Transpłciowy nastolatek miał dwa pogrzeby. Rodzice nie mogli się porozumieć w sprawie jego płci
Samobójstwo transpłciowego nastolatka nie zakończyło dyskusji na temat jego tożsamości. Rodzice nie mogli dojść do porozumienia w sprawie imienia widniejącego na nagrobku i zdecydowali się podzielić jego prochy. W ten sposób nastolatek miał dwa pogrzeby.
1. Śmierć nastolatka
15-letni transpłciowy chłopiec z Perth w Australii, trafił do szpitala po próbie samobójczej. Kiedy matka go odwiedziła, dowiedziała się o wcześniej postawionej diagnozie: zaburzeniu osobowości typu borderline, a także o tym, że jej syn przestał przyjmować leki. Niestety nastolatka nie udało się uratować i zmarł 4 marca, kilka dni po przyjęciu do szpitala.
Jednak śmierć nie zakończyła dyskusji dotyczącej jego tożsamości. Rodzice nastolatka nie mogli uzgodnić, pod jakim imieniem pochowają swoje dziecko.
Ojciec upierał się, że na nagrobku powinno widnieć imię żeńskie, otrzymane przy urodzeniu, jednak matka chciała uszanować wolę syna i wpisać to, które sobie wybrał. Kobieta była nawet gotowa skierować sprawę do sądu.
"Zgodziłabym się na umieszczenie tego imienia w nawiasach, ale jego wybrane imię powinno być zapisane jako pierwsze" – powiedziała.
W końcu rodzice zgodzili się podzielić jego prochy i zorganizowali dwie ceremonie pogrzebowe z dwoma różnymi nagrobkami. Mimo to w akcie zgonu będzie figurowało imię nadane mu przez rodziców, ponieważ nie zostało ono prawnie zmienione przed śmiercią. Do zmiany imienia w Australii Zachodniej potrzebna jest zgoda obojga rodziców.
2. Młodzież LGBT
Według badania Dalia Research, w Polsce około 10 proc. osób w grupie między 14–29 rokiem życia deklaruje się jako osoby LGBT. Młodzież ta często żyje w ogromnym strachu. Odrzucani przez rodzinę, wyśmiewani przez rówieśników latami walczą z depresją i lękiem.
W skrajnych przypadkach decydują się na krok ostateczny. Badania na temat sytuacji społecznej pokazują, że ponad 69 proc. młodzieży LGBT myślało o odebraniu sobie życia.
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla młodzieży: 116 111 (czynny codziennie, w godzinach 12.00-02.00). Dorośli mogą korzystać z całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem: 800 70 22 22 i TUTAJ.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl