Trwa ładowanie...

Tych produktów nie mieszaj z lekami. Grożą udarem lub niechcianą ciążą

Avatar placeholder
26.11.2018 14:35
Leki wymieszane z niewłaściwym jedzeniem lub piciem skutkują wieloma skutkami ubocznymi
Leki wymieszane z niewłaściwym jedzeniem lub piciem skutkują wieloma skutkami ubocznymi (123rf.com)

Nie zawsze mamy świadomość, że popijając leki niewłaściwymi napojami możemy spowodować w organizmie daleko idące zmiany - uszkodzić wątrobę, czy nawet znieść całkowicie działanie antykoncepcji lub zażywanych leków. Warto znać negatywne interakcje, aby sobie nie zaszkodzić.

1. Sok grejpfrutowy a leki

Sok grejpfrutowy to popularny napój, zwłaszcza wśród osób będących na diecie. Jego orzeźwiający cierpki smak niestety nie idzie w parze z dobrym wpływem na organizm, jeśli zażywamy leki. Zioła dziurawca mogą pomagać w sezonowej depresji, ale ich skutkiem ubocznym jest utrata skuteczności tabletek antykoncepcyjnych, jeśli zażywa się je w tym samym czasie. To tylko część z interakcji leków z innymi substancjami. Philip Crilly z Kingston University w Wielkiej Brytanii apeluje, by uważniej przyglądać się jedzeniu i piciu podczas zażywania leków.

Leki przeciwzakrzepowe należy przyjmować bez jednoczesnego sięgania po zielone warzywa liściaste. Zawarta w nich witamina K powoduje mocniejsze krzepnięcie krwi. Obecność dużych ilości natki pietruszki w diecie może skutkować więc zniesieniem pozytywnego działania leków przeciwzakrzepowych. Ten sam efekt może powodować nawet zielona herbata. Może to doprowadzić do zakrzepicy lub udaru. Dietę podczas zażywania leków przeciwzakrzepowych należy więc obowiązkowo skonsultować z lekarzem.

2. Ibuprofen a antydepresanty

Zobacz film: "Suplement diety zniszczył wątrobę mężczyzny"

Leki przeciwdepresyjne, których działanie polega na tym, iż są selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), nie powinny być mieszane ze środkami przeciwzapalnymi. Popularny ibuprofen w takim zestawieniu może doprowadzić do wewnętrznych krwawień.

Skutki uboczne to zawroty głowy, mdłości, uczucie zmęczenia, osłabienie i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jeśli połączenie tych leków jest niezbędne, wówczas należy dodatkowo przyjmować środki chroniące żołądek. Również w tym przypadku trzeba zachować ostrożność, ponieważ one też mogą mieć interakcje z lekami stosowanymi w leczeniu depresji.

Niektóre antybiotyki, jak na przykład metronidazol, mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego podczas jednoczesnego spożywania alkoholu. Lepiej odczekać co najmniej dwa dni po zakończeniu antybiotykoterapii, zanim ponownie wzniesiemy toast.

3. Wapń a antybiotyki

Wapń i witamina D, które wiele osób suplementuje prowadzą do osłabienia działania niektórych antybiotyków, leków na niedoczynność tarczycy czy środków stosowanych w profilaktyce antymalarycznej.

Szczęśliwie wystarczą dwie do maksymalnie sześciu godzin po zażyciu wapnia, aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych.

Należy jednak zawsze informować lekarzy podczas przypisywania nowych leków o tym, jakie substancje lecznicze i suplementy są aktualnie zażywane. Warto także omówić kwestię potencjalnych interakcji i sugerowanej diety.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie