Pierwsze transpłciowe bliźniaczki. "Bóg stworzył dusze, nie ciała"
Mayla i Sofia są pierwszymi bliźniętami jednojajowymi, które przeszły operację zmiany płci. Młode Brazylijki nigdy nie identyfikowały się jako chłopcy. Teraz wreszcie są szczęśliwe.
1. Transpłciowe bliźniaczki
Mayla Rezende i Sofia Albuquerck urodziły się jako bliźnięta jednojajowe. Nic więc dziwnego, że zawsze wszystko robiły razem. Również decyzja o operacji zmiany płci była wspólna. Według specjalistów siostry są pierwszym potwierdzonym przypadkiem transpłciowych bliźniaków jednojajowych na świecie.
"Jest to jedyny odnotowany przypadek bliźniaków, o których przypuszczano, że są płci męskiej po urodzeniu, poddanych operacji potwierdzenia płci żeńskiej, w tym samym czasie" - powiedział dr Jose Carlos Martins, który przeprowadził operację.
Mimo że bliźniaczki zawsze marzyły o zmianie płci, dopiero cztery lata temu trafiły pod opiekę specjalistów. Otrzymały terapię hormonalną i zostały skierowane do Transgender Center Brazil, gdzie przeszły pięciogodzinne operacje 13 i 14 lutego br.
"Przed podaniem środka uspokajającego w szpitalu nadal nie mogłam uwierzyć, że moje marzenie się spełnia" – powiedziała Mayla.
Tydzień po operacji, młode kobiety były już w stanie udzielić pierwszego wywiadu. Pytane o samopoczucie uśmiechały się, żartowały i wzruszały się, opowiadając o swojej przeszłości.
"Żyjemy w najbardziej transfobicznym kraju na świecie" - powiedziała Sofia.
"Dorastanie w szkole było bardzo trudne - dodała Mayla. – Koledzy po prostu nas gnębili".
Według National Association of Transvestites and Transsexuals (Antra) w Brazylii w zeszłym roku zamordowano 175 transpłciowych osób. Największy kraj Ameryki Łacińskiej znany jest z jawnej homofobii, zwłaszcza ze strony skrajnie prawicowych organizacji.
"Nasi rodzice nie bali się tego, kim jesteśmy, bali się, że ludzie będą nas źle traktować" - powiedziała Mayla.
2. Operacje zmiany płci
Operacja zmiany płci jest objęta brazylijskim systemem zdrowia publicznego od 2011 r. Jednak tylko pięć szpitali publicznych przeprowadza tę operację, a lista oczekujących jest długa. Mayla ma nadzieję, że ich historia sprawi, że operacje zmiany płci będą bardziej dostępne w Brazylii.
"Wiele transpłciowych osób poddaje się, ponieważ lista oczekujących w publicznej służbie zdrowia jest zbyt długa, a w Blumenau jest tylko jedna prywatna klinika – mówi Mayla. - Jestem dumna z bycia transpłciową kobietą. Zbyt długo żyłam w strachu przed społeczeństwem. Teraz proszę o szacunek" - dodała, trzymając przy sobie obrazek św. Sebastiana.
Sofia, która również jest religijna, powiedziała, że wierzy, że "Bóg stworzył dusze, a nie ciała".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl