Naukowcy ostrzegają. Kobiety, które ciężko pracują mogą mieć problem z zajściem w ciążę

Specjaliści z Harvard T.H. Chan School of Public Health przebadali 500 kobiet z Massachussets General Hospital w Bostonie, które od dłuższego czasu mają problemy z zajściem w ciąże. Co według specjalistów jest jedną z przyczyn tych problemów?

Ciężka praca a ciąża

Naukowcy wykonywali u 500 pacjentek pomiar pęcherzyków jajnikowych, niedojrzałych jajeczek, a także hormonu folikulotropinowyego, który wydzielany jest przez płat przysadki mózgowej i pobudza dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, a także produkcję estrogenów. Następnie wszystkie kobiety zostały poproszone o wypełnienie anonimowej ankiety dotyczącej warunków pracy.

Polecane wideo:

Wyniki badań wykazały, że kobiety, które w pracy dźwigały, bądź przesuwały ciężkie przedmioty posiadały o 14,1 proc mniej pęcherzyków jajnikowych i o 8,8 proc. mniej niedojrzałych jajeczek, jak i tych gotowych do zapłodnienia, niż kobiety, które nie musiały wykonywać obciążających czynności.

Najgorsze wyniki miały kobiety, które dodatkowo pracują na nocne zmiany, mają nadwagę, cierpią na otyłość, a także te, które skończyły 37 lat. Praca wykonywana przez kobiety nie ma jednak wpływu na stężenie folikulotropiny i poziom estrogenów.

Koordynatorka badań, Lidia Mínguez-Alarcón zaznacza, że wszystkie kobiety planujące dziecko powinny być świadome tego, że ciężka fizyczna praca, a także nocne zmiany mogą mieć negatywny wpływ na zajście w ciążę.

Komentarze
Artykuły Aktualności
Aktualności

"Sceny z życia smoków" powracają!

Znasz już historię i przygody smoka, żaby, krokodyla i innych bohaterów fantastycznego świata? Czas, aby poznało je także twoje dziecko. Do księgarń powraca kultowa książka Beaty Krupskiej Sceny z życia smoków, która po raz pierwszy pojawiła się w 1987...

Aktualności

"Lato z książką"

"Lato z książką"

Lato z książką 2014 Zapraszamy na imprezę "Lato z książką" sponsorowane m.in. przez Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Aktualności

Akademia RodziceMalucha.pl

Akademia RodziceMalucha.pl

Akademia RodziceMalucha.pl w Katowicach Akademia RodziceMalucha.pl organizuje 6 marca spotkanie w Katowicach.

Aktualności

Modna rodzina

Modna rodzina

Rodzinna moda Świąteczny okres sprzyja okazjom. Produkty wielu marek dostępne są w promocyjnych cenach, dzięki czemu każdy człowiek może poczuć się modnie i atrakcyjnie.

Aktualności

Promocyjna oferta portalu cdp.pl

Promocyjna oferta portalu cdp.pl

Logo Portal cdp.pl przygotował ciekawą promocję dla użytkowników serwisu parenting.pl Bajkowa oferta Zapraszamy do skorzystania z promocji!

Aktualności

Seria SIRI od Wydawnictwa Wilga

Seria SIRI od Wydawnictwa Wilga

Siri i Brudasek Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest zazdrość? Zobacz, jak Siri radzi sobie z tego typu emocjami. Siri i nowi przyjaciele Siri bardzo chce mieć rodzeństwo... Niestety nie zawsze można mieć to, co się chce. Przeczytajcie, jak dziewczynka...