Trwa ładowanie...

Ulubione dziecko najbardziej podatne na depresję

Niesprawieliwe traktowanie dzieci przez rodziców bywa zmartwieniem wielu osób, które wychowały się z rodzeństwem. Nowe badania dowodzą jednak, że bycie faworytem niekoniecznie musi oznaczać coś dobrego: naukowcy wskazują na zwiększone ryzyko depresji wśród ulubieńców mam.

Zobacz film: "Leczyli ją na depresję. Choruje na boreliozę"

Dorosłe dzieci, które czuły się emocjonalnie związane z matką częściej niż reszta potomstwa wykazywały objawy depresji. Współautorka badań Jill Suitor, profesor socjologii w Purdue University, wraz z kolegami opublikowali odkrycie w "Journal of Gerontology: Social Sciences".

W badaniu wzięło udział 725 dorosłych dzieci z 309 rodzin, które były częścią większego projektu zgłębiającego relacje pomiędzy rodzicami a ich dorosłymi dziećmi.

Naukowcy przyjrzeli się dokładniej danym dotyczącym faworyzowania i jego braku: oceny bliskości emocjonalnej dziecka z matką, konfliktu pomiędzy nimi oraz dumy matki lub jej rozczarowania dzieckiem. Zespół badaczy przyjrzał się również objawom depresyjnym wśród rodzeństwa.

Najczęstsze problemy młodych ludzi
Najczęstsze problemy młodych ludzi [5 zdjęć]

Jacy są młodzi ludzie urodzeni około 2000 roku? Czy zdeterminowani są przez wyzwolony styl życia, czy...

zobacz galerię

Rywalizacja z bratem lub siostrą może być odpowiedzialna za wywoływanie objawów depresyjnych. Okazuje się, że najwięcej symptomów zgłaszały dorosłe dzieci, które oceniały swoją bliskość z matką jako silniejszą w porównaniu z rodzeństwem. Co więcej, uważały się również za dziecko, którym matka jest najbardziej rozczarowana.

Naukowcy twierdzą, że powodem większego ryzyka wystąpienia depresji wśród ulubieńców mam może być właśnie rywalizacja w rodzeństwie lub silniejsze uczucie odpowiedzialności za emocjonalną opiekę nad starszą matką.

Naukowcy kontynuują badania nad wpływem faworyzowania. Chcą sprawdzić, czy podobne wyniki uzyskają, badając stosunek ojców do dzieci. Chcą również przekonać się, czy można przewidzieć, które dziecko będzie przez matkę wyróżniane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

lek. Karin Bakir-Szara
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.