Ulubione dziecko najbardziej podatne na depresję
Niesprawieliwe traktowanie dzieci przez rodziców bywa zmartwieniem wielu osób, które wychowały się z rodzeństwem. Nowe badania dowodzą jednak, że bycie faworytem niekoniecznie musi oznaczać coś dobrego: naukowcy wskazują na zwiększone ryzyko depresji wśród ulubieńców mam.
Dorosłe dzieci, które czuły się emocjonalnie związane z matką częściej niż reszta potomstwa wykazywały objawy depresji. Współautorka badań Jill Suitor, profesor socjologii w Purdue University, wraz z kolegami opublikowali odkrycie w "Journal of Gerontology: Social Sciences".
W badaniu wzięło udział 725 dorosłych dzieci z 309 rodzin, które były częścią większego projektu zgłębiającego relacje pomiędzy rodzicami a ich dorosłymi dziećmi.
Naukowcy przyjrzeli się dokładniej danym dotyczącym faworyzowania i jego braku: oceny bliskości emocjonalnej dziecka z matką, konfliktu pomiędzy nimi oraz dumy matki lub jej rozczarowania dzieckiem. Zespół badaczy przyjrzał się również objawom depresyjnym wśród rodzeństwa.
Rywalizacja z bratem lub siostrą może być odpowiedzialna za wywoływanie objawów depresyjnych. Okazuje się, że najwięcej symptomów zgłaszały dorosłe dzieci, które oceniały swoją bliskość z matką jako silniejszą w porównaniu z rodzeństwem. Co więcej, uważały się również za dziecko, którym matka jest najbardziej rozczarowana.
Naukowcy twierdzą, że powodem większego ryzyka wystąpienia depresji wśród ulubieńców mam może być właśnie rywalizacja w rodzeństwie lub silniejsze uczucie odpowiedzialności za emocjonalną opiekę nad starszą matką.
Naukowcy kontynuują badania nad wpływem faworyzowania. Chcą sprawdzić, czy podobne wyniki uzyskają, badając stosunek ojców do dzieci. Chcą również przekonać się, czy można przewidzieć, które dziecko będzie przez matkę wyróżniane.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.