Trwa ładowanie...

W tym europejskim kraju przeprowadza się całkowitą aborcję dzieci z zespołem Downa. Od pięciu lat nie urodziło się ani jedno

 Monika Matuszko
04.12.2018 10:32
W Islandii wszystkie dzieci z zespołem Downa są usuwane przed narodzinami
W Islandii wszystkie dzieci z zespołem Downa są usuwane przed narodzinami (123rf)

Jedno z europejskich krajów dokonało całkowitego wyeliminowania dzieci z zespołem Downa. W przeciągu pięciu lat nie urodziło się ani jedno dziecko posiadające trisomię 21. chromosomu, co jest wynikiem licznych aborcji. Podobną drogą podążąją inne kraje.

Dosyć szokująca wypowiedź pojawiła się sześć dni temu (14 marca 2017 r.) na portalu lifesitenews.com: - 100 proc. dzieci z Islandii, u których zdiagnozowano zespół Downa jest abortowanych - poinformował dr Peter McParland z National Maternity Hospital. Dodał, że w ciągu ostatnich pięciu lat nie urodziło się tam ani jedno dziecko z zespołem Downa.

W ślady Islandii podąża także Dania, w której przewiduje się, że w ciągu 10 kolejnych lat nie będzie dzieci z zespołem Downa. Z kolei w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii na dzień dzisiejszy abortowanych jest 90 proc. dzieci, u których został zdiagnozowany ten zespół.

Zobacz także:

Zobacz film: "Czy zgwałcona kobieta powinna urodzić dziecko? Temat aborcji znów w Sejmie"

Wiodącym argumentem za usuwaniem takich ciąż jest niska jakość życia osób dotkniętych tym zespołem wad wrodzonych. Jednakże, jak wykazały badania przeprowadzone przez NBC News, 99 proc. osób z zespołem Downa jest zadowolonych ze swojego życia, 97 proc. lubi siebie, a 96 proc. osób podoba się, jak wyglądają.

Działania mające na celu wyeliminowanie osób z zespołem Downa można zaobserwować także we Francji. Jedna z matek po otrzymaniu informacji, że urodzi dziecko z zespołem Downa, wysłała do organizacji CoorDown zapytanie: "Jakie życie będzie miało moje dziecko?". W nawiązaniu do maila, organizacja nagrała krótki filmik zatytułowany "Droga przyszła Mamo". Wideo miało być odpowiedzią na pytanie, a jednocześnie promocją kultury różnorodności i integracji ze społeczeństwem.

Nie wiedziała, że wykonuje ostatnie zdjęcie ze swoim synkiem
Nie wiedziała, że wykonuje ostatnie zdjęcie ze swoim synkiem [6 zdjęć]

Destiny i Corey Mantia stanowili bardzo udane i szczęśliwe małżeństwo. Para poznała się na szkolnym

zobacz galerię

Bohaterami filmu są młode osoby z zespołem Downa opowiadające o tym, co są w stanie zrobić. Wyjaśniają, że mogą chodzić do szkoły, biegać, przytulać, zarabiać pieniądze czy być samodzielne.

Film został opublikowany na YouTube oraz pojawił się w ramach bloków reklamowych w kilku prywatnych francuskich stacjach. Po pewnym czasie do CSA (odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji) zaczęły napływać skargi, które zarzucały mu zbyt kontrowersyjną treść.

Zobacz także:

W efekcie zaprzestano emisji filmiku. CSA uznała, że wideo nie ma charakteru użyteczności publicznej i może powodować dyskomfort u kobiet, które zdecydowały się na aborcję dzieci z Downem i naruszać ich spokój sumienia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze