Trwa ładowanie...

Liczysz na 500 złotych na dziecko? Możesz stracić prawo do innych zasiłków

Otrzymanie szeroko komentowanego w ostatnim czasie zasiłku wychowawczego w wysokości 500 złotych może wiązać się z utratą prawa do innych rodzajów świadczeń. W związku ze wzrostem dochodu wiele rodzin, które obecnie korzysta z takiej formy finansowego wsparcia, przekroczy wymagane progi dochodowe.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

W obecnej postaci projekt dotyczący nowego świadczenia dla rodziców może okazać się niekorzystny dla wielu rodzin pobierających zasiłki m.in. z pomocy społecznej. W ich przypadku do kryterium dochodowego zaliczane są bowiem wszystkie przyznawane zapomogi. Dodatkowe 500 złotych znacznie podwyższy domowy budżet, przez co liczne rodziny przekroczą ustalony próg wynoszący obecnie 514 złotych.

Kryterium dochodowe uwzględniane jest m.in. w przypadku przyznawanych przez gminę stypendiów socjalnych dla uczniów, na które wielu z nich nie będzie mogło dłużej liczyć. Uzyskanie zasiłku wychowawczego może skutkować także utratą prawa do bezpłatnego posiłku w szkole.

Aby rodzice w dalszym ciągu mogli korzystać ze wspomnianych świadczeń, konieczne jest wprowadzenie stosownych zmian w przepisach regulowanych przez ustawę dotyczącą pomocy społecznej.

Problem z finansowym wsparciem może mieć szersze grono osób. Zgodnie z aktualnym brzmieniem projektu, wielu zainteresowanych straci możliwość uzyskania zasiłku mieszkaniowego. Koniecznym do spełnienia warunkiem jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego wysokość dochodów osiąganych na przestrzeni trzech ostatnich miesięcy.

Chociaż niektóre spośród świadczeń nie wliczają się w tym przypadku do wymaganego kryterium, nowy zasiłek rodzicielski nie figuruje wśród nich. Aby to się zmieniło, konieczna jest nowelizacja ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku dotycząca dodatków mieszkaniowych.

Minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała o rozpoczęciu konsultacji nad kontrowersyjnym projektem. Jak podkreśla, jedną z ważniejszych kwestii poruszanych podczas rozmów będzie właśnie relacja zasiłku z innymi świadczeniami.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.