Ubezpieczenie za granicą - czy warto w nie zainwestować

Polacy coraz chętniej i częściej podróżują za granicę. Wyprawy mają charakter turystyczny bądź służbowy. Jednak każda podróż wiąże się ze stresem, a nawet pewnym niebezpieczeństwem.

Istnieje bowiem ryzyko, że możemy nagle zachorować, ulec wypadkowi lub po prostu nasz bagaż może zostać zagubiony.

Polecane wideo:

Aby cieszyć się spokojem i zająć się jedynie celem naszej podróży, dobrym pomysłem jest wykupienie odpowiedniej polisy. Towarzystwa posiadają obecnie bogatą ofertę ubezpieczeń dla osób wybierających się za granicę.

Ubezpieczenie za granicą

Ubezpieczenia podróżne obejmują opiekę medyczną w przypadku nagłego zachorowania w państwie, do którego się udajemy. Ponadto polisa ta gwarantuje wypłacenie środków, jeśli staniemy się ofiarą nieszczęśliwego wypadku.

O takim ubezpieczeniu powinny przede wszystkim pomyśleć osoby, które poza granicami kraju chciałyby uprawiać sporty ekstremalne (nie wszystkie polisy obejmują wypadki podczas uprawiania niebezpiecznych dyscyplin, należy w tej sprawie poradzić się agenta). Leczenie może odbywać się w placówkach państwowych oraz prywatnych.

Opieka medyczna to jednak nie wszystko. W ramach ubezpieczenia podróżnego wiele firm oferuje pomoc w przypadku kradzieży czy włamania.

Ubezpieczenia za granicą obejmują wyjazdy zarówno w celach turystycznych, naukowych, jak i służbowych. Jeśli wybieramy się do pracy, warto wybrać taką polisę, która będzie stanowiła pomoc po ewentualnym wypadku podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

Jeśli chcemy po prostu pozwiedzać, sprawdźmy, czy umowa z towarzystwem zabezpieczy nas np. w przypadku zagubienia bagażu czy anulowania biletu autokarowego lub samolotowego. To my decydujemy, na czym tak naprawdę nam zależy i pod tym kątem poszukujmy właściwej polisy.

Ubezpieczenie to koszt już od kilku złotych dziennie. Wiele towarzystw umieszcza na swoich stronach specjalne kalkulatory, dzięki którym będziemy mogli wcześniej wyliczyć, ile będzie nas kosztować takie ubezpieczenie.

Jeśli podczas wyjazdu za granicę staniemy się ofiarą wypadku, należy się ubiegać o odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej. W tym celu należy przedłożyć wszelkie rachunki lub dokument wydany przez policję danego kraju o tym, że utraciliśmy jakąś część swojego majątku.

Ubezpieczenie za granicą w ramach NFZ

Ciekawą propozycją dla osób podróżujących jest europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego, w skrócie ‒ EKUZ. Jest ona wydawana bezpłatnie.

Umożliwia skorzystanie z państwowej opieki zdrowotnej w jednym z 28 państw Unii Europejskiej, a także w kilku krajach, które do niej nie należą (Szwajcarii, Norwegii, Liechtensteinie, Islandii).

Posiadacz takiej karty ma takie same prawa jak obywatel danego kraju. Zanim jednak wybierzemy się w podróż, warto dowiedzieć się, które zabiegi w danym kraju są bezpłatne, za które zaś będziemy musieli zapłacić (system pomocy medycznej nie funkcjonuje tak samo w poszczególnych państwach europejskich).

Należy również pamiętać, że karta nie zastępuje ubezpieczenia podróży, a także nie może być wykorzystywana, gdy wybieramy się do obcego kraju jedynie w celu leczenia. Aby otrzymać EKUZ, należy złożyć w Narodowym Funduszu Zdrowia wniosek wraz z odpowiednimi dokumentami.

Czy warto zainwestować w ubezpieczenie za granicą?

Posiadanie ubezpieczenia za granicą z pewnością przyczynia się do tego, że jesteśmy spokojniejsi w trakcie podróży. Nie musimy troszczyć się o wiele spraw.

Nie będziemy musieli zadręczać się wciąż pytaniami: co zrobię, jeśli ktoś ukradnie mój bagaż, czy wystarczy mi środków na ewentualne leczenie?

Nasz komfort i spokój podczas wyjazdu za granicę jest wart każdych pieniędzy. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto przejrzeć wiele propozycji towarzystw ubezpieczeniowych.

Dzięki temu będziemy mogli wybrać polisę dostosowaną do swoich potrzeb i na miarę swoich możliwości.

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Bezpieczeństwo niemowlaka
Bezpieczeństwo niemowlaka

Bezpieczny sen dziecka

Bezpieczny sen dziecka

o bezpieczeństwo dziecka. Pomiędzy szczebelkami i innymi częściami łóżeczka a materacem nie może być wyczuwalnych przerw. Okazuje się, że najbardziej

Bezpieczeństwo niemowlaka

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Kobieta ukradła dwudniowego noworodka. Dzięki nagraniu z kamer policja ma nadzieję schwytać podejrzaną i oddać dziecko zrozpaczonej matce. Do zdarzenia doszło w szpitalu w Indiach. Kobieta jest poszukiwana przez policję, a internauci masowo udostępniają...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Actimel przedstawia ACTI - innowację w opiece nad dziećmi!

Przegrzane czy przechłodzone? Spocone czy nie? Wątpliwości, jak właściwie ubrać dziecko zimą, jest całe mnóstwo. Fora są pełne rad: temperaturę należy sprawdzać na karku, rączce czy nosku… rodzice nie są pewni czemu ufać. Teraz Actimel, zimowy pomocnik...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Co to jest pieluszkowy udar cieplny? ​

Co to jest pieluszkowy udar cieplny? ​

Śpiące niemowlę przed promieniami słonecznym chcemy ochronić nakładając na wózek pieluszkę tetrową. W ten jednak sposób narażamy je na poważne niebezpieczeństwo. W upalny dzień w głębokim wózku jest naprawdę gorąco. Jest on obity grubym materiałem,...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Niebezpieczne wózki dla dzieci

Niebezpieczne wózki dla dzieci

Zjednoczonych prawie 362 tys. dzieci doznało uszczerbku na zdrowiu, którego przyczyną był wózek nie spełniający norm bezpieczeństwa lub niebezpieczne (...) kontuzji. Wypadki z udziałem nosideł częściej kończyły się hospitalizacją niż...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Bicie dziecka to głupota?

Ponure statystyki W tamtym roku w Polsce policja interweniowała w ramach procedury Niebieska Karta 73 531 razy. Ogólna liczba ofiar przemocy domowej wyniosła 91 789, w tym 14 223 stanowiły dzieci. Te statystyki przerażają, szczególnie, że nie uwzględniają...