Trwa ładowanie...

900 zamiast 500 plus. 400 plus nie dla każdego rodzica

Obecnie każdy rodzic dostaje co miesiąc świadczenie w postaci 500 plus. W ramach Polskiego Ładu szykuje się jednak znaczna podwyżka. Kto i kiedy będzie mógł liczyć na 900 plus, a kogo ominie dodatek 400+?

Zobacz film: "Masaż serca u niemowlęcia"
spis treści

1. Kiedy wystartuje program 900 plus?

W 2016 roku został w prowadzony program 500 plus, który w założeniu miał poprawić sytuację demograficzną w Polsce i być wsparciem dla rodziców oraz tych, którzy dopiero planują powiększenie rodziny. Początkowo był comiesięcznym dodatkiem na drugie dziecko, a od 2019 r. pieniądze dostają także rodziny 2+1 – łącznie jest to około 500 tysięcy Polaków.

Już niedługo, bo od 1 stycznia 2022 roku, rodzice w ramach Polskiego Ładu, będą mogli otrzymać dodatkowe 400 zł na dziecko. Poza tym Rodzinny Kapitał Opiekuńczy gwarantuje rodzicom 1000 plus na drugie lub kolejne dziecko w wieku 12-36 miesięcy.

Podobnie jak w przypadku 1000 plus dodatkowe 400 zł nie będzie przysługiwało każdemu.

2. Kto dostanie pieniądze z programu 400 plus?

Te dzieci, na które rodzice nie otrzymają 1000 plus, dostaną dopłatę do 500 plus w wysokości 400 zł. Jest to jednak dopłata do żłobka czy przedszkola lub do wynagrodzenia opiekunki dziecka.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podkreśla, że ta dopłata może rozwiązać najczęstszy problem rodziców, powstrzymujący ich przed powiększeniem rodziny. Chodzi oczywiście o wysokie opłaty związane z opieką nad dzieckiem, wówczas gdy rodzic decyduje się na powrót do pracy.

Stawki w prywatnych placówkach, takich jak żłobki, niekiedy są bardzo wysokie, podobnie jak stawka godzinowa opiekunek i niań.

Dopłatę otrzymamy zatem na pierwsze lub jedyne dziecko – czyli na te, które nie obejmuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – w wieku przed ukończeniem 12. miesiąca życia i po zakończeniu 36. miesiąca życia. W tym wypadku rodzicom będzie wypłacane co miesiąc 500 plus powiększone o kwotę 400 zł.

Zasady wypłacania świadczeń nie są jeszcze pewnikiem. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej tłumaczy, że "szczegóły planowanych rozwiązań będą znane po rozpoczęciu procesu legislacyjnego projektu ustawy wprowadzającej ww. rozwiązania".

To oznacza, że warunki wypłaty 900 plus mogą ulec zmianie – niewykluczone, że resort doprecyzuje je, np. wskazując górną granicę wieku dziecka dla wypłat 900 plus.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.