Trwa ładowanie...

Aborcja jednego z bliźniaków możliwa bez względu na stan zdrowia dziecka 

 Monika Matuszko
19.10.2016 13:59
W Norwegii można usunąć jedno z bliźniaków, nawet jeśli jest zdrowe
W Norwegii można usunąć jedno z bliźniaków, nawet jeśli jest zdrowe (123rf)

Norweskie Ministerstwo Zdrowia orzekło, iż matki spodziewające się bliźniaków, mogą zdecydować się na usunięcie jednego z nich, pomimo faktu, że dzieci są zupełnie zdrowe. Zabiegu będą mogły dokonać Norweżki oraz kobiety spoza kraju.

Norweska urzędnik, która pracuje w resorcie zdrowia, Torunn Janbu, uważa, że wszystkie kobiety mają prawo do "redukcji płodu". Kobieta ma nadzieje, że mieszkanki Szwecji i Danii, gdzie selektywna aborcja jest zabroniona, będą przyjeżdżały na zabiegi do Norwegii.

1. W Norwegii aborcja jest legalna

Obecnie w Norwegii aborcja jest legalna i do 12 tygodnia ciąży można wykonać ją na żądanie kobiety. Do 18 tygodnia ciąży przesłankami do jej wykonania są przyczyny prawne, medyczne, społeczne i eugeniczne. Po tym czasie, aborcję wykonuje się jedynie z powodów eugenicznych i medycznych.

W pewnym norweskim szpitalu pojawiły się niejasności, gdyż kobieta spodziewająca się trojaczków, chciała usunąć jedno z nich. Szpital nie wiedział, czy jest to możliwe. Z tego powodu Minister Zdrowia, Bent Høie, został poproszony o wyjaśnienie nieporozumienia. Stwierdził, że w przypadku ciąży mnogiej, aborcja do 12 tygodnia ciąży, w dalszym ciągu pozostaje możliwa.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Reakcja środowiska lekarzy w tej sprawie jest dosyć negatywna. Zaznaczają oni, że aborcja jednego z bliźniaków może zagrozić zdrowiu matki i spowodować poronienie drugiego dziecka.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze