Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

W jaki sposób dbać o urodę w ciąży?

Avatar placeholder
28.07.2016 10:43
W jaki sposób dbać o urodę w ciąży?
W jaki sposób dbać o urodę w ciąży?

Kobiety w ciąży chcą wyglądać pięknie, ale niekiedy martwią się, czy stosowane przez nich środki upiększające i zabiegi nie stanowią zagrożenia dla płodu. Wiele zależy od rodzaju kosmetyku. Preparaty do mycia i nawilżania są zwykle łagodne dla skóry i nie powodują skutków ubocznych nawet u ciężarnych. Niektóre środki są jednak odradzane kobietom w ciąży, ponieważ ich składniki mogą powodować wady wrodzone u płodu. Jeśli ciężarna ma wątpliwości, powinna skonsultować się z lekarzem.

spis treści

1. Farbowanie włosów w ciąży

Wiele kobiet w ciąży czeka z farbowaniem, prostowaniem lub kręceniem włosów do końca pierwszego trymestru, na wypadek gdyby środki chemiczne używane do tych zabiegów miały skutki uboczne dla zdrowia dziecka.

Obecnie używane farby do włosów są bezpieczniejsze niż te sprzed dwudziestu lat. Jednak według niektórych badań składniki środków koloryzujących mogą powodować u dzieci nerwiaka płodowego. Jest to rzadki nowotwór występujący u dzieci, który wpływa na system nerwowy i inne tkanki. Inne badania nie potwierdzają jednak zależności między farbami do włosów a chorobą.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z ciążową huśtawką nastrojów?"

Jest prawdopodobne, że niektóre ze składników środków koloryzujących mogą powodować wady wrodzone, jednak tylko w przypadku niezwykle dużych dawek. Farbując włosy 3-4 razy w czasie ciąży kobieta naraża się na bardzo niewielkie ryzyko powikłań.

Istotne jest także prawidłowe nałożenie farby. Jeśli jesteś w ciąży i sama malujesz włosy, trzymaj się zaleceń na opakowaniu i zawsze noś ochronne rękawiczki. Nakładaj farbę w przewietrzonym pomieszczeniu, w ten sposób kontakt z chemikaliami będzie mniejszy.

Dobrym pomysłem dla kobiet w ciąży są pasemka, w ten sposób styczność z farbą jest jeszcze mniejsza. Można także spróbować barwników roślinnych, na przykład henny, która jest dostępna w wielu kolorach.

2. Leczenie trądziku w ciąży

Wiele przyszłych matek zmaga się z trądzikiem. W czasie ciąży kobiety nie powinny używać leków z izotretynoiną, tretynoiną oraz adapalene. Ciężarne z trądzikiem mogą natomiast stosować środki z nadtlenkiem benzoilu lub niektórymi antybiotykami. Kobiety ciężarne mogą korzystać z zabiegów medycznych peelingów oraz mogą stosować nanosrebro w sprayu. To naturalny antybiotyk, który przyspiesza gojenie zmian trądzikowych i krostek, działa antybakteryjnie.

Przed rozpoczęciem leczenia trądziku lub w jego trakcie, gdy kobieta zachodzi w ciążę, należy skonsultować się z lekarzem odnośnie stosowania środków na zmiany skórne.

3. Rozjaśnianie włosów w ciąży

Stosowanie środków rozjaśniających włosy na ciele w czasie ciąży jest bezpieczne, ponieważ nadtlenek wodoru szybko się rozpada i tylko niewielka jego ilość dostaje się do ciała. Jest to istotne dla wielu ciężarnych, ponieważ w czasie ciąży zwiększa się porost włosów na ciele, co spowodowane jest zmianami hormonalnymi. Wzrost włosów wraca do normy w ciągu sześciu miesięcy po porodzie.

Kobiety, które obawiają się, że środek rozjaśniający do włosów zaszkodzi ich dziecku, mogą nie używać rozjaśniacza w pierwszym trymestrze ciąży. Zbędne owłosienie można usunąć za pomocą golenia, wosku lub kremu depilującego.

Ciężarne, które zdecydują się na używanie środków rozjaśniających, powinny najpierw przeczytać instrukcję obsługi, nie rozjaśniać włosów na opuchniętej lub skaleczonej skórze, a także wypróbować rozjaśniacz na małej powierzchni skóry. W czasie rozjaśniania pokój powinien być dobrze przewietrzony.

4. Depilacja w czasie ciąży

Ciąża to czas, kiedy wiele kobiet zauważa u siebie wzmożony porost włosów na ciele. Zjawisko to mija w ciągu pół roku po porodzie, jednak niektóre ciężarne nie chcą tak długo czekać i decydują się na depilację. Usunięcie zbędnego owłosienia maszynką do golenia nie nastręcza trudności, ponieważ jest to bezbolesna metoda działająca tylko na zewnętrzną część włosa.

  • Depilacja woskiem w ciąży - Nie istnieją badania, które stwierdzałyby szkodliwość depilacji woskiem w czasie ciąży, jednak skóra u ciężarnych staje się bardziej wrażliwa z powodu zmian hormonalnych zachodzących w ciele. Ponadto przepływ krwi jest większy, zwłaszcza w okolicy pochwy. W związku z tym depilacja woskiem może być bardziej bolesna niż zazwyczaj. Większe jest też ryzyko uszkodzeń naczyń krwionośnych, dlatego zaleca się kobietom, aby wypróbowały niewielką ilość wosku na małym odcinku, aby przekonać się, czy są w stanie znieść depilację woskiem będąc w ciąży. Przed depilacją woskiem w salonie kosmetycznym należy poinformować kosmetyczkę o ciąży. Domowe woskowanie może być utrudnione pod koniec ciąży, ponieważ ciężarna może nie dosięgnąć niektórych części ciała.
  • Elektroliza - Wielu specjalistów odradza tę metodę usuwania zbędnego owłosienia. Jeśli kobieta w ciąży decyduje się na elektrolizę, warto podjąć pewne kroki w kierunku zminimalizowania ewentualnych zagrożeń. Nie należy wykonywać zabiegu na piersiach w ostatnim trymestrze, jeżeli ciężarna planuje karmić piersią. Także brzuch nie jest dobrym miejscem na elektrolizę pod koniec ciąży, gdyż jest to wrażliwe miejsce.
  • Kremy do depilacji nie stanowią zagrożenia dla kobiet w ciąży, ale istnieje ryzyko podrażnienia wrażliwej skóry. Kremy do depilacji działają na zasadzie łamania włosów środkami chemicznymi, które mają zwykle mocny, nieprzyjemny zapach. Dlatego też do kremów dodawane są środki zapachowe, których zadaniem jest maskowanie zapachu chemikaliów. Środki te mogą powodować reakcję alergiczną i podrażniać skórę. W związku z tym kremy do depilacji nie są polecane ciężarnym. Kobieta w ciąży, która nie chce zrezygnować z kremów do depilacji, powinna trzymać się zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu. Kremów do depilacji nie wolno aplikować na twarz lub podrażnioną skórę. Istotny jest także właściwy dobór kremu, powinien być on przeznaczony do cery wrażliwej. Nie wolno zapominać o wykonaniu próby, aby przekonać się, czy dany produkt nie uczula. Depilację należy przeprowadzić w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu.

5. Opalenizna w ciąży

Większość produktów opalających jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Ostrożność należy zachować w przypadku środków do opalania w aerozolu.

Sztuczna opalenizna ma coraz więcej zwolenników ze względu na szkodliwość opalania na słońcu lub w solarium. Dostępne są spraye, pianki, kremy i chusteczki opalające. W salonach kosmetycznych można przyciemnić skórę całego ciała specjalnym aerozolem.

Główny składnik sztucznej opalenizny jest nietoksyczny i ma wpływ tylko na martwe tkanki zewnętrznej części skóry. Po użyciu środka opalającego następuje reakcja chemiczna, a skóra zmienia odcień na lekko brązowy. Sztuczna opalenizna, która powstaje w wyniku wsmarowania środka opalającego, nie powoduje zmian w głębszych partiach skóry, a substancje wchodzące w skład kremów czy pianek nie są wchłaniane przez organizm.

Jednak w przypadku środków w aerozolu część substancji jest wchłaniana i być może ma jakiś wpływ na płód. Nie istnieją badania, które stwierdzałyby taką zależność, mimo to warto na czas ciąży ograniczyć się do stosowania samoopalaczy, które wciera się w skórę.

Ciężarne powinny także pamiętać, że w czasie ciąży ich skóra jest bardziej wrażliwa, a ryzyko reakcji alergicznej na środek opalający wzrasta.

6. Lakier i zmywacz do paznokci a ciąża

Malowanie i zmywanie paznokci od czasu do czasu nie jest szkodliwe dla kobiet w ciąży, jednak chemikalia zawarte w lakierze do paznokci mogą być szkodliwe, jeśli ciężarna ma z nimi kontakt bez przerwy. Dwie najczęściej występujące w lakierach substancje to formaldehyd i toluen.

Formaldehyd jest używany jako substancja utwardzająca w lakierze. Wdychanie go może podrażniać oczy, nos, gardło i płuca. Długotrwały kontakt z formaldehydem zwiększa ryzyko raka, jednak szanse na to, że zaszkodzi płodowi są znikome, ponieważ formaldehyd szybko rozkłada się w ciele.

Toluen stosuje się, aby lakier był bardziej gładki w użyciu. Jego wdychanie ma podobne skutki jak w przypadku formaldehydu. Wysokie stężenie toluenu może ponadto uszkodzić system nerwowy płodu i prowadzić do wad wrodzonych.

Kontakt z formaldehydem i toluenem można ograniczyć poprzez używanie lakierów bez formaldehydu i toluenu, lub stosowanie ich co najwyżej raz w tygodniu. Istotne jest wietrzenie pomieszczenia podczas malowania paznokci i nie dmuchanie na nie, aby przyspieszyć wysychanie; to tylko zwiększa ilość wdychanych substancji.

W przypadku zmywaczy do lakieru można spać spokojnie. Są one bezpieczne w czasie ciąży, jednak stosowanie zmywaczy z acetonem w dużej ilości może prowadzić do wad rozwojowych i wrodzonych u dziecka. Jednak nawet używanie lakieru codziennie nie powinno negatywnie wpłynąć na płód. Na wszelki wypadek można stosować zmywacze bez acetonu, a po zmyciu lakieru dokładnie umyć dłonie.

Dobre samopoczucie przyszłej matki jest bardzo istotne, dlatego kobiety w ciąży powinny o siebie dbać. Warto to jednak robić z głową. Niektóre środki są szkodliwe dla płodu i tych należy unikać. Jeśli jednak dany kosmetyk nie jest uznawany za niebezpieczny, można go stosować, byle z umiarem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze