Trwa ładowanie...

Troje nastolatków zatruło się waporyzatorem. 12-letni chłopiec nie żyje

Specjaliści od lat alarmują o negatywnym wpływie e-papierosów i waporyzatorów na zdrowie dzieci i młodzieży, które są podatne na modne smaki i aromaty. Niestety w połączeniu z niebezpiecznymi wyzwaniami w mediach społecznościowych, mogą doprowadzić do tragedii, czego przykładem jest śmierć 12-letniego chłopca.

Zobacz film: "Fenomen serialu "Squid Game" - jak rozmawiać z dziećmi?"

spis treści

1. Tragiczny wypdek

Rosyjskie media poinformowały o tragicznym wypadku w jednym z mieszkań w Bijsku. Starsza kobieta znalazła troje nieprzytomnych nastolatków: swoją wnuczkę 17-letnią Anastazję, jej przyjaciółkę 18-letnią Wiktorię i młodszego brata 12-letniego Denisa.

Kobieta natychmiast poinformowała o zdarzeniu pogotowie ratunkowe i policję. Kiedy nastolatkowie zostali przyjęci do szpitala, okazało się, że są zatruci, ponieważ całą noc wdychali niebezpieczne substancje chemiczne w waporyzatorze.

- Wszyscy spożywali mieszanki do palenia za pomocą urządzenia elektronicznego – powiedziała Ludmiła Riazancewa z Rosyjskiego Komitetu Śledczego.

Nastolatkowie wapowali przez całą noc
Nastolatkowie wapowali przez całą noc (Facebook)

2. Śmierć nastolatka

Jeszcze tej samej nocy Wiktoria opublikowała krótkie nagranie, na którym tłumaczy, że bierze udział w wyzwaniu. Polegało ono na tym, by wapować do momentu utraty przytomności. Śledczy odkryli, że substancje zawierały nikotynę, sztuczne aromaty i chemikalia.

- Dziewczęta są hospitalizowane. Jedna z nich przebywa na oddziale intensywnej terapii w śpiączce farmakologicznej. Niestety chłopca nie dało się uratować – poinformowała Rizancewa.

Wiktoria opublikowała nagranie
Wiktoria opublikowała nagranie (Facebook)

Funkcjonariusze badają teraz, czy tragiczny wpadek nie był spowodowany zaniedbaniem ze strony opiekunów. Jeżeli śledztwo wykaże, że 12-latek zmarł, ponieważ był pozostawiony bez opieki, jego rodzice, a także rodzice Anastazji zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

Tragiczna śmierć chłopca wywołała jednak debatę w rosyjskim parlamencie na temat zaostrzenia prawa dotyczącego e-papierosów w celu ochrony młodych Rosjan. Denis Svishchev, przewodniczący komisji sportowej, zaznaczył, że należy wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży e-papierosów i waporyzatorów dla osób nieletnich.

- Jeśli dzieci umierają przez waporyzatory, to ograniczenie ich dostępności jest konieczne – powiedział.

12-letni Denis zmarł
12-letni Denis zmarł (Facebook)

3. Niebezpieczeństwa związane z e-papierosami wśród młodzieży

Według badań przeprowadzonych przez CDC niektóre substancje wykorzystywane do palenia e-papierosów są zanieczyszczone grzybami i bakteriami. Mogą w nich się znajdować także metale ciężkie, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

- Pojawiają się doniesienia z całego świata, w których opisywane są przypadki nieodwracalnych uszkodzeń płuc u młodych osób używających liquidów nawet przez krótki okres. Nie można bagatelizować zagrożeń związanych z ich stosowaniem – powiedział w rozmowie z WP Parenting dr hab. n. med. Paweł Miotła z Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Liquidów, czyli płynów z nikotyną i dodatkami smakowymi do papierosów elektronicznych, jest tak dużo na rynku, a dostępność ich jest tak powszechna, że w zasadzie nadzór nad ich składem jest iluzoryczny. Obawy dotyczą przede wszystkim tzw. systemów otwartych i zestawów typu "do-it-yourself" przeznaczonych do stworzenia przez użytkownika w domu własnego smaku. Trudno powiedzieć, co tam się w środku znajduje – dodał.

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo niebezpieczne są e-papierosy i waporyzatory. Według badań naukowców z Uniwersytetu Missouri-Kansas City wśród gimnazjalistów i licealistów, którzy nigdy nie palili, 58 proc. tych używających aromatyzowanych e-papierosów, planuje rozpoczęcie palenia papierosów.

- Chociażby z tego względu dzieci nie powinny mieć dostępu do e-papierosów. Nikotyna jest substancją psychoaktywną i silnie uzależniającą. Zgodnie z prawem e-papierosy powinny być traktowane jak zwykłe papierosy, ale niewielu o tym pamięta, a więc nie można ich używać np. w szkole czy autobusie – podsumował Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitrnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.