Toaletka – marzenie każdej kobiety
Choć często brakuje nam czasu na poranne rytuały dbania o urodę – toaletka nadal cieszy się dużym zainteresowaniem kobiet. Mężczyznom wystarcza lustro nad umywalką, ale kobiety wolą mieć własne miejsce do pielęgnacji urody ze skrytkami na drobiazgi i kosmetyki. Im więcej szufladek tym lepiej czy wolicie styl minimalistyczny?
1. Toaletka – rodzaje
Możemy kupić toaletkę klasyczną – czyli drewniane biureczko z szufladkami i zamontowanym na stałe lub dostawianym lustrem. Można też zaszaleć i kupić nowoczesny model, który nawiązuje nieco stylistyką do toaletek naszych babć, ale jest wykonany z innego materiału, ma fantazyjny kształt blatu bądź lustra, na przykład w modnym stylu scandi. Przy wyborze toaletki warto kierować się dotychczasową stylistyką i aranżacją wnętrza, rozmiarem toaletki oraz niezbędnym oświetleniem, które pozwoli wykonać nam przy niej doskonały makijaż.
Toaletka w łazience czy w holu będzie wyglądać inaczej i spełniać różne funkcje. Pamiętajmy, że makijaż brudzi powierzchni, przy których jest wykonywany. Dlatego jeśli wiemy, że może nam zabraknąć czasu na jej sprzątniecie albo używamy dużo kolorowych kosmetyków – ustawmy toaletkę w łazience, łatwo usuniemy zabrudzenia.
Warto przeczytać
2. Toaletka a oświetlenie
Oświetlenie toaletki to najważniejszy wybór, zaraz po jej rozmiarze i stylu. Odpowiednie światło jest wszak niezbędne do wykonania perfekcyjnego makijażu. Najważniejsze cechy oświetlenia toaletki to:
- Naturalność światła - jeśli mamy dostęp do okna to wspaniale, ważne aby zastanowić się, czy nie zabraknie nam światła naturalnego. Zimą często wychodzimy z domu o świcie. Wieczorami też potrzebujemy dodatkowego światła. Wybieramy oświetlenie toaletki tak, aby nie musieć w razie potrzeby kończyć makijażu tradycyjnie – w łazience.
- Natężenie światła, aby twarz była dostatecznie doświetlona – żarówki o słabej mocy nie oświetlą naszej twarzy dostatecznie. Warto pamiętać, że oświetlenie toaletki żarówkami energooszczędnymi może być błędem – zanim osiągną swoje maksymalne natężenie światła – możemy być już spóźnieni.
- Symetria oświetlenia toaletki – aby z każdej strony wypukłości twarzy były doświetlone. Makijaż przy toaletce nie uda się, jeśli światło będzie padać z jednej strony.
- Przydatna funkcja to możliwość regulacji natężenia oświetlenia w zależności od pory dnia i potrzeby.
3. Toaletka – nowoczesna czy tradycyjna?
Wybór toaletki to decyzja pomiędzy klasyką, a nowoczesnością. Każdy wybiera to, co mu się podoba. Tradycyjne modele są cięższe i mają bardziej wymyślny kształt. Nowoczesne toaletki z kolei nie mają tyle uroku i mniej skrytek, które tak bardzo nam się podobają.
Ten kobiecy mebel nawiązuje do pięknej kobiecości oraz do celebrowania porannych czy wieczornych rytuałów urodowych. Bez względu na to, jaki styl aranżacji wnętrza wybieramy, toaletka to szansa na relaks i czas tylko dla siebie. Na rynku nie ma ich wiele, ale oferta toaletek zadowoli zarówno fanów stylu prowansalskiego czy glamour, jak i minimalistów.
4. Toaletka – do czego nie pasuje?
Toaletka nie pasuje do wnętrza, kiedy zbytnio odbiega od jego stylistyki. Klasyczna i drewniana nie pasuje do nowoczesnego salonu – chyba , że jest to zabieg celowy i taki był zamysł projektanta.
Z kolei nowoczesna toaletka z tworzywa nie będzie dobrze wyglądać we wnętrzu utrzymanym w starym stylu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest dobranie toaletki z kompletu lub w uniwersalnej stylistyce. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na toaletkę w sypialni, umieszczamy ją wśród innych podobnych mebli, blisko naturalnego źródła światła.
Biała i delikatna toaletka będzie pasować do większości łazienek i jasnych sypialni, gdzie najczęściej królują jasne kolory.
5. Toaletka uniwersalna
Inaczej dzieje się w sytuacji kiedy dobieramy toaletkę do misz-maszu meblowego i nie chcemy popełnić gafy. Co jeśli każdy mebel pochodzi z innej bajki? Nowoczesna kanapa z funkcją spania, kilka regałów na książki, nowoczesna szafka RTV i stylowe bibeloty?
Wybór toaletki powinien paść na klasykę. Doskonale sprawdzają się wtedy zgrabne biureczka i konsolki w klasycznym wzornictwie. Mają niewielkie wymiary i... pasują do wszystkiego. W razie potrzeby skorzystasz z nich jako biurka, miejsca do odrabiania lekcji dla dziecka albo pomocniczego stoliczka przy dużym, rodzinnym obiedzie.