyli od dnia startu programu "Rodzina 500 plus", świadczenie nie zostało waloryzowane.

Inflacja osiągnęła już 12,4 proc. (stan na kwiecień 2022 r.) i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec wzrostu. Oznacza to, że pod koniec roku ze świadczenia ubędzie kilkadziesiąt złotych. Według ekonomisty Rafała Mundrego 500 plus już dziś jest warte mniej niż 400 złotych.

"500 zł z kwietnia 2016 dziś jest warte 389 zł. Inaczej mówiąc, siła nabywcza świadczenia 500 plus spadła o ok. 1/4. Dziś za 500 plus kupimy o 1/4 mniej rzeczy niż 6 lat temu" - napisał na Twitterze.

Jak informują przedstawiciele rządu, póki co nie ma planów na wprowadzenie poprawek do wysokości świadczenia 500 plus.

- Idziemy w kierunku rozszerzania wsparcia rodziny. Nie tylko jednym świadczeniem, ale różnymi komponentami musimy wspierać rodzinę. W tym roku waloryzacji 500 plus nie będzie, będą pojawiać się kolejne komponenty wsparcia - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na antenie Radia Zet.

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.