Trwa ładowanie...

Transpłciowy nastolatek miał dwa pogrzeby. Rodzice nie mogli się porozumieć w sprawie jego płci

 Maria Krasicka
22.04.2021 10:15
Znicze na nagrobku
Znicze na nagrobku (GettyImages)

Samobójstwo transpłciowego nastolatka nie zakończyło dyskusji na temat jego tożsamości. Rodzice nie mogli dojść do porozumienia w sprawie imienia widniejącego na nagrobku i zdecydowali się podzielić jego prochy. W ten sposób nastolatek miał dwa pogrzeby.

spis treści

1. Śmierć nastolatka

15-letni transpłciowy chłopiec z Perth w Australii, trafił do szpitala po próbie samobójczej. Kiedy matka go odwiedziła, dowiedziała się o wcześniej postawionej diagnozie: zaburzeniu osobowości typu borderline, a także o tym, że jej syn przestał przyjmować leki. Niestety nastolatka nie udało się uratować i zmarł 4 marca, kilka dni po przyjęciu do szpitala.

Jednak śmierć nie zakończyła dyskusji dotyczącej jego tożsamości. Rodzice nastolatka nie mogli uzgodnić, pod jakim imieniem pochowają swoje dziecko.

Zobacz film: "Dr Katarzyna Amernik tłumaczy, na co przeznaczone zostaną pieniądze ze zbiórki WOŚP"

Ojciec upierał się, że na nagrobku powinno widnieć imię żeńskie, otrzymane przy urodzeniu, jednak matka chciała uszanować wolę syna i wpisać to, które sobie wybrał. Kobieta była nawet gotowa skierować sprawę do sądu.

"Zgodziłabym się na umieszczenie tego imienia w nawiasach, ale jego wybrane imię powinno być zapisane jako pierwsze" – powiedziała.

W końcu rodzice zgodzili się podzielić jego prochy i zorganizowali dwie ceremonie pogrzebowe z dwoma różnymi nagrobkami. Mimo to w akcie zgonu będzie figurowało imię nadane mu przez rodziców, ponieważ nie zostało ono prawnie zmienione przed śmiercią. Do zmiany imienia w Australii Zachodniej potrzebna jest zgoda obojga rodziców.

2. Młodzież LGBT

Według badania Dalia Research, w Polsce około 10 proc. osób w grupie między 14–29 rokiem życia deklaruje się jako osoby LGBT. Młodzież ta często żyje w ogromnym strachu. Odrzucani przez rodzinę, wyśmiewani przez rówieśników latami walczą z depresją i lękiem.

W skrajnych przypadkach decydują się na krok ostateczny. Badania na temat sytuacji społecznej pokazują, że ponad 69 proc. młodzieży LGBT myślało o odebraniu sobie życia.

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla młodzieży: 116 111 (czynny codziennie, w godzinach 12.00-02.00). Dorośli mogą korzystać z całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem: 800 70 22 22 i TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze