Troje nastolatków zatruło się waporyzatorem. 12-letni chłopiec nie żyje
Specjaliści od lat alarmują o negatywnym wpływie e-papierosów i waporyzatorów na zdrowie dzieci i młodzieży, które są podatne na modne smaki i aromaty. Niestety w połączeniu z niebezpiecznymi wyzwaniami w mediach społecznościowych, mogą doprowadzić do tragedii, czego przykładem jest śmierć 12-letniego chłopca.
1. Tragiczny wypdek
Rosyjskie media poinformowały o tragicznym wypadku w jednym z mieszkań w Bijsku. Starsza kobieta znalazła troje nieprzytomnych nastolatków: swoją wnuczkę 17-letnią Anastazję, jej przyjaciółkę 18-letnią Wiktorię i młodszego brata 12-letniego Denisa.
Kobieta natychmiast poinformowała o zdarzeniu pogotowie ratunkowe i policję. Kiedy nastolatkowie zostali przyjęci do szpitala, okazało się, że są zatruci, ponieważ całą noc wdychali niebezpieczne substancje chemiczne w waporyzatorze.
- Wszyscy spożywali mieszanki do palenia za pomocą urządzenia elektronicznego – powiedziała Ludmiła Riazancewa z Rosyjskiego Komitetu Śledczego.
2. Śmierć nastolatka
Jeszcze tej samej nocy Wiktoria opublikowała krótkie nagranie, na którym tłumaczy, że bierze udział w wyzwaniu. Polegało ono na tym, by wapować do momentu utraty przytomności. Śledczy odkryli, że substancje zawierały nikotynę, sztuczne aromaty i chemikalia.
- Dziewczęta są hospitalizowane. Jedna z nich przebywa na oddziale intensywnej terapii w śpiączce farmakologicznej. Niestety chłopca nie dało się uratować – poinformowała Rizancewa.
Funkcjonariusze badają teraz, czy tragiczny wpadek nie był spowodowany zaniedbaniem ze strony opiekunów. Jeżeli śledztwo wykaże, że 12-latek zmarł, ponieważ był pozostawiony bez opieki, jego rodzice, a także rodzice Anastazji zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.
Tragiczna śmierć chłopca wywołała jednak debatę w rosyjskim parlamencie na temat zaostrzenia prawa dotyczącego e-papierosów w celu ochrony młodych Rosjan. Denis Svishchev, przewodniczący komisji sportowej, zaznaczył, że należy wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży e-papierosów i waporyzatorów dla osób nieletnich.
- Jeśli dzieci umierają przez waporyzatory, to ograniczenie ich dostępności jest konieczne – powiedział.
3. Niebezpieczeństwa związane z e-papierosami wśród młodzieży
Według badań przeprowadzonych przez CDC niektóre substancje wykorzystywane do palenia e-papierosów są zanieczyszczone grzybami i bakteriami. Mogą w nich się znajdować także metale ciężkie, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
- Pojawiają się doniesienia z całego świata, w których opisywane są przypadki nieodwracalnych uszkodzeń płuc u młodych osób używających liquidów nawet przez krótki okres. Nie można bagatelizować zagrożeń związanych z ich stosowaniem – powiedział w rozmowie z WP Parenting dr hab. n. med. Paweł Miotła z Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Liquidów, czyli płynów z nikotyną i dodatkami smakowymi do papierosów elektronicznych, jest tak dużo na rynku, a dostępność ich jest tak powszechna, że w zasadzie nadzór nad ich składem jest iluzoryczny. Obawy dotyczą przede wszystkim tzw. systemów otwartych i zestawów typu "do-it-yourself" przeznaczonych do stworzenia przez użytkownika w domu własnego smaku. Trudno powiedzieć, co tam się w środku znajduje – dodał.
Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo niebezpieczne są e-papierosy i waporyzatory. Według badań naukowców z Uniwersytetu Missouri-Kansas City wśród gimnazjalistów i licealistów, którzy nigdy nie palili, 58 proc. tych używających aromatyzowanych e-papierosów, planuje rozpoczęcie palenia papierosów.
- Chociażby z tego względu dzieci nie powinny mieć dostępu do e-papierosów. Nikotyna jest substancją psychoaktywną i silnie uzależniającą. Zgodnie z prawem e-papierosy powinny być traktowane jak zwykłe papierosy, ale niewielu o tym pamięta, a więc nie można ich używać np. w szkole czy autobusie – podsumował Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitrnego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl