Trwa ładowanie...

Uprzywilejowani rodzice małych dzieci i kobiety w ciąży. Kiedy nowe przepisy o pracy zdalnej?

 Anna Klimczyk
06.05.2022 18:22
Uprzywilejowani rodzice małych dzieci i kobiety w ciąży. Kiedy nowe przepisy o pracy zdalnej?
Uprzywilejowani rodzice małych dzieci i kobiety w ciąży. Kiedy nowe przepisy o pracy zdalnej? (East News)

Projekt przepisów o pracy zdalnej ma wejść w życie z końcem wakacji - informuje resort rodziny. Nowe przepisy np. zobowiązują pracodawcę do pokrycia kosztów wykonywania pracy zdalnej w miejscu zamieszkania lub innym miejscu wskazanym przez pracownika. Ponadto pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia oraz kobietom w ciąży.

spis treści

1. Obowiązki pracownika i pracodawcy, a praca zdalna

Wprowadzenie pracy zdalnej było jednym z działań podjętych w czasie pandemii koronawirusa.

Praca zdalna obowiązuje obecnie na zasadach opartych o tzw. ustawę covidową i o przejściu na tę formę pracy decyduje pracodawca. Obecnie resort rodziny i polityki społecznej pracuje nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy.

- Projekt jest przed Stałym Komitetem Rady Ministrów. W konsultacjach dosyć zasadnicze uwagi zgłosiło Ministerstwo Edukacji i Nauki i Ministerstwo Sprawiedliwości. Cały czas pracujemy nad tym rozwiązaniem - poinformował wiceminister Szwed.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

Ponadto dodał, że nowe przepisy mają zacząć obowiązywać 3 miesiące po zniesieniu stanu epidemii w Polsce.

- Liczymy, że na początku września ustawa wejdzie w życie - powiedział wiceszef MRiPS.

Rozwiązania dotyczące pracy zdalnej mają zastąpić obecne przepisy o telepracy.

Kiedy nowe przepisy o pracy zdalnej?
Kiedy nowe przepisy o pracy zdalnej? (East News)

2. Trwają prace nad wpisaniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy

Jak mówiła, w połowie lutego, minister Marlena Maląg, zasady pracy zdalnej mają być określone w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi, a jeżeli u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe - w wewnętrznym regulaminie zakładu pracy, po konsultacji z przedstawicielami pracowników.

W Kodeksie pracy ma znaleźć się rozwiązanie zakładające, że pracownik musi wskazać pracodawcy miejsce, w którym będzie wykonywał pracę zdalną.

Pracodawca będzie zobowiązany pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej w miejscu zamieszkania lub innym miejscu wskazanym przez pracownika.

- To koszty związane z serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, koszty energii elektrycznej oraz niezbędnych usług telekomunikacyjnych. To wszystko będzie uregulowane w regulaminie wewnętrznym, który będzie obowiązywał w danym zakładzie pracy - wyjaśniała minister.

3. Specjalne przywileje dla kobiet w ciąży i rodziców

Kraje Unii Europejskiej to państwa z problemem starzejącego się społeczeństwa i pikującej demografii.

Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady, uchwaloną w 2019 roku, uelastycznienie czasu pracy ma przysługiwać rodzicom i opiekunom dzieci do lat ośmiu. Chodzi o to, by mogli oni poprosić pracodawcę o wykonywanie pracy np. w trybie zdalnym.

Polska zdecydowała się skrócić ten czas do czterech lat.

Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością, czy też kobietom w ciąży.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze