Kiedy dzieci wracają do szkoły 2022? Nauka zdalna skrócona. "Pandemia wiele razy nas zaskakiwała"
Kiedy skończy się nauka zdalna? - to pytanie zadaje sobie wielu uczniów i ich rodziców. W środę, 9 lutego, Szef MEiN Przemysław Czarnek poinformował o skróceniu okresu nauki zdalnej podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Kiedy dzieci wracają do szkół?
1. Od kiedy wracamy do szkoły 2022?
W środę szef MEiN Przemysław Czarnek na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim zapowiedział przyspieszenie powrotu do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych o tydzień, czyli od 21 lutego**.
Szefowie obu resortów zostali zapytani, czy w związku z łagodzeniem obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 spodziewają się pogorszenia sytuacji epidemicznej i czy nauka zdalna może wówczas wracać w niektórych regionach.
- Priorytetem dla rządu, dla Ministerstwa Edukacji, dla Ministerstwa Zdrowia (...) jest utrzymanie, kontynuowanie nauki stacjonarnej - oświadczył Przemysław Czarnek.
- Czekaliśmy z nauką zdalną do momentu, kiedy to było absolutnie konieczne - dodał.
2. Co dalej z nauką zdalną?
- Zawsze dbaliśmy o to, żeby kontynuować naukę stacjonarną do momentu, kiedy jest to możliwe i wprowadzać elementy nauki zdalnej, tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Dziś pojawia się możliwość przyspieszenia powrotu do pełnej nauki stacjonarnej dla wszystkich roczników - podkreślał minister.
- Nie przewidujemy na ten moment żadnych perturbacji. Gdyby się zdarzyły, jeżeli mamy jakiś nowy wariant, jakąś nową odmianę, jakąś nową falę - zawsze to mówiliśmy, że będziemy brać pod uwagę sytuację pandemiczną przy podejmowaniu decyzji z priorytetem nauki stacjonarnej - dodał szef MEiN.
Minister zdrowia, Adam Niedzielski zaznaczył, że "pandemia wiele razy nas zaskakiwała".
- Tym najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest w zasadzie definitywny powrót do nauki stacjonarnej. Musiałoby się zdarzyć wiele złego, żebyśmy musieli tę decyzję odwracać - powiedział Niedzielski.
Podkreślał, że "decyzja o nauce zdalnej ma swoje koszty dla zdrowia psychicznego młodzieży".
- Cały czas staramy się poprzez szpitale psychiatryczne czy ośrodki opieki środowiskowej obserwować, jakie są skutki przechodzenia na naukę niestacjonarną i one, niestety, objawiają się w większej liczbie, chociażby prób samobójczych czy innych takich kryzysów psychiatrycznych związanych przede wszystkim, z tym że następuje pewien proces ponownej readaptacji do nauki - powiedział szef MZ.
Niedzielski dodał, że takie kryzysy readaptacyjne miały miejsce. Podkreślił, że wraz z ministrem edukacji są zdeterminowani, by "nauka stacjonarna była standardem".
źródło PAP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl