Trwa ładowanie...

Urlop okolicznościowy z okazji urodzenia dziecka. Komu przysługuje, jaki jest wymiar tego urlopu?

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 21.11.2022 20:42
Urlop okolicznościowy z okazji urodzenia się dziecka przysługuje ojcu i matce
Urlop okolicznościowy z okazji urodzenia się dziecka przysługuje ojcu i matce (Adobe Stock)

Urlop okolicznościowy z okazji narodzenia dziecka lub innej nagłej i nieprzewidzianej sytuacji jest przyznawany każdemu pracownikowi, który odpowiednio udokumentuje swoje prawo do skorzystania z takiego urlopu. Kto może skorzystać z urlopu okolicznościowego z okazji urodzenia dziecka? Ile dni przysługuje z tego tytułu? Czy urlop okolicznościowy jest płatny? Sprawdź!

spis treści

1. Czym jest urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy to wolne dni, które przysługują pracownikowi zatrudnionemu na etat poza wymiarem dni urlopowych. Okoliczności, w związku z którymi można taki urlop otrzymać to:

2. Ile dni przysługuje w ramach urlopu okolicznościowego?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Wymiar urlopu okolicznościowego wynosi 1 lub 2 dni:

  • 1 dzień w przypadku ślubu pracownika, zgonu i pogrzebu jego brata, siostry, teścia, teściowej, babci, dziadka i każdej innej osoby pozostającej na utrzymaniu lub pod jego bezpośrednią opieką'
  • 2 dni w przypadku ślubu pracownika, urodzenia się jego dziecka, zgonu i pogrzebu małżonka pracownika, jego dziecka, matki, ojca, macochy lub ojczyma.

3. Czy za urlop okolicznościowy przysługuje wynagrodzenie?

Urlop ten jest pełnopłatny. Urlop okolicznościowy, który nie został wykorzystany, nie przechodzi na kolejny rok, pracownik nie może ubiegać o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego w przypadku niewykorzystania go.

Co ważne, termin urlopu okolicznościowego musi bezpośrednio odnosić się do wydarzenia, w związku z którym pracownik ubiega się o przyznanie urlopu. Nie musi być wykorzystany w dniu, w którym zaistniała dana okoliczność, jednak jego termin musi pozostawać w związku przyczynowym i czasowym z tym wydarzeniem.

Dodatkowy urlop macierzyński
Dodatkowy urlop macierzyński

Urlop macierzyński to przerwa w pracy spowodowana urodzeniem dziecka.W 2016 roku dodatkowy urlop macierzyński

przeczytaj artykuł

4. Komu przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka?

Urlop okolicznościowy po urodzeniu dziecka przysługuje ojcu, ponieważ kobiety od dnia porodu (w niektórych przypadkach także przed nim) przebywają na urlopie macierzyńskim. Zwykle ojcowie wykorzystują go m.in. w celu załatwienia formalności związanych z narodzinami dziecka.

Co ważne, matka dziecka również może skorzystać z tego urlopu, lecz dopiero po urlopie macierzyńskim. Musi ponadto wykazać, że dany urlop ma związek z narodzeniem dziecka (np. załatwieniem formalności, których nie mogła uregulować podczas urlopu macierzyńskiego).

Wolne dni z tytułu narodzin przysługują jedynie rodzicom dziecka, nie mogą z nich skorzystać np. babcia lub dziadek malucha.

5. Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka?

Aby uzyskać wolne w związku z urodzeniem dziecka, pracownik powinien złożyć u pracodawcy wniosek o urlop okolicznościowy z tytułu narodzenia dziecka, podać powód wnioskowania o wolne dni oraz przewidziany termin urlopu.

Powinien dołączyć także:

Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu okolicznościowego, nawet w sytuacji, gdy ojciec dziecka decyduje się skorzystać z prawa do urlopu ojcowskiego.

Wniosek o urlop okolicznościowy w związku z urodzeniem dziecka powinien zawierać:

  • imię i nazwisko pracownika;
  • datę i miejscowość;
  • dane pracodawcy;
  • prośbę o urlop wraz z uzasadnieniem;
  • termin urlopu;
  • podpis pracownika.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze