Trwa ładowanie...

Naukowcy ostrzegają. Kobiety, które ciężko pracują mogą mieć problem z zajściem w ciążę

 Anna Krzpiet
07.03.2021 12:36
Problemy z zajściem w ciążę a praca
Problemy z zajściem w ciążę a praca (123rf)

Specjaliści z Harvard T.H. Chan School of Public Health przebadali 500 kobiet z Massachussets General Hospital w Bostonie, które od dłuższego czasu mają problemy z zajściem w ciąże. Co według specjalistów jest jedną z przyczyn tych problemów?

spis treści

1. Ciężka praca a ciąża

Naukowcy wykonywali u 500 pacjentek pomiar pęcherzyków jajnikowych, niedojrzałych jajeczek, a także hormonu folikulotropinowyego, który wydzielany jest przez płat przysadki mózgowej i pobudza dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, a także produkcję estrogenów. Następnie wszystkie kobiety zostały poproszone o wypełnienie anonimowej ankiety dotyczącej warunków pracy.

Problemy z zajściem w ciążę, a ciężka praca fizyczna
Problemy z zajściem w ciążę, a ciężka praca fizyczna (123rf)
Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Wyniki badań wykazały, że kobiety, które w pracy dźwigały bądź przesuwały ciężkie przedmioty posiadały o 14,1 proc mniej pęcherzyków jajnikowych i o 8,8 proc. mniej niedojrzałych jajeczek, jak i tych gotowych do zapłodnienia, niż kobiety, które nie musiały wykonywać obciążających czynności.

Najgorsze wyniki miały kobiety, które dodatkowo pracują na nocne zmiany, mają nadwagę, cierpią na otyłość, a także te, które skończyły 37 lat. Praca wykonywana przez kobiety nie ma jednak wpływu na stężenie folikulotropiny i poziom estrogenów.

Koordynatorka badań, Lidia Mínguez-Alarcón, zaznacza, że wszystkie kobiety planujące dziecko powinny być świadome tego, że ciężka fizyczna praca, a także nocne zmiany mogą mieć negatywny wpływ na zajście w ciążę.

To musisz wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze