Trwa ładowanie...

W dniu narodzin ważyła 340 gramów. Wygrała walkę o życie

Ariana po urodzeniu ważyła 350 gramów
Ariana po urodzeniu ważyła 350 gramów (Facebook)

Ariana Cruz-Gutierrez przyszła na świat w 24. tygodniu ciąży. W dniu urodzin ważyła zaledwie 340 gramów. Pierwsze 6 miesięcy swojego życia spędziła w amerykańskim szpitalu w Maryland, gdzie walczyła o przeżycie.

1. Zagrożone życie matki i dziecka

Zdrowie Ariany było zagrożone już w życiu płodowym, ponieważ jej mama chorowała na nadciśnienie tętnicze wywołane ciążą. Ze względu na ryzyko utraty życia nie tylko przez dziecko, ale i matkę konieczne było wykonanie cesarskiego cięcia.

Ariana przyszła na świat jako wcześniak
Ariana przyszła na świat jako wcześniak (Facebook)

Kiedy dziewczynka się urodziła, położna stwierdziła, że nie oddycha. Lekarze musieli przeprowadzić resuscytację.

Zobacz film: "Kiedy się rodzą ważą nawet 600 gramów. Jedyny taki oddział dla wcześniaków"

- Wtedy czuliśmy się tak, jakby świat się nam zawalił i chcieliśmy umrzeć. Gdy powiedziano nam, że nasza córka może odejść, wszystko całkowicie się zmieniło. Tak jakby w sekundę wszystko się przewartościowało. Nie wyobrażamy sobie, co by się stało, gdyby doszło do tej tragedii — wspominają rodzice Ariany, Oscar i Claudia.

Dziś Ariana ma 5 miesięcy i waży 2 kilogramy
Dziś Ariana ma 5 miesięcy i waży 2 kilogramy (Facebook)

Walka lekarzy z Centrum Medycznego im. Anne Arundel (AAMC) w Maryland o życie dziewczynki zakończyła się sukcesem. Dziś Ariana ma 5 miesięcy i waży 2 kg. Rodzice są wdzięczni wszystkim osobom, które opiekowały się ich córką.

- Ariana mogła odejść z tego świata, ale dzięki ogromnej pracy całego personelu szpitala, udało się uratować nasze maleństwo.

7 rad dla rodziców wcześniaków
7 rad dla rodziców wcześniaków [7 zdjęć]

Coraz częściej spotykamy się z narodzinami wcześniaków. Dla rodziców to wielkie wyzwanie - muszą uzbroić

zobacz galerię

2. Nadciśnienie tętnicze

Kiedy największe ryzyko minęło, a Ariana może wrócić do domu, Oscar i Claudia zdecydowali upublicznić sytuację rodzinną. Przestrzegają przyszłych ojców i matki przed czyhającym niebezpieczeństwem. Sugerują, aby kobiety spodziewające się dziecka bacznie monitorowały ciśnienie tętnicze. Jeżeli okaże się, że cierpią na nadciśnienie, powinny wykonać badania prenatalne.

Zobacz także:

- Ciśnienie krwi mojej żony było naprawdę wysokie, dlatego nasza Ariana tak cierpiała. Czekamy, aż ukończy 18. miesiąc życia, aby dowiedzieć się, czy w pełni się rozwinie. Musimy chodzić na fizykoterapię i regularnie poddawać ją badaniom. Nie lekceważcie więc ciśnienia w ciąży, to naprawdę ważne — apeluje ojciec dziewczynki, Oscar Gutierrez.

Niewykluczone, że problemy w rozwoju fizycznym i intelektualnym będzie można stwierdzić dopiero wtedy, gdy Ariana zacznie chodzić do szkoły.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze