Trwa ładowanie...

Łóżko do sypialni, czyli tworzymy centrum wypoczynkowe

Avatar placeholder
12.05.2017 14:52
Łóżko do sypialni, czyli tworzymy centrum wypoczynkowe
Łóżko do sypialni, czyli tworzymy centrum wypoczynkowe

Łóżko to jeden z najważniejszych mebli w naszym domu. Spędzamy w nim co najmniej jedną trzecią doby, dlatego istotne jest, aby było odpowiednio dobrane. Zapewni nam zdrowy i spokojny sen oraz pozwoli zregenerować siły, odprężyć się i poprawić nastrój. Kluczowe jest wygodne łóżko i materac, natomiast dodatkiem są poduszki, pościel i narzuty. Poniższe wskazówki pozwolą ci wybrać najlepszy model.

spis treści

1. Łóżko do sypialni – jaki rozmiar wybrać?

Wybierając łóżko do sypialni musimy przede wszystkim uwzględnić przestrzeń, jaką możemy zagospodarować oraz to, czy poszukujemy łóżka jednoosobowego czy łóżka dwuosobowego. Z pewnością powinno być ono szerokie i wygodne. Minimalną szerokością dla singla będzie 90 cm, choć optymalnym rozwiązaniem byłoby 120 cm.

Dla par komfortową opcją jest łóżko o szerokości 160 cm. Jest wystarczająco szerokie, zgrabne i wpasowujące się w przestrzeń nawet mniejszej sypialni. Pozostałe dostępne wymiary to 140 x 200 cm i 180 x 200 cm. W łóżku o szerokości 140 cm śpi się bardzo blisko siebie, nie zawsze jest wygodnie, ale często jest to konieczność przy małym metrażu sypialni.

Natomiast łóżko o szerokości 180 cm gwarantuje każdej osobie sporą przestrzeń i swobodę oraz wybór dwóch materacy dopasowanych do dwóch użytkowników. Jeśli jesteśmy wyżsi niż 180 cm, to najlepszym rozwiązaniem byłoby zamówienie łóżka pod wymiar – dłuższego niż 200 cm. Wiąże się to również z zamówieniem odpowiedniego materaca, a co za tym idzie zwiększą się koszty zakupu.

2. Łóżko do sypialni – jaki stelaż wybrać?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Na rynku można spotkać stelaże wykonane z metalu, tworzyw sztucznych i z drewna. Te ostatnie wydają się być najzdrowsze. Najlepszą opcją są stelaże wykonane z dębu lub buku oraz mahoniu i hebanu. Są to bardzo trwałe odmiany. Dostępne są również łóżka sosnowe, które są idealnym wyborem dla alergików, ze względu na posiadane właściwości elektrostatyczne, które hamują wirowanie kurzu w pokoju.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest łóżko drewniane
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest łóżko drewniane (123RF)

Stelaż wykonany z drewna powinien być elastyczny i wytrzymały oraz sprawiać, że materac dostosuje się do kształtu ciała. Dobrze byłoby, gdyby odległość między drewnianymi szczebelkami nie przekraczała 4 cm.

Łóżka o stalowym stelażu nadadzą sypialni industrialnej nutki, chociaż są znacznie sztywniejsze niż drewniane.

Łóżko z metalowym stelażem wzbogaci nowoczesną sypialnię
Łóżko z metalowym stelażem wzbogaci nowoczesną sypialnię (123RF)

Najmniej komfortowym rozwiązaniem jest stelaż wykonany z płyty MDF, ponieważ może utrudniać materacowi wentylację i przyczyniać się do powstawania w nim roztoczy i drobnoustrojów.

3. Łóżko do sypialni – w jakim stylu?

Istotną kwestią jest kolor i kształt łóżka. Powinniśmy uwzględnić pomieszczenie, w jakim będzie ono figurować. Łóżko powinno współgrać ze znajdującymi się w pobliżu meblami i tworzyć spójną całość. Optymalnym rozwiązaniem są klasyczne łóżka do sypialni, które pasują do każdego wnętrza i są wiecznie modne.

Jeśli urządzamy sypialnię w stylu kolonialnym, to powinniśmy zdecydować się na ciężkie łoże ciemno wybarwione. Łóżko stylizowane na stare ze zdobioną ramą podkreśli styl retro pomieszczenia. Natomiast wnętrza w stylu minimalistycznym powinny być wzbogacone o niskie łóżko bez wezgłowia.

Przeczytaj także

4. Łóżko do sypialni – jaki materac?

Wygodny i odpowiednio dobrany materac to gwarancja zdrowego snu. Na rynku możemy dostać materace kieszeniowe, lateksowe, sprężynowe, wykonane z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej. Obecnie najpopularniejszymi są lateksowe lub wykonane z pianki termoelastycznej.

Aby dobrze dobrać materac do spania, należy uwzględnić swoją wagę, wielkość łóżka oraz pozycję, w jakiej najczęściej śpimy. Idealny materac powinien podtrzymywać kręgosłup w naturalnej pozycji oraz dopasowywać się do kształtu ciała. Jeśli wybierzemy zbyt twardy, to może uciskać naczynia krwionośne i wywoływać skurcze. Z kolei zbyt miękki może doprowadzić do nienaturalnego wygięcia kręgosłupa i bólu pleców.

5. Łóżko do sypialni – nietypowe propozycje

Jedną z luksusowych propozycji jest łóżko kontynentalne (inaczej hotelowe). Charakteryzuje się ono tym, że materac sprężynowy nie jest umieszczony na stelażu z listewek, lecz na ramie wypełnionej sprężynami bonellowymi. Aby powstała jednolita całość, boki materaca, zagłówek oraz skrzynia pokryte są tym samym materiałem. Atutem takiego łóżka jest znaczna wysokość (ok. 60 cm), która pozwala wygodnie z niego wstać. Ponadto, łóżko kontynentalne dobrze dopasowuje się do kształtu ciała.

Łóżko kontynentalne to komfort i świetny wygląd
Łóżko kontynentalne to komfort i świetny wygląd (123RF)

Drugą ciekawą propozycją jest łóżko wodne. Choć ciągle niezbyt popularne w Polsce, jest jednym z wygodniejszych mebli. Idealnie dostosowuje się do sylwetki osoby śpiącej, co pozwala na odciążenie kręgosłupa. Ponadto, nogi będą znajdować się nieco wyżej niż reszta ciała, co dobrze wpłynie na krążenie krwi.

6. Łóżko do sypialni – wybór dodatków

Niektóre łóżka posiadają dużą skrzynię, która może posłużyć jako schowek. Doskonale sprawdzą się one w małych sypialniach, gdzie nie ma miejsca na obszerną szafę. Innym rodzajem łóżek są łóżka tapicerowane. Ich rama pokryta jest skórą naturalną, ekologiczna lub tkaniną.

Aby podkreślić wystrój sypialni i umilić to miejsce warto zaopatrzyć je w kilka dodatków – praktyczny pokrowiec na materac, narzutę oraz poduszki. Warto pomyśleć o miękkim dywanie koło łóżka.

Miękkie poduszki - niezastąpiony dodatek każdego łóżka
Miękkie poduszki - niezastąpiony dodatek każdego łóżka (123RF)

Oświetlenie w sypialni mogą stanowić żarówki o regulowanej mocy światła, umieszczone w kinkietach ściennych. Niektórzy preferują łóżka z zagłówkiem. Najwygodniejsze będą miękkie, tapicerowane i wysokie. Zagłówki mogą być nie tylko podparciem pleców, ale także mogą pełnić funkcje schowka czy nawet oświetlenia.

Nieodzownym dodatkiem do łóżka w sypialni jest stolik nocny. Dostępne są również ruchome, z nasuwanym na łóżko blatem do jedzenia. Warto pamiętać, aby używać w sypialni przede wszystkim naturalnych materiałów: bawełny, lnu, wełny i skóry. Obecnie popularnymi kolorami w sypialni są nie tylko pastele i biel, ale także czerwień, fiolet czy zieleń.

Polecane dla Ciebie