Wakacje z dzieckiem za granicą

Wakacje za granicą cieszą się ogromną popularnością. Oferty biur podróży, linii lotniczych czy hoteli są coraz bardziej atrakcyjne dla turystów z Polski. Dzięki temu można odnaleźć w sobie prawdziwą pasję globtrotera. Co ciekawe, nie jest ona domeną tylko ludzi młodych i nie musi umierać wraz z wiekiem, zmianą sytuacji zawodowej czy rodzinnej. Są to wyzwania, którym można sprostać. Niekiedy sytuacja przeobraża się jednak diametralnie. W przypadku podróżowania z dziećmi, należy się do takiej wyprawy solidnie przygotować.

Polecane wideo:

Wakacje razem z dzieckiem

Mając dziecko, również mozna wyjechać na wakacje - nawet poza granice kraju. Wystarczy się tylko odpowiednio przygotować.

Termin, zdrowie i miejsce wakacji za granicą

Na zagraniczną wyprawę możemy wybrać się już z czteromiesięcznym zdrowym maluchem. Jeśli ciąża, poród i początkowy okres życia dziecka przebiegały bez komplikacji, to nie ma większych powodów do przeciwwskazań. Gdy celem wyjazdu jest kraj egzotyczny, pediatra może zalecić właściwe szczepienie (np. przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A – Egipt). Nie jest to jednak zawsze konieczne (np. gdy odwiedzamy z dzieckiem Włochy, Bułgarię itp.). Wizyta u specjalisty pozwoli ostatecznie rozwiać wątpliwości. Jeśli wybieramy kraje o bardzo gorącym klimacie, a malucha nie zobowiązują jeszcze obowiązki szkolne czy przedszkolne, to właściwym wyborem okazać się może wyjazd poza ścisłym sezonem urlopowym. Zastaniemy wtedy temperatury wysokie, ale nie nazbyt upalne, a cały koszt wyjazdu jest zazwyczaj niższy. Jeśli zamierzamy podróżować na terenie Unii Europejskiej, warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą wyrabia się w swoim oddziale NFZ. W przypadku wyjazdów z biurem podróży konieczne jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego, co zaleca się również podczas wojaży organizowanych samodzielnie.

W przypadku podróży zorganizowanych, mamy zagwarantowaną opiekę rezydenta, którego rola polega także na udzielaniu pomocy podróżnym, gdy jest to konieczne. Taka osoba zna język kraju, w którym przebywamy oraz okolicę. Przed dokonaniem wyboru hotelu (hostelu itp.) należy dokładnie przeczytać jego opis oraz przyjrzeć się zdjęciom. W asortymencie przeznaczonym dla gości mogą być łóżeczka niemowlęce, przewijaki, pralki, suszarki, żelazka czy nawet wózki. Gwarantuje to również wybór spokojnego miejsca, w którym możliwy jest rodzinny odpoczynek.

Przygotowania i sposób podróżowania

By przekroczyć granicę, należy zaopatrzyć malucha w tymczasowy dowód osobisty (wydawany w urzędzie gminy) lub tymczasowy paszport (wydział paszportowy właściwego urzędu wojewódzkiego). W drugim przypadku proces wydawania paszportu trwa do 30 dni i niezbędna jest zgoda obojga opiekunów prawnych (rodziców). Z tego względu działania należy rozpocząć odpowiednio wcześnie, przygotowując wniosek paszportowy, zdjęcie (format 35x45 mm), odpis aktu urodzenia i polski akt małżeństwa rodziców (lub akt uznania ojcostwa).

Do walizki wkładamy z kolei ubranka, kosmetyki (w tym z filtrem UV), przybory do karmienia, leki przeciwgorączkowe i przeciwbiegunkowe oraz preparaty nawadniające. Dodatkowo warto wziąć ze sobą płyny do dezynfekcji, których możemy używać przed porą posiłków.

W przypadku niezbyt dalekich podróży, wygodnym środkiem transportu może okazać się samochód. Możemy wtedy sami decydować o przerwach, zgodnie z osobistym uznaniem i potrzebami. W przypadku wyjazdów zagranicznych zaleca się lot samolotem. Jazda autokarem z małym dzieckiem może być bardzo uciążliwa zarówno dla nas samych, jak i innych podróżnych.

Magda Piestrzyńska, ponad rok temu

Wycieczki

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wycieczki
Wycieczki

Jak podróżować z dzieckiem?

Jak podróżować z dzieckiem?

Nie bój się podróży z noworodkiem Czy dziecko może być zbyt małe na podróżowanie samochodem? Niekoniecznie. Wiele osób podkreśla wręcz, że dalekie wyjazdy z noworodkiem są łatwiejsze niż ze starszym dzieckiem, ponieważ maluch większość dnia przesypia. Bądź...

Wycieczki

Zdrowe przekąski na podróż

Zdrowe przekąski na podróż

Zdrowe jedzenie w podróży Długie podróże sprzyjają złym nawykom żywieniowym. Jeśli nie zaplanujesz zdrowych posiłków wcześniej, zapewne zjesz na obiad fast food, a pomiędzy posiłkami podjadać będziesz chipsy i batoniki, popijając to wszystko napojem gazowanym....

Wycieczki

Wspomnienie sielskich wakacji w magicznej sesji zdjęciowej

Wspomnienie sielskich wakacji w magicznej sesji zdjęciowej

i Greysona, na wyprawę do dziadków i kuzynów. Podczas wycieczki zrobił maluchom niezwykłe zdjęcia, które będą dla nich wspaniałą pamiątką. Beztroskie zabawy (...) , Emersona i Greysona, na wyprawę do dziadków i kuzynów. Podczas wycieczki...

Wycieczki

Rodzina w samochodzie

Rodzina w samochodzie

Współczesne rodziny wiele czasu spędzają w samochodzie. Dojazdy do pracy, szkoły, dodatkowe zajęcia, czy na wycieczki zajmują sporą część każdego dnia.

Wycieczki

Wakacje razem z dzieckiem

Wakacje razem z dzieckiem

Wakacje poza granicami kraju Mając dziecko, również mozna wyjechać na wakacje - nawet poza granice kraju. Wystarczy się tylko odpowiednio przygotować.

Wycieczki

Tempomat

Tempomat

Cruise control Tempomat służy do pomiaru odległości od samochodu znajdującego się przed nami. Kiedy poprzedzający nas samochód zaczyna zwalniać, tempomat rozpoczyna hamowanie.

Wycieczki

Na wakacje

Na wakacje

Wakacyjny wyjazd, to nie tylko wybór miejsca, ale konieczność spakowania wszystkich niezbędnych w czasie wypoczynku rzeczy.

Wycieczki

Bałtów

Bałtów

Park w Bałtowie Liczne atrakcje w Parku Bałtowskim. Atrakcje parku Zwierzęta żyjące w parku. Dinozaury Jurapark Bałtów