Trwa ładowanie...

Nauka przez internet – czy zostanie z nami na dłużej?

Avatar placeholder
28.04.2022 11:38
Nauka przez internet – czy zostanie z nami na dłużej?
Nauka przez internet – czy zostanie z nami na dłużej? (Materiał Partnera)

Artykuł sponsorowany

Pandemia koronawirusa na wiele tygodni zamknęła nas w domach. Internet stał się miejscem pracy i nauki przeważającej części społeczeństwa. Nie wszyscy byli na to przygotowani, początki były bardzo trudne. Po niemal dwóch latach z powodzeniem można wskazać równie wiele wad, jak i zalet takiego sposobu nauki. Warto się zastanowić, w jakim zakresie i w jakich obszarach nauka zdalna może zostać z nami na dłużej.

Nowa jakość nauczania

Nauka na odległość znana i z powodzeniem stosowana jest od dziesięcioleci: nauczanie korespondencyjne, z wykorzystaniem radia czy telewizji, a w ostatnich latach za pośrednictwem sprzętu komputerowego i internetu. Jednak do niedawna był to system niszowy, zarezerwowany dla określonych, wąskich grup odbiorców. Dopiero ogólnoświatowa pandemia koronawirusa i wielotygodniowe lockdowny zmusiły nas do niemal całkowitego przejścia na zdalne nauczanie. Nauczyciele, rodzice i przede wszystkim uczniowie - niemal z dnia na dzień – stanęli przed koniecznością przeniesienia sali lekcyjnej do internetu. Jak sobie poradzili? Czego się nauczyli? Jakie są korzyści i ograniczenia zdalnego nauczania? W jakim kierunku e-learning powinien się rozwijać?

Nauka przez internet – jak to się robi?

Nauka przez internet może, a nawet powinna, być prowadzona na wiele różnych sposobów: lekcje online, wideokonferencje, czaty i komunikatory dla grup uczniów i nauczycieli, testy online sprawdzające wiedzę, prezentacje multimedialne, filmy, podcasty i programy edukacyjne.

Lekcje online (wideokonferencje) w czasie rzeczywistym, które najwierniej przenoszą klasę szkolną do internetu możliwe są dzięki takim platformom jak Zoom, Teams czy Skype. Nauczyciel lub wykładowca dzięki kamerce internetowej i słuchawkom z mikrofonem jest doskonale widoczny i słyszany przez uczniów. To samo dotyczy uczniów, którzy mogą na bieżąco zadawać pytania, wspólnie rozwiązywać zadania, a nawet pisać test.

Nauka zdalna może też polegać na samodzielnej pracy ucznia (nauka asynchroniczna), kiedy to nauczyciel przesyła materiały (filmy, podcasty, prezentacje), karty pracy oraz listę zadań do wykonania w określonym czasie. Uczeń samodzielnie planuje i pilnuje tempa pracy – pozbawiony jest jednak możliwości bezpośredniego kontaktu z nauczycielem, rywalizacji pomiędzy uczniami i w razie niepowodzenia w wykonaniu zadania łatwiej o zniechęcenie i nawarstwianie się zaległości. Formą pośrednią jest nauczanie hybrydowe, które łączy wspólną, bezpośrednią naukę w sali szkolnej z nauczaniem zdalnym w formie pracy domowej, dodatkowych testów czy materiałów audiowizualnych dostępnych w internecie.

Jak przygotować się do nauki online?

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w nauce zdalnej jest oczywiście komputer, laptop, tablet, a nawet smartfon z dostępem do internetu. Szybkie łącze i nowoczesne rozwiązania technologiczne umożliwiają przesyłanie dużych ilości danych, przeprowadzenie komfortowej lekcji online oraz kontakt niemal „na żywo” nawet kilkudziesięcioosobowej grupy uczniów. By w pełni wykorzystać zalety nauczania przez internet i maksymalnie zniwelować jego wady warto przygotować sobie jak najlepsze miejsce pracy.

Co to w praktyce oznacza? Potrzebne jest odpowiednio przygotowane miejsce. W miarę możliwości powinien to być oddzielny pokój lub chociaż wydzielone, osłonięte biurko. Z dala od „rozpraszaczy” - telefonu, TV, konsoli do gier.

Co jeszcze jest potrzebne? Oczywiście sprzęt z akcesoriami. Oczywisty wydaje się komputer/laptop z dostępem do internetu. Warto zadbać też dodatkowo o dobrej jakości kamerkę internetową, która pozwoli być lepiej widzianym przez innych uczestników wideokonferencji, zrobi zdjęcie wykonanego zadania lub nagra krótki filmik. Komfort komunikacyjny znacznie poprawiają też duże wygłuszające odgłosy z zewnątrz słuchawki z wbudowanym mikrofonem.

Pamiętajmy o materiałach i przyborach do nauki. Tak jak przed wyjściem do szkoły czy pracy pakujemy niezbędne podręczniki, notatniki, piórnik czy strój na w-f, tak samo warto wypracować nawyk przygotowania na biurku wszystkich niezbędnych do nauki przyborów.

Przyda się też motywacja i wsparcie otoczenia. Tylko uczeń, który jest odpowiednio zmotywowany do nauki i „zaopiekowany” jest w stanie w pełni wykorzystać zalety pracy w zaciszu własnego domu.

Nauka zdalna – w których obszarach edukacji zostanie z nami na dłużej?

Trzeba pamiętać, że nauka zdalna nie powstała na potrzeby pandemii... Od wielu lat świetnie rozwija się rynek korepetycji online, kursów internetowych czy studiów w trybie zdalnym. Dlaczego? Bo nie traci się czasu i pieniędzy na dojazdy na zajęcia. Niezależnie od miejsca zamieszkania ma się dostęp do wykładowców, korepetytorów czy uczelni z całego kraju... a nawet świata! Można dostosować grafik lekcji do godzin pracy czy innych aktywności. Edukacja zdalna jest też dostępna dla osób niepełnosprawnych, z małych miejscowości, mniej zamożnych, bo jest po prostu tańsza i można ją z powodzeniem łączyć z pracą zawodową.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze